A A A

Nowa pamięć komputera

PC Format 12/2007
Zwiększenie pamięci RAM w komputerze to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów przyspieszenia jego działania i zapewnienia sobie komfortu pracy. Przed zakupieniem nowych modułów warto jednak uzyskać kilka informacji.

Nieszkodliwa rozbudowa

Jeśli masz wolne gniazda pamięci, można dołożyć jeden lub dwa moduły.


Najlepiej kupić dwa moduły takiego samego typu, jaki został odczytany w polu Max Bandwidth, np. PC2–5300. Wolniejsze pamięci spowodują, że komputer może za bardzo nie przyspieszyć. Z kolei możliwości szybszych pamięci nie zostaną wykorzystane, bo BIOS dostosują ich prędkość do modułów wolniejszych.


Najlepiej kupić moduły z takimi samymi opóźnieniami jak pamięci już wykorzystywane. Niestety, producenci często nie umieszczają szczegółowych informacji na ten temat – najwyżej tzw. CAS Latency (w skrócie CL).


Jeśli masz dwa wolne złącza, najprościej będzie dokupić dwa takie same moduły, jakie już są w komputerze. Jeśli wolny jest tylko jeden slot, staraj się dobrać moduł z tej samej serii, jak zainstalowane już pamięci, ale o jak największej pojemności. Dzięki temu przyszła rozbudowa będzie najmniej kosztowna.

Nowe zamiast starych

Gdy na płycie głównej są tylko dwa sloty pamięci i oba już zajęte albo zainstalowane moduły są o wiele za słabe w porównaniu z możliwościami procesora lub chipsetu, warto zupełnie wymienić pamięci na nowe.


W przypadku procesorów AMD typy obsługiwanych pamięci zależą od możliwości kontrolera wbudowanego w procesor. I tak dla procesorów Athlon 64 X2 optymalnym typem pamięci jest PC2–6400 (inaczej DDR2 800 o częstotliwości 400 MHz). Zastosowanie szybszych pamięci PC2–8500 (DDR2 1066) może wręcz pogorszyć wydajność.


Dla Athlonów 64 są dwie opcje. Dla układów współpracujących z pamięciami DDR2 (montowanych w gnieździe Socket AM2) najlepiej kupić moduły PC2–5300 (DDR2 667), bo szybszych pamięci i tak procesor nie wykorzysta. Natomiast dla układów współpracujących ze starszymi pamięciami DDR jedyna możliwa opcja to pamięci typu PC-3200 (DDR 400).


Podobnie w przypadku procesorów AMD Sempron są dwie możliwości. Do układów współpracujących z pamięciami DDR2 najlepiej kupić moduły PC2–5300 (DDR2 667), a do starszych, współpracujących z pamięciami DDR, najlepiej pasują moduły PC-3200 (DDR 400).


W przypadku komputerów z procesorami Intela wszystko zależy od chipsetu płyty głównej, a nie od procesora. Najlepszym wyjściem jest więc sprawdzenie w instrukcji obsługi płyty, z jakimi pamięciami ona współpracuje.


Praktycznie wszystkie sprzedawane obecnie płyty główne zapewniają pracę w trybie dwukanałowym (dual channel) dającym pewną poprawę wydajności. W komputerach sprzed 2–3 lat nie jest to regułą, ponownie trzeba sięgnąć po instrukcję płyty głównej. Jeśli płyta jest dostosowana do tego trybu, warto kupić dwa identyczne moduły, np. po 1 GB każdy.

Opóźnienia pamięci

W celu uzyskania jak największej wydajności komputera poszukaj pamięci o skróconych opóźnieniach – nie tylko CAS Latency. Ogromne znaczenie ma możliwość pracy w trybie Command Rate 1T (oznaczenie 1T jest nadrukowane na niektórych markowych modułach), który w niektórych aplikacjach (np. kompresja plików w programie WinRAR) powoduje nawet 30-procentowe zwiększenie wydajności. Natomiast średnio parametr ten daje przyrost wydajności do 10 procent. Również parametr CAS (Column Address Selection) powinien mieć jak najmniejszą wartość. Jego skrócenie powoduje poprawę szybkości od 3 do 5 procent. Pozostałe parametry – RAS to CAS (inaczej zwany tRCd), RAS Precharge (tRAS) czy Cycle Time (tCT) – sumarycznie wpływają na uzyskiwaną wydajność, mogą ją zwiększyć od 1 do 3 procent (oczywiście im mniejsze, tym lepiej). Skrócenie opóźnień w większym stopniu poprawia szybkość pracy komputera z procesorem AMD niż z układami firmy Intel, bo te ostatnie mają większe pamięci podręczne.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto