Wjaki sposób wybrać odpowiedni i niezawodny hosting, przez który w przyszłości nie stracisz nerwów na skutek awarii lub niedostępności swojej witryny? Najlepiej by było, gdyby serwer był bezawaryjny, a jednocześnie niezbyt obciążający finansowo. Chociaż zazwyczaj takie połączenie nie jest realne, w przypadku hostingu okazuje się całkiem możliwe.
Na rynku funkcjonuje wiele firm hostingowych, takich jak: nazwa.pl, 1&1, AZ.pl czy kei.pl. To bez wątpienia sprawdzone marki, którym zaufały setki tysięcy klientów, zarówno osób prywatnych, jak i firm. Serwisy hostingowe przez cały rok zachęcają różnymi promocjami, w których obniżają ceny serwerów nawet o 90 procent, a często dodają do tego dodatkowe bonusy w formie darmowych domen internetowych lub kuponów na inne usługi, chociażby na reklamę w Google Ad-
Sense. Oferty promocyjne są kuszące i warto się im dokładnie przyjrzeć, ale przed dokonaniem zakupu wskazane jest zapoznanie się z treścią regulaminów promocji, w których często kryją się różne haczyki. Poza tym warto podliczyć koszty utrzymania usług przez kolejne lata, bo zdarza się, że po pierwszym roku okazują się nieprzewidzianie wysokie.
Czy poza liderami rynkowymi są jeszcze jakieś inne godne uwagi firmy oferujące hosting? Ciekawe oferty mają również mniej znane przedsiębiorstwa, które zyskały poparcie wielu klientów. Są to m.in.: futurehost.pl, hekko.pl iq.pl, netdc.pl, prohost.pl oraz zenbox.pl. I choć nie jest im łatwo walczyć z gigantami branżowymi, starają się dbać o swoich klientów i doceniać ich, przede wszystkim atrakcyjną ceną oraz sprawną i błyskawiczną pomocą techniczną, która u liderów rynkowych wciąż mocno kuleje, szczególnie w godzinach nocnych.
W naszym zestawieniu porównaliśmy aktualne oferty zarówno gigantów rynkowych, jak i mniejszych graczy, którzy są polecani przez społeczność administratorów i webmasterów w internecie. W tabeli porównawczej uwzględniliśmy również jedną ofertę serwera darmowego – strefa.pl.
Od czego zacząć?
Zastanów się, do jakich celów potrzebujesz serwera WWW. Czy chcesz umieścić na nim zwykłą statyczną (np. hobbystyczną) stronę, blog, portal tematyczny lub sklep? A może serwer ma jedynie służyć do przechowywania plików i dzielenia się nimi lub do celów archiwizacji danych? Początkujące osoby bez wątpienia powinny wybrać hosting współdzielony, czyli zwyczajnie najprostszy serwer, który w zupełności wystarczy do udźwignięcia prostych stron i blogów. W ramach jednego konta WWW możesz umieścić nawet kilka niewielkich stron.