Termin „cyberprzestępczość” jest wciąż przez niektóre osoby traktowany pobłażliwie. Uważają, że hasłem tym określa się działania młodych ludzi włamujących się dla zabawy na cudze strony WWW. Rzeczywistość znacznie odbiega od tej interpretacji. Już od dawna twórcy wirusów i innego typu złośliwego oprogramowania są doskonale zorganizowanymi grupami przestępczymi, dla których liczy się przede wszystkim zysk. Wystarczy spojrzeć na statystyki opublikowane w ramach najnowszego badania Norton CyberCrime Report.
Ile tracimy w sieci
Łączne straty spowodowane przestępczością internetową skierowaną przeciwko dorosłym użytkownikom sieci w 24 krajach przekroczyły w ubiegłym roku aż 388 miliardów dolarów! Tylko w Polsce całkowity koszt poniesiony przez ofiary przestępczości internetowej przekroczył w 2011 roku kwotę 4,5 miliarda dolarów. Równie szokująca jest liczba zaatakowanych użytkowników. Według danych Norton CyberCrime Report 2011 aż 76 proc. Polaków padło ofiarą cyberprzestępczości. Oznacza to około 22 tysiące ofiar dziennie, i to tylko w naszym kraju! Najpopularniejszym rodzajem przestępczości internetowej w Polsce pozostają ataki wirusów i destrukcyjnych programów. Zagrożeniem są też oszustwa w sieci oraz ataki typu „phishing”, których liczba stale rośnie.
Jak się bronić
Bezpłatne programy antywirusowe są dziś wciąż dość popularnym zabezpieczeniem. Zapewniają jednak znacznie niższy poziom ochrony niż kompleksowe pakiety zabezpieczające, jak Norton 360 wersja 6.0. W testach dynamicznych przeprowadzonych przez niezależne laboratoria bezpłatne programy antywirusowe uzyskują mniejszą skuteczność w detekcji i neutralizacji zagrożeń niż komercyjne pakiety ochronne. Mniejsza skuteczność rozwiązań bezpłatnych wynika nie tylko ze słabszych wyników wykrywania zagrożeń, ale też z mocno ograniczonych funkcji tych programów. Programy bezpłatne to najczęściej tylko antywirusy, a to dziś stanowczo za mało.
Bezpieczne zakupy
Bezpieczne zakupy to nie tylko zainstalowanie pakietu zabezpieczającego, który będzie blokował wszelkiego typu próby ataków, oszustw i wyłudzeń danych. To również odpowiednio przemyślane zasady dokonywania transakcji przez wszystkich domowników, także tych najmłodszych. Reguły te powinny obejmować zarówno jednoznaczne określenie limitu wydatków, jak też wymóg dokonywania transakcji tylko przez sprawdzone witryny. Reputacja odwiedzanych stron WWW jest szczególnie istotna w przypadku, gdy chcemy skorzystać z usług finansowych online. Skutecznym wsparciem jest tutaj specjalistyczna usługa Norton Safe Web, zintegrowana z produktami Norton Internet Security 2012 oraz Norton 360 wersja 6.0.
Bezpieczeństwo i wydajność
Skuteczność działania oprogramowania ochronnego jest uwarunkowana jego nieprzerwanym działaniem. To z kolei wymaga określonych zasobów komputera: mocy obliczeniowej procesora i pamięci. Produkty z serii Norton są świetnie zoptymalizowane pod kątem minimalnego zużycia zasobów w trakcie monitorowania komputera i sieci, ale warto również podkreślić, że użytkownicy Norton Internet Security 2012 czy Norton 360 wersja 6.0 otrzymują w pakiecie dodatkowe narzędzia pozwalające na optymalizację systemu. Możliwe jest np. wyłączenie zbędnych programów z puli aplikacji automatycznie uruchamianych wraz z systemem operacyjnym, automatycznie optymalizowany i czyszczony jest dysk twardy itp. W efekcie dzięki modułom optymalizacji, komputer z zainstalowanym pakietem ochronnym działa szybciej niż bez tego pakietu (a tym samym bez procedur automatycznej optymalizacji).
Facebook – tablica zawsze bezpieczna
Ataki wykorzystujące najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy najczęściej polegają na umieszczeniu na tablicy użytkownika odsyłacza do niebezpiecznej treści. Pakiety zabezpieczające Norton skutecznie chronią przed tego typu atakami, dzięki możliwości skanowania tablicy użytkownika. Zanim jednak takie skanowanie będzie mogło być wykonane, użytkownik musi wyrazić na nie zgodę.
Operacja skanowania tablicy na Facebooku może być wywołana bezpośrednio z okna głównego programu Norton Internet Security, poprzez kliknięcie pozycji Skanuj teraz, a następnie Przeskanuj tablicę w serwisie Facebook.