Nowa pamięć komputera
Najlepiej kupić dwa moduły takiego samego typu, jaki został odczytany w polu Max Bandwidth, np. PC2–5300. Wolniejsze pamięci spowodują, że komputer może za bardzo nie przyspieszyć. Z kolei możliwości szybszych pamięci nie zostaną wykorzystane, bo BIOS dostosują ich prędkość do modułów wolniejszych.
Najlepiej kupić moduły z takimi samymi opóźnieniami jak pamięci już wykorzystywane. Niestety, producenci często nie umieszczają szczegółowych informacji na ten temat – najwyżej tzw. CAS Latency (w skrócie CL).
Jeśli masz dwa wolne złącza, najprościej będzie dokupić dwa takie same moduły, jakie już są w komputerze. Jeśli wolny jest tylko jeden slot, staraj się dobrać moduł z tej samej serii, jak zainstalowane już pamięci, ale o jak największej pojemności. Dzięki temu przyszła rozbudowa będzie najmniej kosztowna.
W przypadku procesorów AMD typy obsługiwanych pamięci zależą od możliwości kontrolera wbudowanego w procesor. I tak dla procesorów Athlon 64 X2 optymalnym typem pamięci jest PC2–6400 (inaczej DDR2 800 o częstotliwości 400 MHz). Zastosowanie szybszych pamięci PC2–8500 (DDR2 1066) może wręcz pogorszyć wydajność.
Dla Athlonów 64 są dwie opcje. Dla układów współpracujących z pamięciami DDR2 (montowanych w gnieździe Socket AM2) najlepiej kupić moduły PC2–5300 (DDR2 667), bo szybszych pamięci i tak procesor nie wykorzysta. Natomiast dla układów współpracujących ze starszymi pamięciami DDR jedyna możliwa opcja to pamięci typu PC-3200 (DDR 400).
Podobnie w przypadku procesorów AMD Sempron są dwie możliwości. Do układów współpracujących z pamięciami DDR2 najlepiej kupić moduły PC2–5300 (DDR2 667), a do starszych, współpracujących z pamięciami DDR, najlepiej pasują moduły PC-3200 (DDR 400).
W przypadku komputerów z procesorami Intela wszystko zależy od chipsetu płyty głównej, a nie od procesora. Najlepszym wyjściem jest więc sprawdzenie w instrukcji obsługi płyty, z jakimi pamięciami ona współpracuje.
Praktycznie wszystkie sprzedawane obecnie płyty główne zapewniają pracę w trybie dwukanałowym (dual channel) dającym pewną poprawę wydajności. W komputerach sprzed 2–3 lat nie jest to regułą, ponownie trzeba sięgnąć po instrukcję płyty głównej. Jeśli płyta jest dostosowana do tego trybu, warto kupić dwa identyczne moduły, np. po 1 GB każdy.