Optymalizacja Windows
Rozwiń menu Start i w polu wyszukiwania wpisz usługi. Pojawi się element o tej samej nazwie. Kliknij go.
Zobaczysz okno konsoli administracyjnej. Zawiera ona najdokładniejszy zestaw informacji o usługach systemowych. Oprócz nazw, opisów (niejednokrotnie obszernych) w kolumnie Typ uruchomienia otrzymujesz informacje, w jaki sposób dana usługa została uruchomiona. Część usług jest ładowana i uruchamiana automatycznie wraz ze startem systemu (typ uruchomienia: automatyczny), inne są ładowane na żądanie (typ uruchomienia: ręczny), np. w wyniku uruchomienia przez użytkownika jakiegoś programu wymagającego danej usługi. Typ ręczny oznacza również, że usługa może być uruchamiana automatycznie przez jakiś proces, ale nie w trakcie startu systemu, lecz później w wyniku działań przeprowadzanych na komputerze. Niekiedy, w kolumnie Typ uruchomienia możesz zobaczyć wpis Automatycznie. Taki zapis oznacza, że dana usługa jest uruchamiana całkowicie automatycznie, ale nie bezpośrednio w trakcie startu Windows, lecz później, gdy wszystkie inne, przeznaczone do automatycznego uruchamiania usługi, zostaną uruchomione. Wiesz już wystarczająco wiele, by samodzielnie optymalizować działanie usług. Pokażemy to na przykładzie.
Odszukaj teraz na liście Nazwa pozycję Bufor wydruku. Jest to jedna z usług do ewentualnego wyłączenia na komputerze domowym, pod warunkiem, że nie korzystasz z drukarki (uwaga! dotyczy to również tzw. drukarek wirtualnych umożliwiających np. „wydruk” do pliku PDF!) i faksu. Standardowo usługa ta uruchamiana jest automatycznie razem z systemem. Po znalezieniu odpowiedniego wpisu kliknij go dwukrotnie.
Zobaczysz okno Bufor wydruku ustawione domyślnie na karcie Ogólne. Rozwiń listę Typ uruchomienia, wybierz z niej Wyłączony i kliknij Zastosuj. W ten sposób wyłączyłeś daną usługę z puli automatycznie uruchamianych wraz z systemem (wcześniej miała ustawiony typ uruchomienia automatyczny). Usługa jednak wciąż działa. Kliknij zatem jeszcze przycisk Zatrzymaj, by usunąć ją z pamięci i zwolnić zajmowane przez nią zasoby. Po wykonaniu tej operacji obok napisu Stan usługi powinno być widoczne słowo Zatrzymano. W analogiczny sposób zmieniasz konfigurację pozostałych niepotrzebnych usług w systemie operacyjnym Windows.
Okno właściwości danej usługi zawiera również kartę Zależności. Gdy ją wybierzesz, zobaczysz dwie ramki. Górna zawiera informacje o składnikach nadrzędnych w stosunku do danej usługi, natomiast dolna zawiera wpisy dotyczące funkcji zależnych od danej usługi. Jak widać na ilustracji, od usługi Bufor wydruku zależy działanie składnika systemu o nazwie Faks. Wyłączenie tej usługi spowoduje zatem niemożność korzystania z faksu w komputerze (mała strata, gdy go nie masz). Niemniej używaj karty Zależności, by sprawdzać, na jakie składniki systemu może wpłynąć zmiana parametrów pracy danej usługi.