A A A

Nieustanny WWWyścig

PC Format 1/2009
Autorzy przeglądarek prześcigają się w pomysłach na nowe funkcje w swoich Moim zdaniem aplikacjach. W rezultacie internauci śledzą publikacje coraz to nowszych wersji programów do surfowania po globalnej sieci. Sprawdziliśmy, czy któraś z dostępnych aplikacji jest zdecydowanie najlepsza.

Moim zdaniem

  • Paweł Bijata
    redaktor działu Internet
Dobór właściwej przeglądarki powinien się odbywać na zasadzie prób i porównań. Warto zainstalować każdy z dostępnych programów i popracować z nim kilka lub kilkanaście dni. Taki zabieg pozwoli wybrać narzędzie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Moim faworytem wśród testowanych aplikacji jest zdecydowanie Opera. Programu jako głównego narzędzia używam od wersji 5.x (rok 2000, wtedy nie był jeszcze darmowy). Przekonuje mnie liczba dostępnych funkcji, wygodna obsługa, możliwości konfiguracyjne i… przyzwyczajenie. Uważam, że jeżeli wykonujesz wiele operacji i zależy ci na szybkości (nawet tej nie do końca zauważalnej), wybierzesz Firefoksa, do którego dobierzesz odpowiednie rozszerzenia. Zwolennicy prostoty i szybkości mogą uznać za wzór nowy produkt Google, a osoby, które lubią mieć dużo i w miarę szybko, wybiorą Operę. Internet Explorer? Jego nie trzeba wybierać. Jest dostarczany z systemem operacyjnym.
W artykule znajdziesz:
  • Opis możliwości najpopularniejszych przeglądarek
  • Cechy dobrej aplikacji do przeglądania stron WWW
  • Test czterech popularnych aplikacji

Każdy użytkownik internetu zaczyna przygodę z globalną siecią zazwyczaj od przeglądarki WWW. Do niedawna taką pierwszą i potem długo jedyną przeglądarką był program Internet Explorer, dołączany do systemu Windows. Oczywiście zawsze istniały alternatywne rozwiązania, jednak nie były tak powszechnie znane jak dzisiaj, przynajmniej poza USA. Obecnie dostępny wybór jest dość bogaty i każdy może dopasować program do swoich potrzeb. Nie ma także problemu z dostępem do aplikacji oraz ich użytkowaniem, większość ma polską wersję językową. Czym się zatem różnią?

Przede wszystkim wyglądem, funkcjami, wygodą obsługi, stopniem zaawansowania opcji oraz wydajnością. Porównaliśmy 4 najpopularniejsze przeglądarki, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Funkcje

Podstawowym zadaniem każdej przeglądarki jest wyświetlanie stron WWW. Witryny powinny być szybko ładowane i poprawnie pokazywane użytkownikom. Gdy jest spełniony ten podstawowy warunek, można się zastanowić nad liczbą potrzebnych funkcji. Tutaj każdy powinien działać według własnych oczekiwań. Przeglądarki oferują różne rozwiązania i można powiedzieć, że są dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników. Dlatego zanim wybierzesz jeden z programów, musisz się zdecydować, czy oczekujesz prostego narzędzia do przeglądania stron WWW, czy interesują cię także dodatkowe opcje i możliwości rozszerzenia funkcji programu.

Cechy dobrej przeglądarki WWW

  • WYGODNY INTERFEJS
    Intuicyjność obsługi programu, którego używasz codziennie, nie może budzić zastrzeżeń. Dostęp do przycisków oraz funkcji powinien być łatwy.
  • BEZPIECZEŃSTWO
    Każda przeglądarka zawiera błędy, które osoby niepowołane mogą wykorzystać w niecnych celach. Jednak liczy się szybkość reakcji producenta zmierzająca do ich wyeliminowania w wyniku publikacji łat czy nowszych wersji aplikacji.
  • FUNKCJE
    Preferencje co do liczby opcji są sprawą indywidualną każdego użytkownika. Jednak program powinien oferować wystarczającą ich liczbę, nie komplikując przy tym wygodnej oraz łatwej pracy z aplikacją.

Do takich należą chociażby menedżer pobierania w Operze czy wtyczki przeznaczone do Firefoksa. Często, gdy użytkownik pozna nowe funkcje, po jakimś czasie zadaje sobie pytanie, jak mógł się bez nich obyć. Bo jak funkcjonować bez funkcji wklej i przejdź i cofnięcia przypadkowego zamknięcia ostatniej karty (obecne w Operze) lub obsługi programu za pomocą gestów wykonywanych myszą. O tym, co użytkownikom Opery czy Firefoksa wydaje się niezbędne, wiele osób korzystających z IE nawet nie słyszało.

Która bezpieczna

Duża grupa internautów coraz częściej zwraca uwagę na bezpieczeństwo surfowania po globalnej sieci. Prawie codziennie docierają informacje o nowych rodzajach phishingu (fałszywych stronach banków) czy kolejnych lukach wykrywanych w aplikacjach. Niestety nie ma wyjątków, błędy pojawiają się we wszystkich dostępnych w sieci programach. Liczy się zatem szybkość reakcji producenta aplikacji i wydania poprawionej wersji bądź odpowiedniej łaty. Obecnie najszybciej są usuwane zagrożenia wykryte w aplikacjach Firefox i Opera. Pierwszy program zapewnia także odpowiednio wysoki poziom ochrony.

Najdłużej na poprawki czekają niestety użytkownicy najpopularniejszego Internet Explorera. Czasami trwa to kilka tygodni, a bywa, że wiele miesięcy lub w ogóle nie zostają opublikowane. Ma się to zmienić z wydaniem ostatecznej wersji IE 8. Szczegóły dotyczące liczby wykrytych luk oraz liczby powiadomień pokazujemy w tabelce na poprzedniej stronie. Znajdziesz tam również informacje o dziurach załatanych i tych, które pozostawiono do dzisiaj.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Semyazza
opera
29 grudnia 2008, 22:41
wnioski & inne
1.dlaczego w tabelce jako 'plusy' Firefox'a 3,1 beta1 znajdujemy 'male zapotrzebowanie na pamiec' choc z tabelki wynika ze to Opera ma najmnijesze zapotrzebowanie? 2. dlaczego brano pod uwage w testach Firefox3 BETA i IE tez beta, a Opere tylko w wersji stabilnej a nie jak powinno by sie wydawac z poprzednich 2 Opere 10 Beta? 3. dlaczego w kategorii 'rozszerzenia' przy Operze dopisano tylko widżety,pomimo tgo ze rowniez mozna dodawac wlasne przyciski specjalistyczne, badz zwykle szybkie odnosniki na panelu? 4. pytanie kosmetyczne: dlaczego ocena 5.00 za 'import zakładek z innych przeglądarek' dla opery jest czerwony, a dla Google Chrome juz tylko zolty?
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto