A A A

Nowy lepszy Thunderbird

PC Format 09/2015
Premiera nowej wersji jednego z najpopularniejszych programów pocztowych jest świetną okazją, by ponownie mu się przyjrzeć. W odświeżonym Thunderbirdzie zgrabnie połączono rozszerzoną funkcjonalność z przystępną obsługą. Maciej Piotrowski

W obecnych czasach posiadanie konta e-mailowego to absolutna konieczność, a na jednym zazwyczaj się nie kończy, choćby z uwagi na pracę zawodową. Przy szybko rosnącej ilości korespondencji jednoczesne korzystanie z wielu skrzynek pocztowych potrafi być sporym wyzwaniem nawet dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Rozwiązaniem może być użycie najnowszej odsłony darmowego klienta pocztowego Thunderbird. Wprowadzone w nim modyfikacje nie tylko pozwoliły usprawnić zarządzanie bazą adresatów i wiadomościami pochodzącymi z różnych źródeł, ale i uprościły łączenie kont pocztowych z programem.

Szybka konfiguracja programu

Intuicyjność i niemal pełna automatyka – tak pokrótce opisać można przebieg zarówno samej instalacji programu, jak i późniejszego konfigurowania w nim konta pocztowego. Cały proces sprowadza się do kilku prostych kroków – ich opis znajdziesz poniżej.


Zaraz po zakończeniu standardowej instalacji i automatycznym uruchomieniu program poprosi o zdefiniowanie sposobu jego integracji z systemem. Jeśli chcesz, żeby Thunderbird stał się twoim domyślnym klientem poczty, wystarczy, że klikniesz przycisk Ustaw jako domyślny. Wcześniej możesz jeszcze zaznaczyć pole: Zezwalaj programowi Usługa wyszukiwania ... dzięki czemu wszystkie zgromadzone w programie wiadomości będą mogły być wyszukiwane za pomocą systemowej wyszukiwarki.


W oknie powitalnym, które chwilę później pojawi się na ekranie, możesz założyć nowe konto e-mail w dostępnej aktualnie domenie gandi.net. Zakładając jednak, że już posiadasz własne konto pocztowe, pomiń ten krok, naciskając Pomiń i użyj istniejącego adresu e-mail. Będziesz mógł samodzielnie skonfigurować profil za pomocą prostego kreatora.


W tym celu w polach w nowo wyświetlonym oknie wpisz swoje imię, nazwisko lub pseudonim, który wyświetlany będzie w nagłówku wiadomości u odbiorcy, adres swojej skrzynki pocztowej oraz chroniące je hasło. Klikając Kontynuuj, zainicjujesz automatyczne rozpoznawanie konfiguracji serwerów obsługujących wysyłanie i odbieranie wiadomości oraz weryfikację danych dostępowych. O pomyślnym zakończeniu operacji poinformuje cię komunikat wyświetlony poniżej w oknie.


Pojawi się tam też możliwość wybrania sposobu korzystania z klienta pocztowego: IMAP lub POP3. Wybór pomiędzy dwiema dostępnymi tu opcjami jest kluczowy dla dalszego korzystania z poczty. Jeśli pracujesz na wielu urządzeniach jednocześnie (używasz komputera, notebooka, smartfona) i chcesz, aby cała zawartość skrzynki była zawsze dostępna na każdym urządzeniu, zdecyduj się na IMAP. W tym trybie do komputera przesyłane są jedynie nagłówki wiadomości, a treść dostępna jest dopiero po otwarciu danego e-maila i pobraniu jego zawartości. Jeśli natomiast wybierzesz POP3, całość wiadomości dostępna będzie od razu po przetransmitowaniu jej do komputera. Do późniejszego przeglądania i redagowania odpowiedzi połączenie z internetem nie będzie już wymagane.


W razie konieczności ręcznej modyfikacji szczegółowych ustawień konta skorzystaj z przycisku  Konfiguracja zaawansowana. Niezbędne dane uzyskasz u swojego dostawcy usług pocztowych. W przypadku konta Gmail nie musisz niczego zmieniać – do skonfigurowania połączenia wystarczy naciśnięcie przycisku Gotowe, a następnie wpisanie właściwych danych logowania w oknie wyświetlonego formularza: Zaloguj się na konto Google. Na koniec pozostanie już tylko wyrażenie zgody na wyświetlanie i zarządzanie pocztą przez Thunderbirda – Wyświetlanie poczty i zarządzanie nią. Gdy tylko naciśniesz przycisk Akceptuj, konto będzie gotowe do użytku, a program rozpocznie pobieranie istniejących wiadomości.

Google OAuth2 i inne usprawnienia

Obsługa kont Google nie była dotąd najmocniejszą stroną Thunderbirda. Wiedzą o tym w szczególności użytkownicy nad wyraz ceniący sobie bezpieczeństwo swoich danych. Źródłem problemów była najczęściej dwuetapowa weryfikacja. Wraz z wprowadzeniem w Thunderbirdzie obsługi protokołu Google OAuth2 konfiguracja konta Gmail stała się dużo łatwiejsza. Inne przydatne nowości, które pojawiły się w popularnym programie, obejmują możliwość przeszukiwania wielu książek adresowych naraz czy filtrowanie wysłanych i zarchiwizowanych wiadomości.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto