A A A

Niezbędnik sportowca

PC Format 7/2009
Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport na poważnie, czy tylko rekreacyjnie, mogą ci się przydać urządzenia służące m.in. do kontrolowania stanu organizmu, przewidywania warunków pogodowych, wyznaczania najkrótszej drogi do celu.

Trenuj z wirtualnym partnerem

Naręczny GPS Forerunner 405 może być wykorzystywany do treningów biegowych i rowerowych w towarzystwie wirtualnego partnera, który nadaje tempo i ułatwia osiągnięcie zamierzonych celów. Urządzenie mierzy też tętno i kadencję (liczba obrotów pedałami na minutę). Możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie danych z treningów do komputera (podłączany do niego klucz USB, pełniący rolę nadajnika Wi-Fi, jest dostarczany z zegarkiem), a także transmisja niektórych danych między urządzeniami Forerunner 405.

Na wyprawie w nieznane przyda się urządzenie z GPS-em. Globalny system pozycjonowania umożliwi precyzyjne określanie położenia oraz odległości i prędkości poruszania się. Z kolei specjalne elektroniczne urządzenia wyświetlą informacje o ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze, a nawet przybliżoną prognozę pogody na najbliższe godziny. Biegacze i rowerzyści, jeśli chcą analizować wydolność organizmu i kontrolować intensywność treningu, mają do wyboru m.in. monitory pracy serca i krokomierze.

Ceny turystycznych gadżetów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Zegarek do obserwowania swojego tętna można kupić za 80 zł. Ale model z wieloma funkcjami, wyposażony w GPS, np. zegarek Suunto X10, kosztuje już około 2 tys. zł.

Na wycieczkę GPS…

Urządzenia GPS przeznaczone specjalnie do turystyki pieszej i rowerowej są znacznie mniejsze i poręczniejsze niż te samochodowe, a dodatkowo – bardziej odporne na wodę i kurz oraz wstrząsy. Problemem bywa zasilanie. Ciągła praca układów GPS, niezbędna do uzyskania dokładnych odczytów, wiąże się z dużym poborem prądu z wbudowanych baterii. Zużycie energii można trochę ograniczyć, wyłączając na jakiś czas moduł odczytujący sygnał z satelity.

UWAGA

Bez względu na to, jakie masz urządzenia, jeśli wybierasz się w góry, zawsze opieraj się na swoim doświadczeniu turystycznym i zachowaj zdrowy rozsądek. Pamiętaj również o wpisaniu numeru telefonu służb ratowniczych w swoim telefonie komórkowym.

Niedoścignionym producentem turystycznych GPS-ów jest Garmin. Jego GPSmap 60CSx (cena z mapą GPmapa Topo – 1580 zł) to przykład idealnego urządzenia na wycieczkę. Zamiast wbudowanej baterii zastosowano w nim dwie standardowe baterie AA, które można łatwo wymienić. Model ten jest również wyposażony w kompas oraz barometr (mierzy ciśnienie atmosferyczne). Gdy nie da się wyznaczyć pozycji na podstawie danych z modułu GPS, można korzystać z urządzenia jak z kompasu lub wysokościometru.

Ważnym elementem urządzeń GPS jest zainstalowana w nich cyfrowa mapa. Mapy dostępne w Polsce są z reguły przystosowane do nawigowania po drogach samochodowych, W lesie lub z dala od drogi krajowej na ekranie zobaczysz swoją pozycję na zielonym jednolitym tle. Jedyną komercyjną aplikacją, która oferuje kilka map obszarów atrakcyjnych turystycznie, jak np. Tatrzańskiego Parku Narodowego czy Mazur, jest GPmapa Topo (cena 380 zł). Zawiera szlaki piesze i rowerowe oraz trójwymiarowy model terenu. Na mapie są też zaznaczone schroniska i pola namiotowe. W sieci można znaleźć podobne mapy, także bezpłatne, wykonane przez amatorów lub półprofesjonalistów.

… lub sportowy zegarek

Zamiennikiem turystycznego GPS-u może być znacznie lżejszy zegarek sportowy, wyposażony w elektroniczny kompas, barometr oraz termometr. Poinformuje on użytkownika o bliskim załamaniu pogody albo poda, na jakiej wysokości się znajduje i ile czasu jeszcze zajmie wejście na szczyt góry.

Wygenerowanie takich informacji umożliwia barometr i oprogramowanie zegarka, które analizuje dane o mierzonym przez barometr ciśnieniu atmosferycznym. Gdy spada ono szybko, jest prawdopodobne, że zbliża się burza. Ale obniżenie ciśnienia następuje też, gdy wspinasz się coraz wyżej. Zaawansowany zegarek sportowy powinien odróżniać te dwa zjawiska. Często użytkownik ma możliwość wprowadzania danych o wysokości nad poziomem morza, na jakiej aktualnie się znajduje, co pozwala komputerkowi w zegarku zweryfikować przyczynę spadku ciśnienia.

Opisane moduły pomiarowe zastosowano np. w zegarku Suunto Core (cena ok. 1000 zł) oraz Casio ProTrek PRW-1500 (1350 zł). Suunto Core rozpoznaje zmiany ciśnienia na tyle dokładnie, że automatycznie przełącza się między trybami analizowania ciśnienia lub zmieniającej się wysokości. Ponadto we wbudowanej pamięci zegarka znalazły się takie informacje, jak godzina wschodu i zachodu słońca dla wybranej lokalizacji na świecie oraz dziennik, w którym można rejestrować wszystkie parametry otoczenia.

ProTrek PRW-1500 poza wyznaczaniem kierunków świata, wysokości i ciśnienia udostępnia funkcję synchronizacji czasu – za pośrednictwem fal radiowych – ze stacjami kalibracyjnymi w Europie, Ameryce Północnej oraz Japonii. Jeśli użytkownik przekracza strefę czasową, może ręcznie zmienić wyświetlaną godzinę lub poczekać na automatyczną aktualizację. Z ciekawostek: zegarek ten wyświetla fazy księżyca oraz czas przypływów i odpływów oceanicznych.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto