Niezbędnik pracownika
Znajnowszych badań OECD wynika, że od chwili przyjścia do pracy polskiego urzędnika do momentu, w którym ten zacznie wykonywać obowiązki służbowe, upływa aż 50 minut. W sektorze prywatnym czas ten wynosi niecały kwadrans, ale w ciągu dnia nawet gorliwi pracownicy korporacji prokrastynują i walczą z rozpraszającymi bodźcami – a jak z kolei twierdzą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, człowiek potrzebuje średnio 23 minut, by odzyskać skupienie. Nasz zestaw porad powinien ułatwić organizację zadań i usprawnić ich wykonywanie – i przyda się nie tylko w pracy. W naszych poradach bazowaliśmy na oprogramowaniu działającym w Windows 10, wtyczkach do przeglądarki Chrome oraz aplikacjach mobilnych na Androida.
Wiele najlepszych pomysłów rodzi się transporcie publicznym albo podczas przerw na kawę. Co zrobić, by wygodnie zapisać cenne spostrzeżenia rozrysowane np. na serwetce? Długo synonimem narzędzia do tworzenia notatek był obsługiwany z poziomu przeglądarki i jako apka mobilna Evernote (www.evernote.com). Program pozwala dodawać formatowany tekst z wykorzystaniem szablonów, zdjęć, skanów i zapisków sporządzonych na telefonie palcem lub rysikiem. Dziś korzystanie z aplikacji ma sens wyłącznie po wyborze planu premium (w cenie ok. 10 zł miesięcznie), bo tylko wtedy notatki są synchronizowane online. Solidną, bezpłatną konkurencję z pulą 5 GB na pliki i rozbudowanym edytorem tekstu stanowi OneNote (1) Microsoftu (www.onenote.com). Jeśli wystarczą nam zwykłe notatki tekstowe, można też sięgnąć po Simplenote (https://simplenote.com), w którym minimalistyczny interfejs idzie w parze z obecnością na niemal każdej platformie – apka działa w Windowsie, macOS-ie i iOS-ie, Androidzie oraz Linuksie. Jeśli natomiast wiesz, że często będziesz uwieczniać telefonem odręczne zapiski i kserówki, skorzystaj ze skanera Notebloc (2) (http://pcformat.pl/u/3364), który doskonale koryguje perspektywę i kontrast notatek, pozwala łatwo sortować je i udostępniać współpracownikom poprzez sieć. Spróbuje też odczytać tekst ze zdjęć, o ile zeskanowaliśmy np. czytelny dokument.
Redakcję PC Formatu tworzą osoby pracujące stacjonarnie we Wrocławiu oraz zdalnie. Wymaga to wspólnego narzędzia do komunikacji niezakłócanej głupotami – grupy na Facebooku odpadają. Przygotowując pismo, korzystamy więc z komunikatora firmowego Slack (www.slack.com). W nim (i alternatywach takich jak Rocket Chat, www.rocket.chat) można wymieniać wiadomości w pokojach tematycznych, przesyłać pliki i odnośniki do interesujących materiałów opatrzone wygodnym podglądem. Slack integruje się z wieloma aplikacjami takimi jak Dysk Google, służące do generowania ankiet Simple Poll czy wspominane w artykule automatyzujące pracę narzędzie IFTTT. Wysyłający powiadomienia program działa w przeglądarce WWW oraz jako aplikacja dla Windowsa oraz systemów mobilnych. Jeśli nie działamy w zbyt dużej grupie i nie zależy nam na archiwizowaniu zbyt dawnych wiadomości, Slack nic nie kosztuje.
Po zablokowaniu rozpraszających stron rośnie chęć, by częściej zaglądać do telefonu. Remedium wygląda podobnie – zainstaluj aplikację Stay Focused (3) ( http://pcformat.pl/u/3366). Program zlicza każde sięgnięcie po telefon, a także kontroluje częstotliwość otwierania i czas spędzony w poszczególnych apkach, układając wyniki w zgrabne wykresy wizualizujące nasze chwile słabości. Na podstawie zdobytych danych możesz ustawić limity uruchomień poszczególnych programów, a także czasu z nimi spędzanego – liczony na dzień albo na godzinę, przy czym ograniczenia mogą różnić się w zależności od dnia tygodnia. Jeśli twój problem jest naprawdę poważny, możesz zapłacić 16 zł za wersję Pro, w której dodano funkcje utrudniające usunięcie blokady. A jeśli nie potrzebujesz aż tak szczegółowej kontroli i chcesz po prostu rzadziej sięgać po smartfona, pobierz Forest (4) (http://pcformat.pl/u/3367) – sympatyczną aplikację, w której powstrzymując się od korzystania z telefonu przez określony czas, „sadzisz drzewa”. Jeśli nie wytrzymasz, rośliny usychają. To idealny sposób na pracę interwałową (patrz ramka „Dwa pomidory”).
Jeżeli łatwo odrywasz się od pracy, by poprzewijać aktualności na Facebooku albo sprawdzić najnowszą porcję zabawnych obrazków, ale nie chcesz blokować rozpraszających stron na stałe, sięgnij po StayFocusd (www.stayfocusd.com). Ten prosty plug-in do Chrome’a pozwala stworzyć indeks stron zakazanych i wyznaczyć dzienny limit czasu, który można przeznaczyć na ich oglądanie. Program uprzedza, że pula minut się wyczerpuje, po czym zakłada blokadę – i do północy lub innej ustalonej pory strony się nie otworzą. Nie wiesz, jak sprawdzić, które strony pochłaniają najwięcej czasu? Dodaj do Chrome’a rozszerzenie Webtime Tracker (http://pcformat.pl/u/3365), które niepostrzeżenie będzie zapisywać, ile czasu spędzasz na każdej stronie i zestawi statystyki danego dnia (lub całej historii) na wiele mówiącym wykresie.
Jeśli brakuje ci samozaparcia, a chcesz pracować nad swoimi nawykami, np. dodać sobie motywacji do nauki gry na gitarze, pisania wierszy albo robienia przysiadów, sięgnij po apki „grywalizujące” egzystencję. Średnio atrakcyjnym wizualnie, ale pomysłowym rozwiązaniem jest LifeRPG (5) (http://pcformat.pl/u/3368). W programiku wyznaczasz sobie misje, określając ich poziom trudności czy stopień, w jakim cię odstręczają, lokalizację, w której należy je wykonać, a także to, jakiego rodzaju zdolności rozwijają. Zadania te mogą się cyklicznie powtarzać, a nawet splatać w całe zestawy „wyzwań”. Potem wystarczy sumiennie odhaczać wykonane misje i obserwować, jak z dnia na dzień rośniemy w siłę. Ładniejszym, chociaż niestety upstrzonym mikrotransakcjami odpowiednikiem jest Habitica (http://pcformat.pl/u/3369). W tej „grze w życie” punkty doświadczenia i nowy ekwipunek dla awatara dostaje się za wykonywanie codziennych obowiązków i zadań z listy, można też w niej czatować, łączyć się w gildie z innymi graczami i drużynowo zwalczać potwory. Jeśli natomiast wolałbyś monitorować swoje postępowanie bez sięgania po fantastykę, pobierz apkę Śledzenie nawyków (6) (http://pcformat.pl/u/3370), w której codziennie odhaczasz wykonanie zaleconych samemu sobie czynności i obserwujesz postępy na wykresach.