Pingwin otwiera okna
Instalowanie programów Windows w Ubuntu (gdy działa już Wine) jest banalnie proste, jeżeli wiesz, jak instaluje się programy w Windows. Po prostu tak samo. Jeżeli chcesz zainstalować jakiś program, warto zacząć od sprawdzenia, czy znajduje się on na liście aplikacji, których działanie z Wine zostało sprawdzone i potwierdzone. Listę znajdziesz na stronie http://appdb.winehq.org/.
Jeżeli znajdziesz interesującą cię aplikację na liście zgodnych z Wine programów, pobierz jej plik instalacyjny (linki do programów są udostępnione w bazie zgodnych aplikacji pod adresem http://appdb.winehq.org/). W naszym przykładzie zainstalujemy windowsową wersję programu GOM Player, uniwersalnej odtwarzarki multimediów. Plik instalacyjny programu można znaleźć na stronie www.gomplayer.com.
Ze strony głównej www.gomplayer.com programu pobierz plik GOMPLAYERSETUP.EXE. Po jego pobraniu kliknij dwukrotnie ikonę GOMPLAYERENSETUP.EXE pliku instalacyjnego.
Zobaczysz okno windowsowego kreatora instalacji. Postępuj według jego wskazań. Dokładnie tak, jak to robisz, instalując aplikacje pod Windows. Zainstalowany program znajdziesz później na dysku C: w katalogu Program Files. Dostęp do tego dysku najprościej uzyskasz, wybierając z menu Aplikacje kolejno Wine i Przeglądaj napęd C:.
Kliknij menu Aplikacje i wybierz z niego kolejno Akcesoria oraz Terminal.
W oknie terminalu najpierw musisz wpisać polecenie, które doda klucz nowego repozytorium do wbudowanej w system operacyjny listy zaufanych kluczy systemu APT. (APT to system zarządzania pakietami, z którego korzystają aplikacje umożliwiające instalację i odinstalowanie programów w Ubuntu – przykładem programu korzystającego z APT jest menedżer pakietów Synaptic.) W oknie terminalu wpisz:
wget -q http://wine.budgetdedicated.com/apt/387EE263.gpg -O- | sudo apt-key add –
i wciśnij [Enter].
Następnie kolejnym poleceniem dodaj repozytorium Wine’a do listy źródeł APT w systemie:
sudo wget http://wine.budgetdedicated.com/apt/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/winehq.list
i wciśnij [Enter].
Uwaga! Powyższe wskazówki dotyczą dystrybucji Linux Ubuntu 8.04 Hardy Heron. Jeżeli korzystasz z innej dystrybucji Linuksa i nie masz programu Wine w standardowych repozytoriach twojej dystrybucji, skorzystaj z informacji dostępnych na stronie http://www.winehq.org/site/download. Na tej stronie odnajdziesz paczki z Wine przygotowane do większości popularnych dystrybucji Linuksa.
Po wykonaniu powyższych działań możesz już zainstalować Wine w sposób opisany w części głównej artykułu, czyli poprzez zastosowanie programu do dodawania i usuwania programów, alternatywnie możesz użyć Menedżera Pakietów Synaptic.