Na płyciePecetowe fotostudio

    Pecetowe fotostudio

    Jeśli jeszcze nie uporządkowałeś zdjęć z urlopu i szukasz do tego odpowiedniego narzędzia, wypróbuj możliwości programu Photo Classic 4 SE z naszej płyty DVD.

    Pecetowe fotostudio

    StudioLine Photo Classic 4 SE jest bardzo dobrą propozycją dla osób potrzebujących dobrej aplikacji do zarządzania zdjęciami wyposażonej w rozbudowany zestaw narzędzi do edycji i retuszu. Po wskazaniu folderów zawierających obrazki program automatycznie utworzy katalog, a w nim albumy z uporządkowanymi zdjęciami. W albumach umieszczone zostaną opisane i otagowane fotografie. Do każdego z nich można dodać słowa kluczowe i ocenę jakości, da się też w łatwy sposób poprawić typowe niedoskonałości. Dla kreatywnych przeznaczone są funkcje tworzenia internetowych galerii oraz artystycznych kolaży.

    Katalogowanie i optymalizacja zdjęć

    W tym artykule pokażemy, jak utworzyć katalog porządkujący twoje zbiory cyfrowych fotografii oraz jak szybko poprawić nieudane ujęcia.

    Krok 1

    W oknie głównym wciśnij przycisk Import (1). Wyświetli się eksplorator plików, w którym należy wskazać katalog na dysku zawierający fotki. Kliknij Load. Po załadowaniu zdjęć zaznacz pole Don`t show this hint again i naciśnij przycisk X.

    Obraz

    Krok 2

    Informacje o zdjęciach zostaną wpisane do bazy danych programu. W ten sam sposób możesz dodawać zawartość kolejnych katalogów. W oknie głównym na lewym pasku OrganizeImage Archive (2) widoczny jest dodany katalog. Możesz zmienić jego nazwę, zaznaczając ją myszką i wpisując nową z klawiatury.

    Obraz

    Krok 3

    W środkowej części widoczne są miniatury zdjęć zgromadzonych we wskazanym katalogu (3). Możesz regulować ich wielkość za pomocą suwaka. Aby wyświetlić obrazek na pełnym ekranie i np. rozpocząć edycję, kliknij dwukrotnie jego miniaturę.

    Krok 4

    Oprócz widoku miniatur (ikona Thumbnails (4)) do dyspozycji jest również widok szczegółowy (ikona Detail (5)) oraz widok mapy (ikona Map (6)), służący do geotagowania zdjęć (oznaczania na mapie miejsc, w których fotografie zostały wykonane).

    Krok 5

    Do poprawiania jakości obrazów służą narzędzia zgromadzone na prawym pasku narzędziowym w zakładce Edit (7). Jego zawartość można dowolnie modyfikować, umieszczając tam najbardziej potrzebne narzędzia.

    Krok 6

    W celu dodania do paska kolejnych narzędzi kliknij ikonę Image Tools (8) i wskaż jedno z narzędzi. Są one podzielone na trzy grupy: Preprocessing (9) –zmiana rozmiarów, kadrowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu; Correction (10) – korekcja barw, ekspozycji i balansu bieli; Effects (11) – efekty specjalne, m.in. miksowanie kolorów, przezroczystość, tekst, płaskorzeźba.

    Obraz

    Krok 7

    Wybierz jedno z narzędzi, np. Hue, Saturation .... Suwaki kontrolujące nasycenie barw i jasność pojawią się na prawym pasku. W ten sam sposób dodaj do paska kolejne narzędzia.

    Krok 8

    Aby mieć lepszy podgląd podczas retuszowania zdjęcia, możesz kliknąć dwukrotnie jego miniaturę. Fotografia wyświetli się w nowym oknie podglądu, ustaw więc je tak, abyś miał dostęp do suwaków w oknie głównym programu. Modyfikacje wykonane w ten sposób będą na bieżąco pojawiać się w oknie podglądu. Wszystkie wprowadzone zmiany są zapisywane automatycznie.

    USUWANIE I ODzYSKIWANIE

    Gdy usuwasz zaznaczone pliki poleceniem Delete, nie są one bezpowrotnie kasowane. Zdjęcia trafiają do kosza – gdy będziesz chciał je odzyskać, kliknij ikonę kosz (prawy górny róg interfejsu aplikacji). Wyświetli się okno, a w nim miniatury usuniętych zdjęć. Aby odzyskać fotografię, wskaż ją prawym przyciskiem myszki i z rozwiniętego menu wybierz polecenie Restore.

    Wybrane dla Ciebie