Odkoduj wideoklip
Jeżeli chcesz samodzielnie montować pliki wideo, zainstaluj też oprogramowanie wyświetlające dokładne informacje o parametrach plików multimedialnych.
W warsztacie poniżej wyjaśniamy, jak wydobyć potrzebne informacje z „opornego” pliku.
Po uruchomieniu programu pojawi się na ekranie okno: Preferences. Rozwiń listę Language i wybierz z niej pozycję Polski. Po jej kliknięciu język interfejsu automatycznie się zmieni. Kliknij OK.
Zobaczysz okno główne programu. Pola informacyjne dotyczące poszczególnych strumieni multimedialnych (wideo, audio, napisy itp.) są jeszcze puste. Musisz wczytać plik, który ma być poddany analizie. Najłatwiej możesz to zrobić, przeciągając plik myszą wprost z okna Eksploratora Windows.
Po przeciągnięciu pliku na okno programu MediaInfo wyświetlą się informacje na temat danego pliku. W naszym przykładzie posłużyliśmy się plikiem w formacie Flash Video (rozszerzenie FLV). Program rozpoznał nie tylko format (Flash Video), ale także metodę kodowania strumienia wideo (VP6) oraz ścieżki dźwiękowej (popularny standard MP3). Zarówno dla obrazu, jak i dźwięku podawane są dokładniejsze informacje, np. na temat rozdzielczości obrazu, liczby kanałów audio czy częstotliwości próbkowania (tu: 22,05 kHz). Jak korzystać z tych danych? Łącząc dwa wideoklipy o różnych parametrach dźwiękowych, uzyskasz film charakteryzujący się dźwiękiem pochodzącym z gorszego składnika. Warto o tym pamiętać, by nie być rozczarowanym kiepską jakością filmu.
Jeżeli klikniesz w oknie programu przycisk Odwiedź witrynę odtwarzacza dla tego pliku, uruchomi się przeglądarka internetowa, do której zostanie wczytana witryna programu zdolnego do odtworzenia danego formatu pliku. Jest to przydatne, gdy w systemie nie masz odpowiedniego odtwarzacza (polecamy ALLPlayer).