SoftwareNowa twarz

    Nowa twarz

    Mając do dyspozycji program GIMP, możesz zamienić się na twarze z kolegą z pracy lub ze szkoły albo pożyczyć twarz od swojej ulubionej postaci bohatera filmu, aktora lub piosenkarza. Ponadto taki zabieg graficzny pozwala szybko sprawdzić, jak wyglądałbyś w innej stylizacji lub zupełnie nowej fryzurze.

    Nowa twarz

    Potrzebujesz tylko dwóch zdjęć, które przekształcisz za pomocą GIMP-a. W naszym warsztacie wykorzystamy portrety dwóch mężczyzn. Możesz też pobrać z internetu zdjęcia ulubionych postaci lub artystów. Pamiętaj jednak o zachowaniu praw autorskich do fotografii źródłowej i nie zapominaj, że w wypadku oficjalnej publikacji zmodyfikowanego zdjęcia potrzebujesz zgody jej autora. Ważne jest też, żeby nie naruszać niczyjej prywatności.
    Przy wykonaniu tego ćwiczenia przydatna będzie wiedza z poprzednich odcinków kursu, m.in. dotycząca pracy na warstwach i maskach oraz korekcji kolorystyki.
    Archiwalne odcinki poświęcone tym tematom znajdziesz na naszej stronie, po wpisaniu adresów http://pcformat.pl/u/517, http://pcformat.pl/u/518, http://pcformat.pl/u/519 i http://pcformat.pl/u/678.
    Zainteresowanym przypominamy, że w numerze 1/2014 zamieściliśmy na płycie kompletny poradnik GIMP-a, zawierający 14 pierwszych części naszego kursu.

    Kopiowanie i wklejanie twarzy

    Do wykonania tego efektu będziesz potrzebował dwóch zdjęć. Upewnij się, że oba ujęcia postaci na zdjęciach są podobne. Najlepiej sprawdzą się kadry przedstawiające postać widzianą z przodu, tzw. en face.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu, przytrzymując wciśnięty klawisz [Ctrl], wskaż na dysku dwie fotografie, w naszym przykładzie mezczyna1.jpg i mezczyzna2.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Wczytywane zdjęcia powinny mieć podobne rozmiary.

    Krok 2

    W oknie programu zobaczysz dwie zakładki z miniaturami wczytanych zdjęć. W naszym przykładzie będziemy kopiować twarz mężczyzny w jasnym swetrze i nanosić ją na twarz postaci w niebieskiej koszuli z marynarką.

    Obraz

    Krok 3

    Z przybornika wybierz narzędzie Zaznaczanie prostokątne i utwórz zaznaczenie wokół twarzy postaci ze zdjęcia.

    Obraz

    Krok 4

    Z menu Edycja wybierz opcję Skopiuj. Następnie przejdź do zakładki z drugim zdjęciem i z menu Edycja wybierz kolejno: Wklej jako i Nowa warstwa.

    Krok 5

    Teraz ustaw wklejoną twarz w odpowiednie miejsce na zdjęciu, aby przykryła twarz postaci na warstwie źródłowej. W celu precyzyjnego wykonania tej czynności zmień na wartość 40 i posługując się narzędziem Przesunięcie z przybornika, przesuń warstwę, tak jak w naszym przykładzie. Zwróć uwagę na to, aby oczy, nos i usta pokrywały się ze źródłowym zdjęciem.

    Obraz

    Krok 6

    Wklejona twarz może wymagać jeszcze niewielkiego obrócenia. W tym celu, posługując się narzędziem Obrót z przybornika, wykonaj obrót wklejonej warstwy, jak w naszym przykładzie. Jeżeli twoja fotografia wymaga dodatkowych modyfikacji, na przykład przeskalowania albo pochylenia, użyj dodatkowych narzędzi z przybornika, takich jak: Skalowanie oraz Nachylenie.

    Obraz

    Ukrywanie niepotrzebnych elementów

    Po wklejeniu twarzy należy pousuwać zbędne elementy fotografii, aby pozostały tylko widoczne rysy, oczy, nos i usta. Do tego zadania najlepiej wykorzystać maskowanie warstwy, dzięki czemu w razie usunięcia potrzebnego elementu w łatwy sposób będziesz mógł przywrócić jego widoczność.

    Krok 1

    Na początek zwiększ krycie warstwy z wklejoną twarzą do wartości 70. W naszym przykładzie nazwa warstwy jest domyślna.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij prawym przyciskiem myszy na górnej warstwie i z menu kontekstowego wybierz Dodaj maskę warstwy. W otwartym okienku pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Biała oraz kliknij przycisk Dodaj.

    Obraz

    Krok 3

    Z przybornika wybierz Pędzel i dopasuj jego wielkość do źródłowego zdjęcia tak, aby móc zamalować zbędne elementy wklejonej warstwy. Musisz usunąć włosy i zbędne kontury twarzy, aby dopasować ją idealnie do postaci na warstwie źródłowej. Efekt powinien wyglądać mniej więcej tak, jak w naszym przykładzie.

    Obraz

    Krok 4

    Zmień krycie górnej warstwy na wartość 100. Przy pełnym poziomie krycia zobaczysz pozostałe niedoskonałości, które należy jeszcze poprawić. W naszym przykładzie fotografia wymaga ponownego przesunięcia. W tym celu, posługując się narzędziem Przesunięcie, przesuwamy twarz lekko ku górze, aby zminimalizować efekt podłużnego czoła. Efekt powinien być taki:

    Obraz

    Poprawianie kolorystyki i wygładzanie

    Wklejone i dopasowane zdjęcie prawdopodobnie będzie się różniło kolorystyką lub tonacją barw. W niektórych przypadkach może się też zdarzyć zupełnie inna karnacja. Wykorzystując podstawowe narzędzia GIMP-a, bez problemu skorygujesz te kolorystyczne niedoskonałości i uzyskasz idealny efekt końcowy.

    Krok 1

    Upewnij się, że w okienku warstw masz zaznaczoną warstwę z wklejoną twarzą postaci, w naszym przykładzie.

    Obraz

    Krok 2

    W naszym przykładzie twarz wklejonej postaci jest wyraźnie ciemniejsza i bardziej intensywna. Z menu Kolory wybierz opcję Krzywe i w okienku o tej samej nazwie zmodyfikuj linię. Aby przyciemnić kolorystykę, przesuń linię w dolnym kierunku, a jeśli chcesz rozjaśnić, tak jak w naszym przykładzie, przesuń linię w górę i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Następnie z menu Kolory wybierz opcję Barwa i nasycenie i w otwartym okienku zmodyfikuj położenie suwaków: Barwa, Jasność i Nasycenie do uzyskania podobnej kolorystyki cery, jak na warstwie źródłowej. W naszym przykładzie te wartości wyglądają tak jak na poniższym obrazku. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Warto jeszcze wykonać efekt wygładzenia ostrych fragmentów przejścia jednego zdjęcia w drugie. W tym celu w okienku warstw zaznacz maskę warstwy Schowek.

    Obraz

    Krok 5

    Następnie z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym oknie, w sekcji Promień rozmycia zmień wartości pól: Poziomo i Pionowo, np. na 35 i kliknij OK. Poziom rozmycia powinien być zależny od rozmiaru zdjęcia źródłowego. W naszym przykładzie fotografia, na której pracujemy, ma wymiary 2000x1333 pikseli. Końcowy efekt w naszym przykładzie wygląda tak:

    Obraz

    Przygotowane zdjęcie z efektem końcowym zapisz na dysku w formacie GIMP-a, dzięki czemu będziesz mógł je w przyszłości edytować i pracować w nim na warstwach. Następnie wyeksportuj obraz do formatu JPG i udostępnij znajomym.

    oprogramowanieporadyfotografia

    Wybrane dla Ciebie