InternetPanele Vivald iego

    Panele Vivald iego

    Szeroki ekran to doskonałe miejsce do wyświetlania mnóstwa dodatkowych informacji. Zaletę tę wykorzystuje Vivaldi przeglądarka stron WWW. Za pomocą zestawu paneli można w wygodny sposób przeglądać zawartość jednocześnie dwóch różnych serwisów internetowych.

    Panele Vivald iego

    Przeglądarki internetowe nie służą już jedynie do nawigowania po stronach WWW. Wbudowane funkcje i różnego rodzaju dodatki poszerzają zakres ich możliwości. Doskonałym przykładem są panele w przeglądarce Vivaldi, które świetnie sprawdzają się na panoramicznych monitorach. Oprócz zestawień pobieranych plików czy list zakładek w panelach możesz tworzyć i zapisywać notatki. Inną ciekawostką jest możliwość wyświetlania obok siebie dwóch widoków stron – klasycznego oraz mobilnego. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do jednoczesnego czytania treści interesującej strony i kontrolowania poczty czy Facebooka.

    Przeglądarka Vivaldi

    Vivaldi to przeglądarka internetowa zbudowana na podstawie Opery. W założeniach twórców ma to być szybka i intuicyjna w obsłudze aplikacja skupiająca użytkowników niezadowolonych ze zmian wprowadzonych w Operze. Program ma oferować „funkcjonalny” powrót do Opery w wersji 12, oczywiście uzupełnionej o nowe funkcje. Liczba użytkowników Vivaldiego nie jest jeszcze duża, ale nie oznacza to, że aplikacja nie jest warta uwagi.

    Włączanie paska bocznego i paneli

    Aby można skorzystać z paneli, trzeba najpierw włączyć widok paska bocznego. Można to zrobić na kilka sposobów. Dostępne są przełączniki i polecenia w menu, do paska da się również dostać w sposób pośredni, wywołując jedną z funkcji, które obsługuje, np. wyświetlając zakładki czy dodając od razu do panelu stronę internetową.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę. Domyślnie widok paska bocznego jest wyłączony, wystarczy jednak kliknąć niewielki przycisk w lewym dolnym rogu okna, aby wyświetlić pasek boczny w oknie przeglądarki Vivaldi.

    Obraz

    Krok 2

    Inna metoda to użycie menu. Kliknij przycisk menu na belce programu, wybierz Widok oraz Pokaż panele. Ten sam efekt uzyskasz, wybierając z powyższego menu Panel zakładek, Panel pobierania bądź Panel notatek.

    Obraz

    Krok 3

    Widok paneli włączysz także, dodając do niego wybraną stronę internetową. W tym celu wystarczy wyświetlić ją na ekranie, kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na tej stronie i wybrać z menu podręcznego polecenie Dodaj stronę do panelu WWW.

    Krok 4

    Alternatywnym sposobem dodania strony do panelu jest kliknięcie przycisku ze znaczkiem plusa + widocznym na pasku bocznym, a następnie użycie małego przycisku + znajdującego się w oknie Dodaj panel WWW obok adresu internetowego.

    Obraz

    Krok 5

    Jeżeli chcesz dodać do listy paneli witrynę bez jej otwierania, powtórz kroki z poprzedniego kroku, ale zanim potwierdzisz dodanie strony w polu Dodaj panel WWW wpisz ręcznie adres internetowy.

    Obraz

    Krok 6

    Widok stron w panelu dostosowywany jest automatycznie do jego szerokości. Z reguły responsywne witryny wyświetlane są w trybie mobilnym. Jeżeli jednak serwis nie został odpowiednio przygotowany, użytkownik może sam określić sposób prezentacji. Wystarczy w tym celu kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę strony w panelu i z menu kontekstowego wybrać Pokaż wersję desktopową lub Pokaż wersję mobilną.

    Obraz

    Krok 7

    Raz ustawiona szerokość paska obowiązuje dla wszystkich paneli. Co jednak, gdy zawartość jakiejś strony jest nieczytelna? Wystarczy poszerzyć pasek, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę strony i zaznaczyć Indywidualna szerokość. Od tego momentu ten jeden panel będzie prezentowany w szerszym lub węższym pasku bocznym. Zmiana szerokości nie zawsze jednak działa prawidłowo.

    Przypinanie podręcznych notatek

    Wyświetlanie zawartości stron to nie jedyna możliwość paneli. Interesującą funkcją są notatki – pozwalają tworzyć różne zapiski, a co ważne błyskawicznie dodawać do treści załączniki czy zrzuty ekranu. Jedynym minusem przydatnego narzędzia jest brak synchronizacji między urządzeniami.

    Krok 1

    Kliknij przycisk notatek w górnej części listy paneli. Aby dodać notatkę, posłuż się przyciskiem + na górnej belce panelu Notatki. Wprowadź treść w oknie u dołu. Tytuł notatki dodawany jest automatycznie na podstawie jej treści.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij ikonę z aparatem, a dodasz do notatki zrzut ekranowy z aktualnie otwartej strony. Automatycznie dopisywany jest także adres internetowy witryny. Mimo że do notatki można dodać kilka zrzutów, poniżej rejestrowany jest jedynie pierwszy link. Ikona spinacza służy do uzupełnienia tekstu załącznikiem.

    Krok 3

    Aby usunąć grafikę, najedź na nią kursorem i kliknij znaczek . Kliknięcie miniatury spowoduje zaś wyświetlenie w przeglądarce obrazu naturalnych rozmiarów.

    Obraz

    Krok 4

    Za pomocą narzędzi na górnej belce panelu notatki można nie tylko dodawać, ale również kasować (), umieszczać w katalogach (przycisk Nowy folder) i oczywiście przeszukiwać.

    Obraz

    Nawigacja

    Strona wyświetlana w panelu zachowuje właściwości normalnej witryny. Można więc po niej nawigować, klikając kolejne linki. Kliknięcie linku z jednocześnie wciśniętym klawiszem Control spowoduje otwarcie strony w oknie głównym przeglądarki. Aby powrócić do podstawowego widoku panelu, wystarczy wybrać ikonę Strona główna na wyświetlanej domyślnie belce. Powrót do głównej strony to jednak czasami zbyt mało. Jeżeli brakuje ci dodatkowych opcji sterowania, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę strony, potem lewym polecenie Pasek narzędzi i zaznacz Wyświetlaj wszystkie przyciski nawigacji. Zwróć uwagę, że polecenie Ukryj pasek narzędzi całkowicie wyłącza widok belki z nazwą strony i przyciskami sterowania, nie należy więc go w tej sytuacji stosować.

    Kasowanie paneli

    Usuwanie paneli z paska jest równie proste jak ich dodawanie. Warto zwrócić jednak uwagę, że panel można jedynie usunąć z wyświetlanego widoku, nie pozbywając się go z przeglądarki, lub skasować całkowicie. W pierwszym przypadku kliknij prawym przyciskiem myszy boczną belkę paska i usuń zaznaczenie obok elementu, którego widok chcesz wyłączyć (nie musi to być jedynie dodana strona). Jeżeli chcesz na dobre skasować panel, kliknij prawym przyciskiem jego ikonę i wybierz Usuń panel WWW (usuwać w ten sposób można jedynie strony).

    Dodatkowy przełącznik

    Kolejna metoda włączania widoku paska bocznego ukryta została w opcjach przeglądarki. Kliknij główny przycisk przeglądarki, potem polecenie Narzędzia i Ustawienia. Przejdź do kategorii Panele, po czym w sekcji Opcje paneli zaznacz Pokazuj przełącznik paneli. Dodatkowy przełącznik w postaci niewielkiej strzałki będzie od tej pory wyświetlany na krawędzi okna.

    Z prawej czy z lewej

    Pasek boczny przeglądarki Vivaldi, a więc i opisywane panele, nie jest przypisany na stałe do jednej strony ekranu. Użytkownik zgodnie z własnymi upodobaniami może zdecydować, czy panele będą widoczne po lewej stronie okna, czy po prawej. Aby zmienić położenie paska, rozwiń menu przeglądarki, wybierz polecenia Narzędzia i Ustawienia. Następnie przejdź do kategorii Panele i sekcji Położenie paneli. Do wyboru są dwie opcje: Po lewej oraz Po prawej.

    Wybrane dla Ciebie