Perełki z Redmond
Uzupełnieniem opisanego w artykule programu Deep Zoom Composer jest aplikacja AutoCollage. Już nazwa programu sugeruje jego zastosowanie. Za jego pomocą można utworzyć interesujące kolaże z własnych zdjęć, przy czym program inteligentnie dobiera fotografie z wybranego przez użytkownika zbioru, analizując treść obrazu. Jak się robi kolaże za pomocą AutoCollage? Szybko! Przekonaj się sam.
Po uruchomieniu programu powinny się pojawić w oknie głównym wszystkie fotografie przechowywane w domyślnym w systemie Windows folderze ze zdjęciami. Jeżeli przechowujesz fotografie w innym miejscu, wskaż odpowiedni folder, klikając przycisk ... widoczny w sekcji Image Browser.
Po wskazaniu folderu ze zdjęciami rozpocznie się ich wczytywanie do obszaru roboczego programu. Aby program automatycznie wygenerował kolaż, konieczne jest wskazanie mu co najmniej siedmiu fotografii. Jeżeli chcesz wygenerować kolaż z większej liczby zdjęć, przesuń w prawo suwak widoczny po prawej stronie okna (program wygeneruje kolaż z liczby zdjęć ustawionej suwakiem, nawet jeżeli we wskazanym folderze znajduje się więcej fotografii).
Gdy ustawisz odpowiadającą ci liczbę zdjęć, kliknij przycisk Create widoczny w sekcji Actions. Rozpocznie się proces generowania kolażu, co samo w sobie jest interesującym doświadczeniem, ponieważ program animuje widoczne miniatury i widać, w jaki sposób dokonywana jest selekcja zdjęć. Aplikacja ma wbudowany algorytm rozpoznawania twarzy i postacie na zdjęciach są ważniejsze od np. widoków i pejzaży, zatem w efekcie końcowym znajdą się one w centralnej, pierwszoplanowej części kompozycji.
Gdy kolaż zostanie wygenerowany, posługując się widocznymi w sekcji Actions ikonami, możesz już zapisać wynikowy obraz – ikona Save, wysłać e-mailem – ikona E-Mail, lub ustawić otrzymany efekt połączenia fotografii źródłowych jako tapetę pulpitu Desktop. Napis informujący o wersji próbnej można uciąć w wyniku skadrowania obrazu w dowolnym programie do obróbki fotografii.
- Łatwe kontrolowanie stanu zabezpieczeń komputera
Microsoft Baseline Security Analyzer 2.1.1
Program dostępny w dwóch wydaniach – na 32-bitowe i 64-bitowe systemy Windows. Pamiętaj, by uruchomić wersję odpowiednią dla odmiany systemu Windows, z której korzystasz. Jest to aplikacja umożliwiająca szybkie sprawdzenie, czy na danym komputerze są zainstalowane wszystkie niezbędne łatki i aktualizacje zabezpieczeń. Oprócz tego program potrafi wykryć niewłaściwe w kontekście bezpieczeństwa danych ustawienia systemu i zasugerować poprawki. - Sprzątanie opornych bibliotek
.NET Framework Cleanup Tool 6.0.
Narzędzie przydatne w przypadku występowania problemów z oprogramowaniem .NET Framework. Pakiety .NET Framework są wymagane dla wielu aplikacji do Windows. Jednak, gdy coś nie działa prawidłowo, to dość popularnym rozwiązaniem jest próba reinstalacji, zarówno oprogramowania .NET Framework, jak i aplikacji korzystających z .NET Framework. Jeżeli w twoim komputerze nie możesz usunąć starszych lub uszkodzonych wersji pakietu .NET Framework, skorzystaj właśnie z narzędzia .NET Framework Cleanup Tool. Program jest bardzo prosty w obsłudze. Po jego uruchomieniu (nie wymaga instalacji – należy jedynie rozpakować plik ZIP do dowolnie wybranego folderu) należy wybrać z rozwijanej listy wersje pakietów .NET Framework, które mają być usunięte. Jeżeli chcesz usunąć wszystkie, pozostawiasz domyślnie wybraną pozycję z listy Product to cleanup. Teraz pozostaje tylko kliknąć Cleanup Now i poczekać na zakończenie operacji. - Szybkie kopiowanie plików
Microsoft RichCopy 4.0.211
Chcielibyśmy, by proces kopiowania i przenoszenia dużych zbiorów plików przebiegał automatycznie. Niestety. Zarówno korzystając z Eksploratora Windows, jak i np. popularnego Total Commandera, trzeba potwierdzać niektóre operacje (np. przeniesienie pliku mającego status pliku systemowego lub pliku tylko-do-odczytu). Program RichCopy uwolni cię od konieczności pilnowania operacji kopiowania, a oprócz tego wykona proces kopiowania szybciej niż domyślne funkcje systemu.