Instalacja aplikacji w smartfonach iPhone i Android
|
Instalowanie aplikacji na iPhone i telefonie z Androidem, przy wykorzystaniu wbudowanych funkcji dostępu do sklepów z oprogramowaniem, jest prawie identyczne. Z menu smartfonu uruchom w iPhone – AppStore n,
w Androidzie – Android Market.
Wyszukaj interesującą cię aplikację i kliknij przycisk Instaluj. Aplikacje automatycznie się zainstalują i pojawią się w menu telefonów. Jeśli aplikacja była płatna, musisz wcześniej potwierdzić chęć zakupu, a kwota za program zostanie dopisana do rachunku i pobrana z przypisanej do twojego konta karty kredytowej.
W przypadku iPhone dostępna jest metoda pobierania aplikacji z pominięciem oficjalnego sklepu Apple. W tym celu trzeba złamać zabezpieczenia tego smartfonu. W procesie łamania zabezpieczeń instalowana jest specjalna aplikacja o nazwie Instaler, umożliwiająca pobieranie aplikacji wprost z internetu za pośrednictwem specjalnie przygotowanych serwisów (repozytorium).
|
Android Market – tylko w telefonie
W podobny sposób są dystrybuowane aplikacje do Androida – najnowszy mobilny system operacyjny, typu open source. Jego twórca, czyli Google, uruchomił wirtualny sklep Android Market, ale w przeciwieństwie do Apple’a nie weryfikuje każdej aplikacji zamieszczanej w sklepie. W rezultacie już w kilka tygodni po jego otwarciu pojawiło się pierwsze szkodliwe oprogramowanie – MemoryUp Personal. Aplikacja powinna zwiększać wydajność telefonu. Niestety, zamiast tego kasuje dane z książki telefonicznej, kalendarza, karty pamięci microSD. Ponadto szkodnik instaluje adware i spamuje skrzynkę e-mail ustawioną w telefonie.
Android Market przez pierwsze miesiące działalności oferował wszystkie aplikacje za darmo. Od połowy lutego tego roku działa nowa wersja sklepu, w której dostępne są również aplikacje odpłatne. Łącznie jest do wyboru ok. tysiąca programów pogrupowanych w kategorie. Programy pobierasz bezpośrednio na telefon. Nowe aplikacje najlepiej instalować, gdy się jest w zasięgu sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Dzięki temu twój rachunek telefoniczny nie będzie obciążany opłatami za transmisję danych. Do Android Marketu nie ma dostępu z komputera.
Rozproszone programy do Symbiana
Aplikacje do Symbiana muszą być przygotowane do działania w konkretnej wersji tego systemu, np. UIQ, S60, i w dodatku w konkretnej edycji, np. S60 3rd. Wersja UIQ jest najczęściej stosowana w smartfonach Sony Ericsson. Przeznaczonych do niej aplikacji należy szukać w internecie na takich stronach, jak: www.allaboutsymbian.com, www.smartphoneware.com i http://store.symbian-guru.com.
Najwięcej aplikacji powstało do Symbiana S60 3rd, działającego głównie w Nokiach – są ich tysiące. Od pewnego czasu Nokia umieszcza w swoich telefonach aplikację umożliwiającą pobieranie dodatkowego oprogramowania. Jest ona dostępna w menu telefonu w postaci opcji Pobierz, ale umożliwia pobranie oraz instalację zaledwie kilkudziesięciu programów, i to znacznie prostszych niż te dostępne w sklepach Apple’a czy Google’a. Za większość trzeba zapłacić około 11 zł.
Z początkiem maja Nokia zamierza jednak otworzyć wirtualny sklep z aplikacjami mobilnymi – Ovi Store. Ma on działać podobnie jak AppStore i Android Market. Zanim zostanie uruchomiony, ciekawych aplikacji działających na różnych wersjach Symbiana szukaj np. na stronie www.symbian-freak.com, jak również www.allaboutsymbian.com, www.smartphoneware.com i http://store.symbian-guru.com.
Windows Mobile – będzie sklep
Aplikacje do Microsoft Windows Mobile zawsze są przygotowywane do najnowszej wersji systemu, z którą większość starszych aplikacji jest z reguły zgodna. Jeśli szukasz ciekawych aplikacji do WM, odwiedź strony www.pdatopsoft.com i www.spbsoftwarehouse.com. Ponadto Microsoft zapowiedział uruchomienie e-sklepu Windows Marketplace, w którym będą oferowane aplikacje firm trzecich. Do sklepu będzie można „wejść” bezpośrednio ze smartfonów, a z komputera za pomocą specjalnego serwisu internetowego. Aplikacje trafiające do sklepu będą wcześniej sprawdzane przez Microsoft pod względem bezpieczeństwa i zgodności z urządzeniami działającymi pod kontrolą Windows Mobile. Windows Marketplace rozpocznie działalność wraz z wprowadzeniem na rynek systemu operacyjnego Windows Mobile 6.5, co ma nastąpić w drugiej połowie 2009 roku. Pierwszymi telefonami z bezpośrednim dostępem do sklepu Microsoftu będą LG-GM730 (początkowo dostępny z WM 6.1) oraz dwa nowe produkty HTC Touch Diamond 2 i Touch Pro 2.