Pamięci masowe - napraw to sam
Uruchom benchmark ATTO i sprawdź, jaka jest maksymalna szybkość odczytu i zapisu danych. Powinna być zbliżona do tego, co deklaruje producent. Szybkie dyski SSD mają prędkości na poziomie 500 MB/s.
Jeśli wynik okaże się znacznie zaniżony, upewnij się, że dysk jest podłączony do portu SATA 3 płyty głównej (sprawdź to w instrukcji płyty). Ponadto, by osiągnąć lepszą wydajność, przełącz port SATA w tryb AHCI (zamiast standardowego IDE).
Jeśli dysku używasz przez długi czas, jego wydajność może powoli spadać, bo jego wszystkie komórki zostały wielokrotnie zapisane i „zużyte”. Współczesne dyski obsługują komendę TRIM (sprawdzisz to np. programem CrystalDiskInfo), która umożliwia, np. podczas pełnego formatowania, odświeżenie wszystkich komórek pamięci i powrót do pełnej wydajności dysku.
Układ danych na dyskach SSD jest nieco inny niż na HDD. Jeśli masz system sklonowany ze zwykłego dysku, może on być mało optymalny dla SSD. Lepszą wydajność uzyskasz, instalując system od nowa. Dotyczy to Windows 7 i Windows 8, które są zoptymalizowane do pracy na SSD.