Stadion v2.0
Po atakach terrorystycznych w Paryżu, do których doszło m.in. obok Stade de France podczas meczu Francji z Niemcami, w ochronie Euro 2016 pomogą drony. Technologia uprości też pracę sędziom i ułatwi kibicowanie. Michał Amielańczyk
Piłkarskie Mistrzostwa Europy pokazują, jak ewoluują współczesne zagrożenia, potrzeby widzów oraz technologia w sporcie.
Bezpieczeństwo
Pierwotnym celem zamachowców było właśnie Euro, więc nie dziwi dążenie do dodatkowego zabezpieczenia imprezy. Paryska policja ogłosiła m.in. przetarg na zakup ultranowoczesnych dronów – poszukiwane modele mają być trudne do wykrycia, poruszać się z prędkością 35 km/h
i osiągać pułap 100 metrów. Zostaną wyposażone w kamery przynajmniej 720p, z dziesięciokrotnym zoomem, filmujące w podczerwieni i pozwalające wykonać czytelne zdjęcie tablicy rejestracyjnej z odległości 60 metrów. Umożliwią też korzystanie z termowizji. Stadiony i strefy treningowe będą niedostępne dla dronów prywatnych, a policja będzie dysponować narzędziami do ich przechwytywania. Przećwiczono m.in. działania na wypadek rozbicia na stadionie dronów przenoszących sarin – bezwonny gaz użyty podczas zamachów w tokijskim metrze.
Komfort oglądania
Z kolei w celu walki z fałszywymi biletami na wejściówkach znalazł się trudny do podrobienia hologram. Widoczny pod odpowiednim kątem obrazek maskotki imprezy, Super Victora, powstaje za sprawą odbić światła „sterowanych” przez dwa miliardy nanootworów w papierze.
90 tys. osób, które pomieści strefa kibica na Polach Marsowych, będzie śledzić mecze na rekordowo dużym ekranie LED o powierzchni 420 m2 i ośmiu mniejszych. Umieszczonych w okolicy wieży Eiffla 270 nadajników pozwoli korzystać z Wi-Fi nawet 110 tys. użytkowników naraz.
Wreszcie z myślą o kibicach oglądających mecze na ekranach położono ok. 100 tys. kilometrów światowodów, prowadzących m.in. do stadionów.
W trakcie spotkań transfer danych ma sięgać 2 TB/s.
Zmiany w piłce
We Francji, podobnie jak na ostatnim mundialu, użyta zostanie tzw. goal-line technology (GLT). W decyzji o zaliczeniu gola sędziego wspomagać będzie sprzężony zestaw kamer, Hawk-Eye. Przy każdej bramce znajdzie się siedem kamer śledzących trasę piłki – gdy ta przekroczy całym obwodem linię bramki, sędzia zostanie powiadomiony wibracjami komunikatora na nadgarstku. Za bramkami nadal będą też pracować asystenci.
STWÓRZ SWOJĄ DRUŻYNĘ I GRAJ W FANTASY ’16
Na stronie eurofantasy.uefa.com/en możesz wziąć udział w zabawie ściśle powiązanej z rzeczywistymi rozgrywkami. Po zarejestrowaniu się otrzymujesz 100 milionów euro do wydania na złożenie piętnastoosobowego skład marzeń. Organizatorzy wyznaczyli siedem terminów ostatecznej rejestracji drużyn, między którymi możesz dokonywać transferów czy zmieniać formację grającej jedenastki. Gdy wybrani przez ciebie zawodnicy występują na boiskach, otrzymujesz
i tracisz punkty, np. +3 punkty za asystę i -2 za samobójczą bramkę. Zmieniają się także wyceny zawodników, odzwierciedlenie znajdują rzeczywiste kontuzje itd. Dla zwycięzców poszczególnych etapów przewidziano nagrody – najlepszy „trener” otrzyma m.in. oficjalną piłkę użytą podczas jednego z meczów Euro 2016.