1. miejsce - G DATA Internet Security 2008
Dobrze zaplanowany interfejs użytkownika. Aplikacja wykorzystuje dwa silniki skanujące, które znacząco zwiększają szanse na wykrycie szkodliwego oprogramowania. W przypadku wykrycia wirusa jest automatycznie podejmowana zdefiniowana przez użytkownika akcja. Podczas skanowania poczty elektronicznej nie można jednak określać, jakie załączniki mają być badane. Cechą szczególną jest dołączanie do przeglądarek IE i Firefox mechanizmów blokowania niebezpiecznych lub niechcianych elementów stron WWW, takich jak np. skrypty JavaScript i Visual Basic, wyskakujące okienka itp. Jedną z najlepszych funkcji jest zaawansowany moduł analizy spamu. Nowością jest wsparcie dla wielu popularnych gier sieciowych.Kontrola rodzicielska nie tylko pozwala na ograniczanie dostępu do określonych stron WWW, ale również na określenie pory dnia dozwolonego dostępu do komputera i internetu.
PLUSY:
- Wykrywanie spamu
- Skanowanie WWW i komunikatorów
- Firewall uwzględniający najpopularniejsze gry
MINUSY:
- Brak możliwości określania typów skanowanych załączników e-mail
- Nie rejestruje pakietów
2. miejsce - Kaspersky Internet Security 7.0
Aplikacja ma bardzo intuicyjny interfejs, z dużą liczbą szybko i łatwo osiągalnych opcji konfiguracyjnych. Zaletą jest dokumentacja, także drukowana (polskojęzyczny podręcznik).
Antywirus wykorzystany w programie pozwala na pełne określenie zakresu badanych plików oraz podstawowe operacje wykonywane po znalezieniu wirusów i innego szkodliwego oprogramowania. Ochrona przed wirusami obejmuje również skanowanie wiadomości poczty elektronicznej i ruchu WWW, ale już nie wiadomości komunikatora internetowego. Jako jedyny oferuje również skanowanie wiadomości z grup dyskusyjnych. Zainfekowany plik można wysłać do laboratorium Kaspersky’ego w celu analizy i późniejszego wyleczenia.
W testowanej wersji nowością jest kontrola rodzicielska oraz ochrona prywatności (czyli ochrona przed phishingiem i nieautoryzowanym wysyłaniem prywatnych danych użytkownika).
PLUSY:
- Szybkie skanowanie
- Małe zużycie zasobów
- Skanowanie wiadomości z grup dyskusyjnych
- Kontrola rodzicielska
MINUSY:
- Brak bootowalnej płyty ze skanerem antywirusowym
- Brak wsparcia dla komunikatorów
3. miejsce - F-Secure Internet Security 2008
Prosty i przejrzysty interfejs, ale większość opcji można ustawiać wyłącznie w oknie zaawansowanej konfiguracji. Moduł antywirusowy pozwala określić, jakie pliki mają być skanowane w tle, jakie załączniki wiadomości poczty elektronicznej mają być analizowane oraz jak filtrować ruch WWW. Program nie zapewnia skanowania wiadomości komunikatorów.
Możliwości wykrywania spamu przez program są duże, a dodatkową zaletą jest obsługa serwerów RBL. W module firewalla, przystępnie przygotowanego, została dodana unikatowa funkcja rejestrowania pakietów, która pozwala przechwytywać przez 60 sekund cały ruch sieciowy i dokonywać jego późniejszej analizy. Nie zapomniano także o kontroli rodzicielskiej. Brakuje w programie mechanizmów ochrony prywatności oraz blokowania niebezpiecznych elementów stron WWW. Dużym plusem jest licencja na 3 komputery.
PLUSY:
- Licencja na 3 komputery w cenie za 1
- Rejestrowanie pakietów
- Kontrola połączeń telefonicznych
MINUSY:
- Brak automatycznego wysyłania pliku do producenta
- Brak ochrony prywatności
4. miejsce - Panda Internet Security 2008
Wadą Pandy jest mało intuicyjny interfejs użytkownika, bez jasnego podziału na poszczególne funkcje. Wbudowany antywirus pozwala na wyszczególnienie plików, które będą analizowane przed odczytaniem ich przez system lub inne aplikacje, ale bez możliwości określania przez użytkownika na bieżąco podejmowanych akcji w przypadku wykrycia wirusa (działają określone wcześniej wybory). Program zapewnia ochronę przed wirusami z wiadomości poczty elektronicznej, z wiadomości komunikatora internetowego oraz ze stron WWW.
Panda dobrze wykrywa wszelkiego rodzaju programy szpiegowskie. Minusem programu jest dość uproszczony skaner antyspamowy. Rodzice mają możliwość definiowania kategorii stron WWW, które mogą odwiedzać nastolatki lub dzieci, ale zabrakło tutaj funkcji ograniczenia czasowego korzystania z komputera i internetu. Dostępna jest funkcja tworzenia bootowalnej płyty ratunkowej.
PLUSY:
- Licencja na 3 komputery w cenie za 1
- Informacje o wirusach
- Skanowanie komunikatorów i WWW
MINUSY:
- Brak możliwości wyboru akcji po wykryciu szkodnika
- Zbyt mało elastyczny skaner antyspamowy
5. miejsce - Arcavir Home Protection 2008
Przejrzysty interfejs plus przydatne narzędzia dodatkowe (np. menedżer procesów czy raport o systemie). Opcje, które można zmienić, znajdują się w wydzielonym oknie, pogrupowane w moduły. Problemem był dostęp do pomocy z poziomu samego programu, gdyż wywoływanie jej kończyło się niepowodzeniem. Moduł antywirusa wykorzystywany w programie jest bardzo elastyczny, gdyż możliwe jest dokładne określenie, co, gdzie i kiedy ma skanować. Po wykryciu niebezpieczeństwa można podejmować dowolne akcje w sposób automatyczny. Proces skanowania jest szybki, chociaż nie były wykrywane wszystkie wirusy.
Moduł antyspamu oferuje proste skanowanie bazujące na białych i czarnych listach, jak również na serwerach RBL, i potrafi się uczyć. Firewall pozwala na wygodne tworzenie reguł. Nieco ubogo wygląda kontrola rodzicielska (tylko listy dozwolonych i zabronionych stron).
PLUSY:
- Elastyczny antywirus
- Mechanizm uczenia się spamu
- Przydatne narzędzia systemowe
MINUSY:
- Małe problemy ze stabilnością
- Ograniczona kontrola rodzicielska
- Brak ochrony prywatności
6. miejsce - McAfee Internet Security Suite 2008
Skaner antywirusowy jest mało elastyczny, gdyż nie pozwala na dowolne wykluczanie ze skanowania plików i folderów, a także na inne akcje niż usuwanie lub ignorowanie podejrzanych plików. Brakuje filtrowania ruchu WWW, ale wiadomości komunikatora są chronione. Dużym plusem jest możliwość automatycznego uruchamiania skanowania komputera przy braku aktywności użytkownika. Program pozwala na wykrywanie oprogramowania szpiegowskiego, ale nie jest dostępna większa kontrola nad tym procesem. Funkcje firewalla są ograniczone do zabezpieczania ruchu powiązanego z zainstalowanymi aplikacjami, więc nie można tworzyć reguł typowego filtra pakietów. Wbudowane mechanizmy kontroli rodzicielskiej pozwalają na wygodne stworzenie reguł dostępu do internetu dla wszystkich użytkowników komputera. Dodatkowo dostępne są liczne elementy dobrej ochrony prywatności, w tym własne definiowanie, co nie powinno być pod żadnym pozorem wysyłane na zewnątrz.
PLUSY:
- Skanowanie podczas nieaktywności
- Rozbudowana kontrola rodzicielska
- Dodatkowe narzędzia
MINUSY:
- Bardzo ograniczona dokumentacja
- Brak typowego filtra pakietów
- Długi czas skanowania