Notebook bez kabla
Jeśli twój notebook pracuje znacznie krócej, niż powinien, należy się upewnić, że oprogramowanie zarządzające energią zostało w ogóle zainstalowane. Jeśli nie, poszukaj go na płytach instalacyjnych dołączonych do notebooka lub na stronie WWW producenta.
Aby przedłużyć żywotność akumulatora, warto również wziąć pod uwagę wskazówki z ramki „Jak dbać o akumulator”.
- Pracując na akumulatorze, staraj się zachować pełne cykle ładowania i rozładowywania:
– jeśli zużycie ogniwa przekroczyło już ponad połowę, rozładuj je do końca;
– rozładowany akumulatror ładuj zawsze do pełnego naładowania. - Co kilka miesięcy (lub częściej) przeprowadzaj kalibrację, zwłaszcza jeśli często pracujesz, korzystając z zasilania sieciowego.
- Używaj oryginalnych zasilaczy przeznaczonych do danego modelu komputera.
- Zapasowy akumulator przechowuj zawsze częściowo naładowany.
- Nie narażaj ogniwa na zbyt wysokie lub niskie temperatury – najlepiej będzie się sprawować w temperaturze pokojowej.
- Gdy zawsze pracujesz na zasilaczu, naładuj akumulator do połowy i odłącz go od notebooka.
Ponieważ system operacyjny może ingerować w czas pracy na akumulatorze, wyłącz notebook jeszcze przed jego całkowitym rozładowaniem, a potem włącz i przeprowadź całą operację z poziomu BIOS-u (oprogramowanie płyty głównej, odpowiadające za podstawowe funkcje komputera, np. uruchomienie procesora, wykrywanie dysków). Po wejściu do BIOS-u, który najczęściej wywołuje się, naciskając klawisz [F2] lub [Del] tuż po uruchomieniu komputera, odszukaj i wybierz opcję kalibracji, a potem postępuj zgodnie z komunikatami pokazującymi się na ekranie. Chodzi o to, aby system nie decydował o momencie, w którym wyłączy się komputer, bo może to zrobić zbyt szybko, gdy akumulator nie będzie jeszcze całkowicie rozładowany. BIOS nie ma funkcji zarządzania energią, zatem komputer wyłączy się w momencie całkowitego rozładowania.
Jeśli w twoim modelu BIOS-u nie ma opcji kalibracji akumulatora, zostaw włączony notebook, aż całkowicie się rozładuje i samoczynnie wyłączy. Następnie podłącz zasilacz i zostaw komputer do momentu, aż akumulator zostanie całkowicie naładowany. Cały proces powinien być sygnalizowany za pomocą diody, która zazwyczaj świeci się na pomarańczowo w trakcie ładowania i gaśnie lub zmienia kolor na zielony po naładowaniu – szczegóły należy sprawdzić w instrukcji konkretnego urządzenia. W trakcie ładowania można oczywiście używać notebooka, pamiętając jednak, że czas potrzebny do naładowania ogniw będzie wtedy ok. dwa razy dłuższy. Kabla zasilającego nie wolno odłączać aż do momentu pełnego naładowania, po czym całą procedurę (rozładowanie i ponowne naładowanie) należy powtórzyć jeszcze raz.