A A A

Pecetowid

PC Format 2/2008
Komputer może pełnić funkcję stacjonarnej nagrywarki DVD. Do tego celu można wykorzystać nawet kilkuletni, wysłużony już sprzęt, instalując w nim tuner telewizyjny i ewentualnie dodatkowy dysk twardy oraz wewnętrzną nagrywarkę DVD. Takie urządzenie będzie miało większe możliwości niż kosztowna nagrywarka stacjonarna.

Instalacja karty telewizyjnej w komputerze i jej konfiguracja nie jest zadaniem trudnym dla przeciętnego użytkownika. Pokażemy, jak to szybko zrobić, a także na jakie aspekty szczególnie zwrócić uwagę. Będzie można wykorzystać do tego stary nieużywany już komputer. Z powodzeniem zastąpi on coraz popularniejszą, ale nadal drogą nagrywarkę DVD z wbudowanym twardym dyskiem, i to wcale nie ustępując jej pod względem funkcji. Co więcej, takie samodzielnie zbudowane urządzenie może się okazać znacznie łatwiejsze w obsłudze niż kosztowna nagrywarka wyposażona w skomplikowanego pilota i udziwniony interfejs graficzny.

Tuner telewizyjny to niezbędne wyposażenie cyfrowego magnetowidu, ale w miarę potrzeb można się pokusić o dodatkowy dysk twardy – istnieją nawet modele o pojemności 1 TB, a takich nie mają żadne popularne nagrywarki stacjonarne. Jeśli komputer jest wyposażony tylko w czytnik płyt CD/DVD, można wymienić go na wewnętrzną nagrywarkę DVD, która umożliwi przegrywanie filmów z dysku na nośniki optyczne. Jak to zrobić, pisaliśmy w PC Formacie 12/2007 – na płycie CD zamieszczamy archiwalny artykuł na ten temat.

Nagrywarki DVD

W PC Formacie 12/2007 opublikowaliśmy test stacjonarnych nagrywarek DVD z dyskami twardymi. Wnioski nie były budujące – „niektóre z testowanych urządzeń wydają się być kpiną z użytkownika”. Zastrzeżenia dotyczyły głównie obsługi urządzeń, w tym wszystkich nieintuicyjnych interfejsów i niestandardowych rozwiązań utrudniających obsługę.

Nagrywarki przypominają proste komputery, więc wystarczyłoby niektóre dostępne w komputerach rozwiązania zaadaptować na ich potrzeby. Skoro nie robią tego producenci tych urządzeń, może prościej jest przystosować stary komputer do roli nagrywarki z dyskiem? Okazuje się, że pecet jest wyposażony w niemal wszystko, co potrzebne. Czasem trzeba doinstalować tuner telewizyjny. Obsługa takiego urządzenia jest bez porównania bardziej intuicyjna niż niedopracowanej nagrywarki DVD.

Wybór odpowiedniego urządzenia

Sklepy oferują różnego rodzaju karty telewizyjne. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na ponad 700 zł. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie.

Funkcje tunera

Podstawowym problemem jest wybór takiego modelu tunera, który będzie zapewniał odpowiedni zestaw funkcji.


Określ, czy chcesz odbierać programy analogowe, cyfrowe (DVB-T), czy może też satelitarne (także w wersji HD). Większość kart jest dostosowana tylko do jednego z tych standardów, jednak przy odrobinie wysiłku znajdziesz droższe modele hybrydowe z dwoma czy trzema tunerami.


Zainteresuj się taką funkcją, jak możliwość zapisu materiału MPEG na płytach DVD w czasie rzeczywistym. Zwykle kodowanie odbywa się programowo i wykonuje je procesor komputera, z czym mogą sobie nie poradzić starsze pecety. Jednak niektóre tunery realizują to sprzętowo, co pozwoli zbudować cyfrowy magnetowid, wykorzystując do tego słabszy komputer.


W zależności od potrzeb sprawdź, czy tuner ma teletekst, tuner radiowy oraz możliwość odbioru sygnału telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Nie bez znaczenia są również obsługiwane standardy kodowania wizji i fonii, a także formaty zapisu materiału filmowego.


Zbudowany przez ciebie cyfrowy magnetowid będzie faktycznie pecetem, więc można będzie nim sterować za pomocą klawiatury i myszy. Jeśli jednak ma przypominać nagrywarkę DVD, musisz kupić tuner z dużym, rozbudowanym pilotem zdalnego sterowania, który umożliwi dostęp do jak największej liczby funkcji.


Tagi: multimedia
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto