Opowiedz to po swojemu
Funkcję dodawania adnotacji wideo możesz wywołać na dwa sposoby. Pierwszy wygląda następująco: po zalogowaniu się w serwisie rozwiń widoczne w górnej części strony menu Konto i wybierz z niego Moje filmy wideo.
Zostaniesz przekierowany na znaną ci już stronę z listą przesłanych do serwisu filmów. Na liście filmów kliknij przycisk Adnotacje pod filmem, do którego chcesz dodać adnotacje
wideo.
A oto drugi sposób. Uruchom odtwarzanie klipu, do którego chcesz dodać adnotacje, i w obszarze Opcje właściciela filmu wideo kliknij przycisk Dodaj adnotacje do filmów wideo.
Bez względu na to, z którego sposobu skorzystasz, kolejnym etapem będzie strona, na której zobaczysz opcje dodawania adnotacji. Po lewej stronie okna są widoczne trzy ikony. Każda z nich odpowiada innemu typowi adnotacji. Zacznij od dodania dymku komiksowego z tekstem. W tym celu kliknij ikonę .
W obszarze podglądu wideo pojawi się dymek z tekstem.
Zwróć uwagę na okalające dymek punkty. Przeciągając je myszką, zmieniasz kształt dymku, jego wielkość oraz położenie strzałki dymku. Po lewej stronie zobaczysz parametry dodanej właśnie adnotacji. W polu tekstowym Przykładowa adnotacja wideo wpisz własny tekst adnotacji. Za pomocą pól widocznych pod polem tekstowym określasz czas rozpoczęcia wyświetlania danej adnotacji oraz czas jej zakończenia. Jeszcze niżej masz możliwość wstawienia odsyłacza internetowego do innego filmu wideo opublikowanego w serwisie YouTube. Po ustawieniu parametrów odtwórz film, by zobaczyć, jak wygląda wstawiona właśnie adnotacja.
Kolejnym typem adnotacji, jakie możesz zamieszczać w plikach wideo, jest notatka tekstowa. Aby ją wstawić do pliku wideo, kliknij ikonę .
Także i tym razem w kadrze wideo zobaczysz ramkę z polem tekstowym notatki,
a po lewej stronie okna opcje przypisane danej adnotacji. Postępujesz podobnie jak w przypadku adnotacji typu dymek. Za pomocą punktów okalających ramkę z notatką zmieniasz jej położenie oraz kształt (przeciągając je myszką), a treść wpisujesz w polu tekstowym widocznym po lewej stronie.
Ostatnim typem adnotacji jest tzw. wyróżnienie. Umożliwia ono zaznaczenie fragmentu kadru filmu i uczynienie tego fragmentu interaktywnym (można taki fragment kliknąć, co spowoduje określoną akcję). Ten typ adnotacji dodajesz, klikając ikonę .
W kadrze pliku pojawi się ramka. Jej wielkość i położenie oraz czas wyświetlania ustalasz podobnie jak w pozostałych typach adnotacji. Ten typ adnotacji jest szczególnie przydatny, gdy chcesz jakiś fragment aktualnego klipu uczynić odsyłaczem do innego filmu. Do tego typu adnotacji także możesz przypisać komunikat tekstowy, jednak wyświetli się on tylko wtedy, gdy użytkownik oglądający twój klip naprowadzi na adnotację wskaźnik myszki.
Gdy wstawisz wszystkie adnotacje do pliku i stwierdzisz, że jednak przesadziłeś, możesz bardzo łatwo się pozbyć niechcianych adnotacji. Wystarczy, że klikniesz przycisk z krzyżykiem
umieszczony w rogu paska danej adnotacji.
Z kolei, by opublikować dodane aplikacje w serwisie, kliknij przycisk Publikuj. Od tej pory plik wideo wraz z dodanymi adnotacjami będzie dostępny w serwisie (uwaga: opublikowanie adnotacji jest niezależne od publikacji samego filmu). Adnotacje możesz wyłączyć podczas odtwarzania dowolnego klipu. Wystarczy na pasku menu sterującego widocznego pod ramką z odtwarzanym filmem rozwinąć menu i kliknąć ikonę .