UWAGA!
|
Opisywane tu czynności stanowią głęboką ingerencję w sprzęt, jej skutki mogą być nieodwracalne. Informujemy, że redakcja z dużą starannością przygotowuje i sprawdza wszelkie materiały. Jednak liczba różnych możliwych produktów, przypadków, konfiguracji jest tak duża, że nie sposób przewidzieć wszystkiego. Czytelnik musi mieć świadomość, że wszelkich zmian w sprzęcie dokonuje na własną odpowiedzialność.
|
Wymiana zestawu chłodzącego procesora nie jest ani trudna, ani ryzykowna, ani zbyt kosztowna. Za kilkadziesiąt złotych można kupić dobry nowy zestaw (radiator z wentylatorem). Zazwyczaj psuje się element mechaniczny – wiatrak, bo w samym radiatorze raczej nic nie może się uszkodzić. Jeśli jednak masz już zamiar wymienić chłodzenie, najlepiej kupić od razu cały zestaw – zyskujesz wtedy pewność, że zestaw będzie się składał z elementów idealnie do siebie dopasowanych. Efektem wymiany będzie na pewno skuteczniejsze chłodzenie, cichsza praca komputera (w przypadku pecetów z procesorami Intela może być wręcz wielokrotnie cichsza), a także – co oczywiste
– mniejsze ryzyko awarii nowo zakupionego zestawu.
Demontaż starego zestawu chłodzącego
W bardzo starych komputerach, np. z pierwszymi procesorami Pentium, montaż i demontaż zestawu chłodzącego nastręczał sporo problemów, ponieważ konieczne było do tego użycie sporej siły. Obecnie większość rozwiązań ma specjalne dźwignie ułatwiające takie czynności, więc zdjęcie starego zestawu chłodzącego nie sprawi nikomu kłopotów. Ponadto rdzenie współczesnych procesorów są chronione metalowymi pokrywami, więc nie ma ryzyka ich uszkodzenia.
Demontaż zestawu AMD
Wyłącz komputer, odłącz od niego kable (a przynajmniej zasilanie), połóż go na boku. W tylnej części obudowy odkręć śruby mocujące jej boczną ściankę, a następnie zdejmij ją.
Od płyty głównej odłącz kabel zasilający wiatraczek zestawu chłodzącego procesora.
Unieś metalową lub plastikową dźwignię zestawu chłodzącego.
Zdejmij ucho metalowej sprężyny najpierw z jednego, a następnie z drugiego zaczepu gniazda. Możesz sobie w tym pomóc śrubokrętem.
Nie używając dużej siły, spróbuj zdjąć zestaw chłodzący z procesora. Jeśli nie możesz tego zrobić, obróć kilka razy radiatorem w lewo i w prawo, by „ukręcić” pastę termoprzewodzącą, która trzyma radiator.