Zabezpieczenia Wi-Fi wbudowane w system
|
Nie każdy system jest przystosowany do obsługi wszystkich rodzajów zabezpieczeń. Windows XP jest systemem już kilkuletnim i może nie akceptować mechanizmów takich jak WPA-PSK, a tym bardziej WPA2-PSK. Zależy to przede wszystkim od zainstalowanych łat oraz pakietów serwisowych (Service Pack). By umożliwić pełną obsługę wszystkich popularnych zabezpieczeń, wystarczy pobrać dwie aktualizacje do systemu. Dla bardzo starych, dawno nie aktualizowanych systemów Windows XP potrzebna jest aktualizacja, którą można znaleźć na stronie Microsoftu pod nazwą „Poprawka obsługi dla specyfikacji Wireless Protected Access”. Dla wielu nowych systemów będzie potrzebna aktualizacja o symbolu KB893357, którą należy odnaleźć na stronie www.microsoft.pl w odpowiedniej wersji językowej i również zainstalować w systemie. Po tych czynnościach na pewno będzie można korzystać z najnowszych i najskuteczniejszych zabezpieczeń Wi-Fi.
|
Programy pomagające w konfiguracji
Wiele firm sprzedających sprzęt sieciowy stara się maksymalnie uprościć proces konfiguracji routera. Dlatego oprócz standardowych sposobów konfiguracji, takich jakie pokazujemy w artykule (przez przeglądarkę WWW) pojawiają się inne metody. Zwykle są to programy (kreatory konfiguracji) pracujące w systemie Windows. Zadaniem korzystającego z nich użytkownika jest włożenie płyty CD do napędu optycznego i postępowanie zgodnie z zaleceniami kreatora – od podłączenia kabelków do sprawdzenia ostatecznej konfiguracji sieci:
Programy tego typu mają jednak wady, przede wszystkim są mniej uniwersalne niż sposób przedstawiony w artykule i dają mniejsze możliwości niż standardowy interfejs konfiguracyjny routerów. Bywa, że router podłączany do sieci Programy pomagające w konfiguracjidanego operatora nie jest w stanie pobrać określonych parametrów, instalacja kończy się niepowodzeniem. Niekiedy kreatory tego typu w ogóle cechują się defetyzmem, informując o błędzie w konfiguracji, podczas gdy łącze internetowe już działa. Dlatego lepsze są sposoby sprawdzone.
Konfiguracja podstawowych parametrów
By router mógł dzielić łącze internetowe, musi mieć skonfigurowane odpowiednie parametry sieci, co szczególnie dotyczy usług, takich jak neostrada (w sieciach kablowych konfiguracja internetu zwykle jest zupełnie zbędna). No i konieczne jest oczywiście zabezpieczenie sieci
Wi-Fi, by nie mogły z niej korzystać niepożądane osoby.
Dostęp do interfejsu konfiguracyjnego routera
Na komputerze podłączonym do routera uruchom dowolną przeglądarkę internetową i w jej pasku adresowym wpisz adres IP, jaki sprawdziłeś w poprzednim kroku – w naszym przykładzie 192.168.1.1. Naciśnij [Enter].
Ponieważ router jest zabezpieczony hasłem, pojawi się okno logowania. Trzeba w nim wpisać fabrycznie ustawioną nazwę użytkownika i hasło.
To jedyny moment konfiguracji, w którym trzeba zajrzeć do instrukcji i sprawdzić, jakie są te parametry. Czasem domyślne ustawienia są nadrukowane na opakowaniu lub od spodu obudowy routera.
W oknie przeglądarki pojawi się interfejs konfiguracyjny, który zawsze ma określoną strukturę: kilka głównych sekcji umieszczonych w poziomym pasku u góry lub pionowej belce z lewej strony interfejsu. W każdej sekcji znajdują się podrzędne grupy ustawień.