A A A

Pecet odmieniony

PC Format 3/2009
Pecet nie musi być szarą skrzynką upchniętą wstydliwie pod biurkiem. W sprzedaży są też inne, bardziej reprezentacyjne rozwiązania. Ciekawe wzorniczo i zachowujące wszystkie możliwości komputera osobistego.

Niemobilny laptop

Każdy, kto się wybrał w dłuższą podróż z przeciętnym notebookiem o przekątnej ekranu 15 cali, ważącym około 2,5 kg, marzy o lżejszym laptopie. Tymczasem na rynku można znaleźć modele nawet o 2 kilogramy cięższe, np. urządzenia OCZ z serii DIY. Są to komputery typu desktop replacement. Mają 17-calowy ekran i często są wyposażone w stacjonarne wersje kart graficznych i procesorów, co zbliża je wydajnością do desktopów. Mimo to wciąż mają niedoskonałości laptopów – ograniczone możliwości rozbudowy, brak portów rozszerzeń. Przykłady takich urządzeń to HP Pavilion HDX – za około 5500 zł, czy Dell XPS M1730 – za około 7000 zł (w obu przypadkach cena zależy od konfiguracji).

Użytkownikom blaszaków towarzyszy przekonanie, że komputer ma przede wszystkim dobrze działać i sprawdzać się w różnych zastosowaniach, a jego wygląd to sprawa drugorzędna. Tymczasem pecety są coraz częściej sprzedawane w nietypowych obudowach o ciekawym kształcie, czasem podświetlonych diodami LED.

Takie obudowy – więcej o nich przeczytasz w ramce „Zminiaturyzuj komputer” – są niejednokrotnie lepiej zaprojektowane pod względem funkcjonalnym niż zwykłe szare skrzynki. Mają np. wyprowadzone na zewnątrz różnego rodzaju interfejsy, porty i przyciski.

Niektórzy producenci komputerów idą jeszcze dalej niż projektanci obudów i całkowicie przemodelowują konstrukcję peceta. Takie nietypowe rozwiązania można podzielić na trzy grupy. Pierwszą i jednocześnie najbardziej innowacyjną stanowią komputery, których większość elementów została zintegrowana w jednej obudowie razem z ekranem, często dotykowym. Drugą grupę tworzą pecety zamknięte w niewielkich obudowach, o nieprzeciętnym wyglądzie. Do ostatniej grupy można zaliczyć stacjonarne modele laptopów (ang. desktop replacement), które mają cechy i wygląd komputerów mobilnych, ale ze względu na swoje wymiary i wagę są w praktyce mało przenośne – więcej o nich w ramce „Niemobilny laptop”.

Wszystko w jednym

Reprezentantami komputerów zintegrowanych z monitorem są m.in. TouchSmart firmy HP oraz Eee Top marki ASUS. Choć koncepcja ta sama, pod pewnymi względami oba rozwiązania się różnią. TouchSmart to prawdziwy kombajn oferujący wiele funkcji nietypowych dla komputera stacjonarnego. Eee Top jest uboższy w interfejsy, ma też mniej możliwości.

W obu przypadkach przód komputera stanowi ekran, pod którym – w obudowie – znalazły się stereofoniczne głośniki. Oprócz nich w przedniej części komputera umieszczono również przyciski służące do włączania urządzenia, sterowania głośnością dźwięku, jasnością ekranu (ostatnia tylko w ASUS). Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to telewizor, a nie komputer. Podobne wrażenie odniesie użytkownik, przyglądając się panelowi tylnemu, szczególnie w modelu HP – pełny opis tej części komputera TouchSmart zamieszczamy w ramce na sąsiedniej stronie.

Po włączeniu komputera ładuje się, tak jak w tradycyjnym pececie, system operacyjny Windows – Vista w TouchSmart, XP w modelu Eee Top. Oba komputery mają dotykowy ekran, który pozwala sterować pecetem przez naciskanie palcem ikony na ekranie. Niestety, żaden z wymienionych systemów operacyjnych Microsoftu nie jest przystosowany do takiego sterowania i precyzyjna nawigacja może być kłopotliwa. Aby ułatwić pracę użytkownikom, obydwa komputery wyposażono jednak w aplikacje dostosowane do nawigacji dotykowej. W postaci dużych ikon wyświetlane są linki do najpopularniejszych aplikacji (m.in. gier, multimediów, narzędzi biurowych) oraz stron internetowych (np. Google, Wikipedia).

Obydwa komputery mają własne wersje przeglądarek – Opera w ASUS oraz IE w HP – dostosowane do dotykowego interfejsu, które m.in. pozwalają przewijać strony bez użycia paska przewijania – wystarczy przejechać placem po ekranie. Dodatkowo, aby dostosować aplikację do indywidualnych potrzeb użytkowników, linki dostępne w dotykowym interfejsie można organizować według własnych upodobań, np. ukryć nieużywane, a na ich miejscu umieścić ikony ulubionych aplikacji lub witryn WWW – konfiguracja jest intuicyjna.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto