A A A

Od nagrania do oglądania

PC Format 8/2008
Kamery cyfrowe mogą zapisywać nagrania na kasetach miniDV, płytach DVD, kartach pamięci lub dyskach twardych. Używają do tego różnorodnych kodeków, ale stacjonarny odtwarzacz DVD, a nawet słabszy komputer nie ma szans odczytać niektórych formatów. Pokazujemy, jakie są na to sposoby.

Kamery na płyty DVD

Istnieje spora grupa kamer, które jako nośnik wykorzystują płyty DVD. Kamery te mogą zapisywać filmy w dwóch różnych formatach, przy czym jeden z nich (zwykle VR) pozwala w pełni wykorzystać możliwości kamery, np. edytować filmy za pomocą funkcji wbudowanych w urządzenie. Drugi (zwykle w menu dostępny jako Wideo) daje mniejsze możliwości, ale oferuje pełną zgodność z odtwarzaczami stacjonarnymi. Odpowiedni tryb nagrania trzeba ustawić podczas formatowania płyty. Jednak to nie wystarczy, by płytę swobodnie oglądać na odtwarzaczu DVD. Konieczna jest jej finalizacja, która jest dosyć dokuczliwa, a ponadto ryzykowna. Wymaga np. unieruchomienia kamery i podłączenia zasilania sieciowego.

Konwersja materiału wideo

Filmy uzyskane z kamery na pewno można oglądać na komputerze, a niektóre na odtwarzaczu DVD/DivX. W przypadku nagranych pyt DVD odtwarzanie jest możliwe np. za pomocą popularnego programu PowerDVD. Co ciekawe, program ten potrafi także odtwarzać dane z płyt nagranych przez kamery DVD bez konieczności uciążliwej finalizacji tych płyt.

Z kolei filmy HD Video skompresowane nowoczesnymi kodekami można zazwyczaj odtwarzać np. za pomocą Media Playera Classic z pakietem kodeków, ale potrzebny jest do tego silny komputer (procesor dwurdzeniowy, przynajmniej 2 GHz, albo płyta główna z chipsetem wspierającym odtwarzanie HD Video oraz oprogramowanie wspierające ten format kompresji). Takie filmy można również odtwarzać na stacjonarnych odtwarzaczach Blu-ray, ale na pewno nie na DVD/DivX, bo stosowane w nich procesory nie potrafią ich dekodować.

Obróbka filmu HD Video

Dobrym narzędziem do obróbki wszelkiego rodzaju filmów jest darmowy VirtualDub. Proponujemy wykorzystanie jego rozszerzonej wersji ze wsparciem dla MPEG‑2, a także narzędzia AviSynth. Oprócz tego w systemie potrzebny jest zestaw kodeków (np. K-Lite Codec Pack). Zainstaluj te programy, a następnie wykonaj następujące czynności.


Jeżeli zamierzasz edytować na komputerze plik w formacie AVCHD, program VirtualDub bezpośrednio go nie otworzy. Musisz przygotować specjalny filtr AviSynth, co jest bardzo proste. Otwórz notatnik, wpisz w nim następującą treść (patrz obrazek poniżej). Oczywiście zamiast C:\Film.m2t wstaw pełną ścieżkę do twojego filmu. Może on mieć rozszerzenie .m2t, .m2ts lub .mts. Następnie za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl+S] zapisz taki plik, najlepiej w katalogu z filmem. W nowym oknie Zapisz jako, w polu Nazwa pliku wpisz np. nazwę import.avs (bardzo ważne jest to rozszerzenie .avs) i kliknij Zapisz.


Uruchom program VirtualDub, kliknij File i Open video file, a następnie w oknie Open video file wskaż utworzony wcześniej plik import.avs i kliknij Otwórz. Dzięki temu, że nie otwierasz filmu bezpośrednio, lecz przez spreparowany plik konfiguracyjny, VirtualDub może skorzystać z filtrów programu AviSynth i bez problemu otworzyć każde nagranie. Teraz możesz go już przetwarzać według własnych wymagań.


Ustaw kompresję wideo. Z menu Video wybierz Compression. Następnie w oknie: Select video compression wybierz kodek XviD MPEG-4 Codec. Kliknij OK.


Zmień wielkość filmu. Z menu Video wybierz Filters. W oknie Filters kliknij Add. Następnie w oknie Add Filter, wybierz filtr resize i kliknij OK. Teraz w oknie Filter: Resize ustaw szerokość filmu, dla systemu PAL jest to 768x432, a także zaznacz opcję Compute height from ratio i w sąsiednich polach wpisz format 16:9 (by film nie został sztucznie rozciągnięty w pionie). Zatwierdź ustawienia, klikając OK w obu oknach konfiguracyjnych.




Zmień kodek audio. W menu Audio wybierz opcję Full processing mde. Następnie w tym samym menu kliknij Compression. W oknie: Select audio compression wybierz kodek MPEG Layer 3 i bitrate 56 kBit/s. Kliknij przycisk OK.



Za pomocą klawisza [F7] rozpocznij przetwarzanie pliku. W oknie Save AVI 2.0 File wybierz katalog docelowy, wpisz nazwę dla pliku wideo i kliknij Zapisz. Postęp konwersji filmu będziesz mógł obserwować w oknie statusu.

W każdym przypadku, niezależnie od tego, czy film pochodził z płyty DVD zapisanej przez kamerę, z kasety czy z karty pamięci, i niezależnie od kodeka stosowanego przez kamerę, otrzymasz plik AVI. Nagraj go na płytę CD/DVD lub skopiuj na pamięć USB flash. Będziesz mógł go odtworzyć na każdym typowym odtwarzaczu DVD/DivX, a także na komputerze o słabszej konfiguracji sprzętowej (może być konieczna instalacja pakietu kodeków).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto