Odczytywanie z rejestru
Zakładamy, że program Notepad++ masz już uruchomiony i wpisałeś już listing 1 lub otworzyłeś plik kurs_skrypt02.vbs.
W linii 7 zmiennej regActiveComputerName przypisujesz odpowiedni klucz rejestru, w którym jest przechowywana nazwa aktywnego komputera.
W kolejnych dwóch liniach, 8 i 9, w analogiczny sposób przypisywane są wartości (klucze rejestru) kolejnym dwóm zmiennym.
Warto przy okazji zauważyć, że te trzy zmienne pełnią w tworzonym skrypcie role stałych, gdyż ich wartość nie ulegnie zmianie w wyniku działania samego skryptu. W tym przypadku masz zatem do czynienia ze zmiennymi statycznymi. A mówiąc prościej, z czymś w rodzaju skrótów do bardzo długich informacji. W dalszej części skryptu łatwiej będzie się odwoływać do czytelnej nazwy zmiennej niż do długiego ciągu definiującego dany klucz rejestru.
Przyjrzyj się linii 11 w skrypcie. Zauważ, że zaczyna się ona poleceniem Set. Polecenie to, w uproszczeniu, przypisuje zmiennej odwołanie do jakiegoś obiektu. W tym przypadku obiektem będzie WScript.Shell, a odpowiadającą mu zmienną – ShellObject. Po co potrzebny nam obiekt? Z założenia skrypt ma odczytać jakieś informacje z rejestru systemowego. Toteż konieczny jest element, który umożliwi skryptowi VBScript odczytanie tych informacji, a odczyt ten nie będzie możliwy, jeżeli skrypt nie będzie miał „połączenia” z rejestrem.
Kolejne trzy linie to właściwy „silnik” skryptu. Wykorzystując kolejne trzy wcześniej zadeklarowane zmienne, przypisujesz im wartość odczytaną (za pomocą metody RegRead obiektu WScript.Shell reprezentowanego przez zmienną ShellObject) z rejestru, a ściślej z kluczy wskazywanych przez zmienne, którym wartość przypisałeś w części referencyjnej.
Skrypt potrafi już odczytywać dane z wybranych (wskazywanych przez zmienne) kluczy rejestru.