Pecetowe fotostudio
StudioLine Photo Classic 4 SE jest bardzo dobrą propozycją dla osób potrzebujących dobrej aplikacji do zarządzania zdjęciami wyposażonej w rozbudowany zestaw narzędzi do edycji i retuszu. Po wskazaniu folderów zawierających obrazki program automatycznie utworzy katalog, a w nim albumy z uporządkowanymi zdjęciami. W albumach umieszczone zostaną opisane i otagowane fotografie. Do każdego z nich można dodać słowa kluczowe i ocenę jakości, da się też w łatwy sposób poprawić typowe niedoskonałości. Dla kreatywnych przeznaczone są funkcje tworzenia internetowych galerii oraz artystycznych kolaży.
W oknie głównym wciśnij przycisk Import (1). Wyświetli się eksplorator plików, w którym należy wskazać katalog na dysku zawierający fotki. Kliknij Load. Po załadowaniu zdjęć zaznacz pole Don`t show this hint again i naciśnij przycisk X.
Informacje o zdjęciach zostaną wpisane do bazy danych programu. W ten sam sposób możesz dodawać zawartość kolejnych katalogów. W oknie głównym na lewym pasku Organize – Image Archive (2) widoczny jest dodany katalog. Możesz zmienić jego nazwę, zaznaczając ją myszką i wpisując nową z klawiatury.
W środkowej części widoczne są miniatury zdjęć zgromadzonych we wskazanym katalogu (3). Możesz regulować ich wielkość za pomocą suwaka. Aby wyświetlić obrazek na pełnym ekranie i np. rozpocząć edycję, kliknij dwukrotnie jego miniaturę.
Oprócz widoku miniatur (ikona Thumbnails (4)) do dyspozycji jest również widok szczegółowy (ikona Detail (5)) oraz widok mapy (ikona Map (6)), służący do geotagowania zdjęć (oznaczania na mapie miejsc, w których fotografie zostały wykonane).
Do poprawiania jakości obrazów służą narzędzia zgromadzone na prawym pasku narzędziowym w zakładce Edit (7). Jego zawartość można dowolnie modyfikować, umieszczając tam najbardziej potrzebne narzędzia.
W celu dodania do paska kolejnych narzędzi kliknij ikonę Image Tools (8) i wskaż jedno z narzędzi. Są one podzielone na trzy grupy: Preprocessing (9) –zmiana rozmiarów, kadrowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu; Correction (10) – korekcja barw, ekspozycji i balansu bieli; Effects (11) – efekty specjalne, m.in. miksowanie kolorów, przezroczystość, tekst, płaskorzeźba.
Wybierz jedno z narzędzi, np. Hue, Saturation .... Suwaki kontrolujące nasycenie barw i jasność pojawią się na prawym pasku. W ten sam sposób dodaj do paska kolejne narzędzia.
Aby mieć lepszy podgląd podczas retuszowania zdjęcia, możesz kliknąć dwukrotnie jego miniaturę. Fotografia wyświetli się w nowym oknie podglądu, ustaw więc je tak, abyś miał dostęp do suwaków w oknie głównym programu. Modyfikacje wykonane w ten sposób będą na bieżąco pojawiać się w oknie podglądu. Wszystkie wprowadzone zmiany są zapisywane automatycznie.