A A A

Padający śnieg

PC Format 1/2017
Papierowe pocztówki przeszły do lamusa, ustępując miejsca kolorowym e-kartkom wysyłanym e-mailem. W ostatnim odcinku naszego kursu GIMP-a, który trwał ponad 4 lata, pokazujemy, jak przygotować animowaną pocztówkę świąteczną z imitacją prószącego śniegu. Wojciech Nosel


Tradycyjne wysyłanie kartek za pośrednictwem poczty już wyszło z mody. W dobie rozwiniętej telefonii komórkowej tradycyjne zwyczaje zostały zastąpione prostszymi rozwiązaniami, a życzenia docierają do adresata znacznie szybciej w formie SMS-ów i kolorowych wiadomości MMS. Dlatego zbliżające się święta to doskonały czas na przygotowanie własnej, wirtualnej kartki pocztowej, bo mimo ogromnego wyboru e-kartek w sieci nic nie ucieszy tak, jak samodzielnie wykonany projekt. Kończąc nasz wieloodcinkowy kurs GIMP-a, w ostatniej części pokazujemy, jak wykonać animowaną kartkę, na której będzie padał śnieg. Do wykonania ćwiczenia nie potrzebujesz wtyczki do animacji, GAP-a, dlatego proces realizacji będzie prostszy niż myślisz. Zanim zaczniesz, przygotuj kadr, który chcesz wzbogacić o prószące płatki śniegu.

Jak wykonać pocztówkę z padającym śniegiem


Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku wybrane zdjęcie, w naszym przykładzie pocztowka.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Po wczytaniu fotografii utwórz nową warstwę w całości wypełnioną kolorem czarnym, która będzie stanowić podstawę śniegu.


Pozostaw zaznaczoną czarną warstwę i z menu Filtry wybierz kolejno Artystyczne i GIMPresjonista. W oknie filtra przejdź do zakładki Pędzel i z listy gotowych krojów wybierz snow1.pgm. Następnie ustaw Współczynnik proporcji o wartości 0. Tę samą wartość ustaw za pomocą suwaka Płaskorzeźba.



Przejdź do zakładki Ułożenie i w sekcji o tej samej nazwie zaznacz opcję Losowo. Następnie skorzystaj z trzech suwaków. W wypadku naszego zdjęcia o szerokości 1600 pikseli ustawiliśmy suwaki w sposób widoczny powyżuj. Dopasuj pozycję suwaków do swojej fotografii metodą prób i błędów.


W zakładce Rozmiar zdefiniuj rozmiar minimalny i maksymalny płatków śniegu. Użyj też suwaka Warianty rozmiarów, zmieniając liczbę różnych wielkości generowanych płatków. Zaznacz też opcję Losowo. W zakładce Przesunięcie ustaw Losowo, suwak Gęstość pociągnięć przesuń do wartości 2.



W zakładce Kolor zaznacz opcję Środek pędzla, a suwak Szum koloru przesuń do wartości 100. W ostatniej zakładce – Ogólne – w sekcji Tło zaznacz Jednolite. Następnie usuń zaznaczenie przy opcji Malowanie krawędzi. Możesz już kliknąć OK, aby wygenerować płatki śniegu.


Uzyskasz w ten sposób kolorowe płatki. Aby pozbyć się barw, z menu Kolory wybierz , zaznaczając opcję Jaskrawość. Po kliknięciu OK z menu Kolory wybierz Zmiana koloru na alfę. W otwartym okienku kliknij przezroczysty pasek i wybierz kolor czarny, aby pozbyć się czarnego tła. Naciśnij OK.



W tej chwili płatki mają ostre, nienaturalne krawędzie. Aby to zmienić, z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym okienku, w sekcji Promień rozmycia, w obu polach wpisz wartość 3, po czym kliknij OK. Płatki nie będą już tak ostre, a efekt będzie wyglądał jak niżej.



Utwórz duplikat warstwy i narzędziem Przesunięcie przeciągnij ją nad górną krawędź obrazu. Następnie połącz obie warstwy, klikając na górnej z nich prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu opcję Połącz w dół. Zwróć uwagę, że wysokość warstwy z płatkami jest dwukrotnie wyższa niż zdjęcia źródłowego.


Mając aktywną warstwę ze śniegiem, z menu Filtry wybierz Shapes. W otwartym okienku z pierwszej listy wybierz Layer i w polu Przesunięcie X wpisz wartość 0, a w  – 22. W polu Times wpisz liczbę klatek, np. 50. Ważne jest tu skorzystanie z obliczeń, o których piszemy w czarnej ramce powyżej.



Proces tworzenia 50 klatek (warstw) może chwilę potrwać, więc zachowaj cierpliwość. Po zakończeniu operacji w okienku warstw zaznacz zdjęcie źródłowe. Z menu Filtry wybierz Animacja i Combine background (pamiętaj o wcześniejszej instalacji tego skryptu!) i zaczekaj na połączenie wszystkich warstw.

Teraz zoptymalizuj plik, wybierając z menu Filtry kolejno AnimacjaOptymalizuj dla formatu GIF. O postępie optymalizacji informuje zielony pasek. Aby zapisać animację, z menu wybierz i wybierz format .gif. W okienku eksportu zaznacz opcję Jako animacja i kliknij Wyeksportuj.


Generowanie pliku GIF w zależności od wielkości zdjęcia może potrwać nawet kilka minut. Jeżeli zależy ci na ograniczeniu wagi pliku, będziesz musiał zmniejszyć wymiary obrazu. Utwórz duplikat obrazu kombinacją Ctrl+D, a następnie z menu wybierz Skaluj obraz, i ustaw mniejszą szerokość, np. 800 pikseli.

Jak wykonać obliczenia do perfekcyjnej animacji?

Jeżeli chcesz utworzyć 50 klatek animacji, podziel wysokość swojego obrazu przez 50. W naszym przykładzie wysokość ma 1100, więc wynik podzielenia jej przez 50 klatek wynosi 22 – i tę wartość należało wpisać w polu Przesunięcie Y w oknie filtra Shapes.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto