Pecetowid
Zanim przystąpisz do fizycznego podłączenia tunera do komputera, sprawdź w instrukcji, czy nie jest konieczne wcześniejsze zainstalowanie sterowników. Jeśli nie, możesz spokojnie podłączyć urządzenie do portu USB czy PC Card/ExpressCard. Dalszy opis dotyczy natomiast instalacji karty wewnątrz komputera i jest przeznaczony dla osób niemających doświadczenia w wymianie komponentów.
W zależności od typu obudowy odkręć śruby mocujące pokrywę lub zwolnij odpowiednie zatrzaski. Po otwarciu komputera połóż go na boku na płaskiej i twardej powierzchni, np. biurku lub podłodze.
Przymierz kartę do wolnego slotu PCI lub PCI Express i sprawdź, którą zaślepkę (tzw. śledź) musisz usunąć. Wyłam ją lub odkręć.
Delikatnie wciśnij kartę w gniazdo. Uważaj, by nie uszkodzić przy tym ścieżek płyty głównej wystającym, metalowym panelem karty. Kartę należy wsunąć do gniazda do oporu, ale bez nadmiaru siły.
Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, zabezpiecz kartę śrubką i zamknij obudowę.
W niektórych przypadkach (określone jest to w instrukcji tunera) może zaistnieć konieczność połączenia wyjścia audio tunera z wejściem liniowym karty dźwiękowej. Robi się to za pomocą specjalnego kabla zakończonego dwiema wtyczkami minijack, tworząc tak zwaną pętlę (loopback). Jest to niezbędne w celu uzyskania fonii odbieranego sygnału telewizyjnego lub radiowego. Czasami wyjście audio tunera występuje również w postaci wyjścia wewnętrznego.
Podłącz odbiornik podczerwieni do odpowiedniego gniazda tunera z tyłu obudowy według instrukcji obsługi urządzenia. Ustaw go tak, aby móc wygodnie sterować pilotem, najlepiej w okolicy monitora lub odbiornika telewizyjnego.
Do odpowiedniego gniazda tunera podłącz kabel antenowy. Jeśli karta została poprawnie zainstalowana, po włączeniu komputera system operacyjny wykryje ją i przystąpi do wykrywania oraz instalowania sterowników. Włóż do napędu dołączony do urządzenia krążek CD i postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi przez instalator.
Producenci często zamieszczają na płycie ze sterownikami dodatkowe aplikacje. Są nimi np. programy do opracowania przechwyconego materiału. Warto je zainstalować razem ze sterownikami i oprogramowaniem do obsługi karty.
Do kompresji sygnału cyfrowego używa się kodeka MPEG-2 lub MPEG-4, a do poprawnego odbioru wystarczy zwykła instalacja antenowa, taka, jakiej używamy w przypadku telewizji analogowej. Jeśli dysponujemy tunerem zgodnym ze standardem DVB-T, wystarczy ją skierować na pobliski nadajnik. W latach 2010–2015 planowane jest całkowite przejście na sygnał cyfrowy i wyłączenie obecnych nadajników analogowych.