Folder konfiguracyjny w wersjach Windows
|
W naszym artykule przedstawiamy sposób utworzenia w Win-
dows 7 specjalnego folderu, który staje się obiektem umożliwiającym dostęp do większości ustawień konfiguracyjnych systemu. Trik ten działa w 32-bitowych i 64--bitowych Windows 7, ale nie tylko. Użytkownicy 32-bitowych Windows Vista również mogą utworzyć w swoim systemie taki obiekt (tą samą metodą). Jednak uwaga! Absolutnie nie należy stosować opisanego przez nas triku w 64--bitowej wersji systemu Windows Vista (niezależnie od tego, czy jest to edycja Home Premium czy Ultimate). Próba utworzenia specjalnego folderu konfiguracyjnego w 64-bitowych wersjach Windows Vista spowoduje niemożność ponownego uruchomienia systemu w normalnym trybie. Trzeba będzie uruchamiać konsolę odzyskiwania i ręcznie usuwać dodany do systemu obiekt.
|
Do opcji konfiguracyjnych systemu Windows masz standardowo dostęp przez panel sterowania. W Win-
dows 7 (a także w niektórych wersjach Windows Vista – patrz ramka „Folder konfiguracyjny w wersjach Windows”) istnieje możliwość dostępu do nawet kilkuset ustawień poprzez aktywowany ręcznie obiekt. Jest to specjalny folder, w którym są umieszczane przydatne zadania, pozwalające wpływać na pracę systemu i dostosowywać go do swoich indywidualnych potrzeb.
Najpierw pokażemy, jak utworzyć taki obiekt w systemie. Następnie przedstawimy kilka przykładów jego wykorzystania.
Tworzenie w systemie Windows folderu superadmina
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych opcji konfiguracyjnych systemu Win-
dows 7, przydatnych w codziennej pracy, pokażemy nieudokumentowany trik. Dzięki niemu utworzysz w systemie miejsce, z którego będziesz miał wygodny dostęp do niemal wszystkich opcji i ustawień konfiguracyjnych. Ułatwienie dostępu do różnych parametrów jest na tyle duże, że trik ten nazwano „nieśmiertelnością” w Windows 7 (z ang. GodMode – analogia do specjalnego trybu aktywowanego w popularnych grach komputerowych 3D, dzięki któremu gracz uzyskuje „nieśmiertelność”, a często także zestaw dodatkowych „mocy”). Poniżej pokazujemy, jak utworzyć wspomniany konfiguracyjny moduł na pulpicie Windows 7.
Zakładamy, że system Windows 7 jest uruchomiony. Kliknij prawym klawiszem myszki w pustym obszarze pulpitu i z menu kontekstowego wybierz kolejno Nowy oraz Folder.
Na pulpicie pojawi się nowy folder – pole z nazwą będzie aktywne
(możesz edytować nazwę). Wpisz w nim następujący ciąg znaków:
SuperAdmin.{ED7BA470–8E54–465E-825C-99712043E01C}
i wciśnij [Enter].
Wygląd obiektu się zmieni. Zamiast standardowej ikony nowego folderu pojawi się ikonka przypominająca miniaturową konsolę sterowniczą,
a z długiej nazwy, którą przed chwilą wprowadziłeś, pozostanie tylko
zwrot SuperAdmin.
Zwrot SuperAdmin., stanowiący część dłuższego ciągu znaków z kroku 2, stał się nazwą nowo dodanego do systemu obiektu. Jeżeli nie odpowiada ci zaproponowana przez nas nazwa, możesz ją zastąpić dowolną inną. Pamiętaj tylko, że nazwa musi być zakończona kropką, a ciąg znaków zawarty w nawiasach klamrowych nie może zostać zmieniony.
Kliknij dwukrotnie ikonę nowego obiektu SuperAdmin.
Otworzy się okno: SuperAdmin zawierające listę kilkuset pogrupowanych
w kategorie zadań. W dalszej części artykułu przedstawimy kilka porad związanych z przydatnymi w codziennej pracy ustawieniami, których możesz dokonać za pomocą nowo utworzonego obiektu w systemie.