Aplikacje Java
|
W odróżnieniu od aplikacji pisanych do mobilnych systemów operacyjnych aplikacje Java mogą działać prawie w każdym, nawet prostym telefonie komórkowym. Trzeba je jednak dostosowywać do każdego modelu telefonu – do wielkości i jakości ekranu, rodzaju klawiatury itd. Również możliwości programów Java są znacznie mniejsze, głównie dlatego, że mają ograniczony dostęp do podzespołów telefonu komórkowego. Aplikacje Java udostępniają rozkłady jazdy, kalendarze różnego typu, mapę fotoradarów, gry itd. Oczywiście można je instalować również na smartfonach.
|
Smartfony, czyli telefony komórkowe pracujące pod kontrolą systemów operacyjnych, spowodowały ogromny rozwój rynku aplikacji mobilnych. Program przygotowany do danego systemu operacyjnego może działać tak samo na różnych telefonach z tym systemem, niezależnie od wielkości i rozdzielczości ekranu czy typu klawiatury. Dlatego programiści mogli się zająć rozwijaniem funkcji danej aplikacji, a nie – jak w przypadku programów Java do zwykłych komórek (więcej w ramce „Aplikacje Java”) – dostosowywaniem jej do każdego nowo pojawiającego się modelu smartfonu.
Początkowo większość aplikacji powstawała do systemu Symbian oraz Windows Mobile. Były one jednak mało popularne. Wszystko zmieniło się w 2007 roku, gdy na rynek wszedł Apple iPhone – smartfon z nowym systemem obsługiwanym jedynie za pomocą dotykowego ekranu. Już w pierwszych tygodniach fani iPhone’a zaczęli się wymieniać tworzonymi przez siebie programami, które można było szybko i łatwo instalować w smartfonie po złamaniu jego zabezpieczeń.
To zachęciło użytkowników innych smartfonów do aktywniejszego korzystania ze swoich urządzeń, co stało się powodem wzrostu liczby aplikacji do telefonów z Windows Mobile (WM) i Symbianem. W połowie 2008 roku na rynku, jak podaje Microsoft, było 18 tys. aplikacji przygotowanych do Windows Mobile. W tym samym czasie na platformę Symbiana oficjalnie oferowanych było blisko 10 tys. Obecnie szacuje się ich liczbę na kilkanaście tysięcy.
Problemy z instalacją w telefonach z Symbianem
|
Aplikacje na Symbiana, nawet przygotowane do wersji systemu obecnej w twoim telefonie, mogą nie mieć aktualnego certyfikatu zgodności z tym modelem telefonu (przypisuje go organizacja Symbian należąca do Nokii). To dlatego, że aplikacje pochodzą z różnych, niekontrolowanych źródeł. W efekcie podczas ich instalacji może się wyświetlić komunikat: Błąd certyfikatu, a instalacja jest przerywana. Są następujące sposoby uporania się z tym problemem.
- Sprawdź, czy w menedżerze aplikacji w ustawieniach funkcji poboru aplikacji dopuszczone jest instalowanie programów bez podpisu (powinna być wybrana opcja Wszystko).
- Jeśli aplikacja nadal nie chce się zainstalować i wyświetla się komunikat: Certificate has expired, zmień na czas instalacji datę w telefonie, ale to nie zawsze pomaga.
- Najskuteczniejszym sposobem jest złamanie systemu Symbian, tak aby dopuszczał instalację dowolnych aplikacji – czytaj o tym na stronie www.simblog.pl.
- Możesz też sam wygenerować aktualny certyfikat – patrz forum www.gsmforum.pl.
|
AppStore – aplikacje do iPhone
W czerwcu 2008 roku – wraz z premierą drugiego modelu iPhone’a 3G – Apple otworzył wirtualny sklep AppStore z aplikacjami przeznaczonymi do iPhone. Po około pół roku oferował on 15 tysięcy programów. W AppStore dostępne są zarówno aplikacje darmowe, jak i odpłatne. W obu przypadkach Apple musi zaakceptować software pod wieloma względami, dlatego nadal wiele programów jest dystrybuowanych z pominięciem tego sklepu. Dobrym źródłem informacji na ten temat jest forum dyskusyjne dostępne pod adresem www.myapple.pl.
Ze sklepu AppStore można pobierać aplikacje bezpośrednio z telefonu za pomocą programu AppStore, dostępnego w menu iPhone lub z komputera poprzez program iTunes. Wcześniej jednak trzeba się zarejestrować w sklepie. W tym celu należy zainstalować na komputerze iTunes i po kliknięciu ikony rejestracji wypełnić wyświetlony automatycznie formularz. Uwaga! W formularzu trzeba podać numer karty kredytowej, nawet jeśli chce się pobierać ze sklepu jedynie darmowe aplikacje.
Sklep ma bardzo przejrzystą strukturę. Aplikacje są podzielone tematycznie na kategorie, np. gry, rozrywka, komunikatory, produktywność. Dodatkowo bez problemu można znaleźć 25 najczęściej pobieranych aplikacji darmowych i płatnych. Dużym ułatwieniem jest automatyczna aktualizacja zainstalowanych w telefonie aplikacji, o czym informuje aplikacja AppStore w telefonie. Ceny programów do iPhone wynoszą od prawie dolara do blisko 16 dolarów, ale niezależni producenci domagają się podniesienia maksymalnej opłaty za program do ok. 20 dolarów.