Nowy lepszy Thunderbird
Premiera nowej wersji jednego z najpopularniejszych programów pocztowych jest świetną okazją, by ponownie mu się przyjrzeć. W odświeżonym Thunderbirdzie zgrabnie połączono rozszerzoną funkcjonalność z przystępną obsługą.
W obecnych czasach posiadanie konta e-mailowego to absolutna konieczność, a na jednym zazwyczaj się nie kończy, choćby z uwagi na pracę zawodową. Przy szybko rosnącej ilości korespondencji jednoczesne korzystanie z wielu skrzynek pocztowych potrafi być sporym wyzwaniem nawet dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Rozwiązaniem może być użycie najnowszej odsłony darmowego klienta pocztowego Thunderbird. Wprowadzone w nim modyfikacje nie tylko pozwoliły usprawnić zarządzanie bazą adresatów i wiadomościami pochodzącymi z różnych źródeł, ale i uprościły łączenie kont pocztowych z programem.
Szybka konfiguracja programu
Intuicyjność i niemal pełna automatyka – tak pokrótce opisać można przebieg zarówno samej instalacji programu, jak i późniejszego konfigurowania w nim konta pocztowego. Cały proces sprowadza się do kilku prostych kroków – ich opis znajdziesz poniżej.
Krok 1
Zaraz po zakończeniu standardowej instalacji i automatycznym uruchomieniu program poprosi o zdefiniowanie sposobu jego integracji z systemem. Jeśli chcesz, żeby Thunderbird stał się twoim domyślnym klientem poczty, wystarczy, że klikniesz przycisk Ustaw jako domyślny. Wcześniej możesz jeszcze zaznaczyć pole: Zezwalaj programowi Usługa wyszukiwania ... dzięki czemu wszystkie zgromadzone w programie wiadomości będą mogły być wyszukiwane za pomocą systemowej wyszukiwarki.
Krok 2
W oknie powitalnym, które chwilę później pojawi się na ekranie, możesz założyć nowe konto e-mail w dostępnej aktualnie domenie gandi.net. Zakładając jednak, że już posiadasz własne konto pocztowe, pomiń ten krok, naciskając Pomiń i użyj istniejącego adresu e-mail. Będziesz mógł samodzielnie skonfigurować profil za pomocą prostego kreatora.
Krok 3
W tym celu w polach w nowo wyświetlonym oknie wpisz swoje imię, nazwisko lub pseudonim, który wyświetlany będzie w nagłówku wiadomości u odbiorcy, adres swojej skrzynki pocztowej oraz chroniące je hasło. Klikając Kontynuuj, zainicjujesz automatyczne rozpoznawanie konfiguracji serwerów obsługujących wysyłanie i odbieranie wiadomości oraz weryfikację danych dostępowych. O pomyślnym zakończeniu operacji poinformuje cię komunikat wyświetlony poniżej w oknie.
Krok 4
Pojawi się tam też możliwość wybrania sposobu korzystania z klienta pocztowego: IMAP lub POP3. Wybór pomiędzy dwiema dostępnymi tu opcjami jest kluczowy dla dalszego korzystania z poczty. Jeśli pracujesz na wielu urządzeniach jednocześnie (używasz komputera, notebooka, smartfona) i chcesz, aby cała zawartość skrzynki była zawsze dostępna na każdym urządzeniu, zdecyduj się na IMAP. W tym trybie do komputera przesyłane są jedynie nagłówki wiadomości, a treść dostępna jest dopiero po otwarciu danego e-maila i pobraniu jego zawartości. Jeśli natomiast wybierzesz POP3, całość wiadomości dostępna będzie od razu po przetransmitowaniu jej do komputera. Do późniejszego przeglądania i redagowania odpowiedzi połączenie z internetem nie będzie już wymagane.
Krok 5
W razie konieczności ręcznej modyfikacji szczegółowych ustawień konta skorzystaj z przycisku Konfiguracja zaawansowana. Niezbędne dane uzyskasz u swojego dostawcy usług pocztowych. W przypadku konta Gmail nie musisz niczego zmieniać – do skonfigurowania połączenia wystarczy naciśnięcie przycisku Gotowe, a następnie wpisanie właściwych danych logowania w oknie wyświetlonego formularza: Zaloguj się na konto Google. Na koniec pozostanie już tylko wyrażenie zgody na wyświetlanie i zarządzanie pocztą przez Thunderbirda – Wyświetlanie poczty i zarządzanie nią. Gdy tylko naciśniesz przycisk Akceptuj, konto będzie gotowe do użytku, a program rozpocznie pobieranie istniejących wiadomości.
Google OAuth2 i inne usprawnienia
Obsługa kont Google nie była dotąd najmocniejszą stroną Thunderbirda. Wiedzą o tym w szczególności użytkownicy nad wyraz ceniący sobie bezpieczeństwo swoich danych. Źródłem problemów była najczęściej dwuetapowa weryfikacja. Wraz z wprowadzeniem w Thunderbirdzie obsługi protokołu Google OAuth2 konfiguracja konta Gmail stała się dużo łatwiejsza. Inne przydatne nowości, które pojawiły się w popularnym programie, obejmują możliwość przeszukiwania wielu książek adresowych naraz czy filtrowanie wysłanych i zarchiwizowanych wiadomości.
Zarządzanie pocztą w nowej wersji Thunderbirda
Wyjątkowo skromny interfejs może sugerować, że możliwości programu są bardzo ograniczone. Wbrew pozorom jednak oferuje on całkiem bogaty pakiet opcji i usług, wśród których wymienić można szybkie filtrowanie e-maili, pracę na osobnych kartach, automatyczną ochronę prywatności i zabezpieczenie przed niechcianą bądź potencjalnie niebezpieczną korespondencją. Co najważniejsze, z wszystkich funkcji korzysta się bardzo wygodnie.
Krok 1
Układ paneli programu jest dość standardowy. Lewy pasek zarezerwowany został dla skonfigurowanych skrzynek pocztowych i przypisanych do nich folderów. Liczba nowych i nieprzeczytanych wiadomości widoczna jest obok nazw poszczególnych folderów. Środkową część okna podzielono na dwie części. W górnej wyświetlana jest lista wiadomości zawierająca tematy, nadawców i czas otrzymania e-maili. Dolna zawiera podgląd treści wybranej wiadomości. Najdalej na prawo znajdziesz wycinek kalendarza wraz z listą zaplanowanych na dany dzień wydarzeń i zadań.
Krok 2
Zwróć uwagę na górny pasek narzędziowy. Umieszczone tam przyciski pozwolą ci między innymi pobrać nowe wiadomości Pobierz, skomponować nowego e-maila w osobnym oknie Napisz czy wywołać panel książki adresowej Adresy, za pomocą którego zapiszesz nowe kontakty, zmodyfikujesz istniejące, a nawet stworzysz własne listy dystrybucyjne.
Krok 3
Przeglądając zawartość poszczególnych wiadomości w głównym panelu programu możesz dwukrotnie kliknąć widocznego na górnej liście e-maila, by otworzyć go w osobnej karcie. Nie tylko ułatwi ci to zapoznanie się z treścią wiadomości w pełnowymiarowym oknie i późniejsze skorzystanie z szeregu tradycyjnych opcji umieszczonych w menu, ale i pozwoli zachować interesującą korespondencję pod ręką. Wszystkie aktualnie wydzielone karty są bowiem zapisywane i przywracane po ponownym uruchomieniu programu.
Krok 4
Na kartach wyświetlane są również wyniki wyszukiwania. Wystarczy w polu wyszukiwania zacząć wpisywać pożądaną frazę, a program na bieżąco będzie zawężał wyniki poszukiwania. Po naciśnięciu klawisza Enter rezultaty pojawią się w osobnej karcie. W razie większej liczby wyników możesz dodatkowo posortować je według trafności lub daty wysłania albo odebrania.
Krok 5
W celu szybszego odszukania określonej wiadomości skorzystaj z przycisku Szybkie filtrowanie i wywołanego w ten sposób pola Temat. Podczas wpisywania interesujących słów pasujące wyniki będą na bieżąco pojawiały się w widocznym niżej oknie.
Poczta z osobistym organizerem
Jedną z przełomowych nowości w nowej wersji Thunderbirda jest kalendarz Lightning. Co prawda był dostępny już wcześniej pod postacią niezobowiązującego dodatku, ale teraz stał się integralną częścią programu. Pozwala on nie tylko na zapisywanie przeróżnych wydarzeń i czekających zadań oraz dodawanie przypomnień, ale i umożliwia zapraszanie do uczestnictwa innych osób. Możliwe jest połączenie programu z kalendarzami zdalnymi (choć nie dzieje się to automatyczne i wymaga przeprowadzenia kilku dodatkowych operacji), można też współdzielić je z innymi użytkownikami.