Pliki w chmurach
Air Explorer wygląda jak prosty menadżer plików, ale jego możliwości są znacznie większe. Nie dość, że można w nim przeglądać zawartość lokalnych dysków twardych, przenosić pomiędzy nimi pliki, kopiować je i usuwać, to jeszcze bez problemu da się to samo zrobić z danymi znajdującymi się w usługach chmurowych. Pośród obsługiwanych dysków internetowych znalazły się Microsoft OneDrive, Google Drive, pCloud, Amazon i MEGA. Wystarczy zarejestrować je w programie, by otrzymać bezpośredni dostęp do ich zawartości. Dzięki wbudowanemu systemowi kart na podobieństwo przeglądarek internetowych możliwe jest korzystanie z kilku dysków sieciowych jednocześnie.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.airexplorer.net/en
Air Live Drive opracowano w jednym celu – by ułatwiał zarządzanie danymi przechowywanymi w różnych serwisach chmurowych. To, co jednak wyróżnia tę aplikację, to sposób jej działania. Dodawane w programie dyski internetowe, wśród których znalazły się zarówno te najpopularniejsze pokroju OneDrive i Dropboksa, jak i te mniej znane (Stack, Yandex i Magenta Cloud), pojawiają się w systemie jako dodatkowe partycje. Do ich przeglądania wystarczy więc zwykły eksplorator bądź menedżer plików. Każde konto w chmurze otrzymuje własną literę dysku.
Systemy: Windows 7, 8, 10
Adres: www.airlivedrive.com/en
Na pierwszy rzut oka na tle konkurencji Dropbox prezentuje się dość blado – to jedynie 2 GB darmowej przestrzeni dyskowej i brak pełnej kontroli nad udostępnianymi łączami. Mimo to możliwości jednoczesnej synchronizacji danych pomiędzy różnymi platformami – od Microsoft Windows, przez macOS i Linuksa, po Androida, iOS-a i Blackberry OS – czynią z tej usługi wyjątkowo przydatne narzędzie. Na jej popularność przełożyły się także specjalne plany premiowe rozbudowujące wielkość dysku o dodatkową przestrzeń np. za polecenie usługi nowym użytkownikom. Niezaprzeczalnym atutem aplikacji Dropbox jest błyskawiczny dostęp do ostatnio dodanych plików oraz łatwego w obsłudze internetowego edytora tekstu Dropbox Paper.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.dropbox.com
Cryptomator stanowi dodatkowy sposób ochrony prywatnych plików i folderów, które trafiają do chmury. W przeciwieństwie do szyfrowania zapewnianego przez usługi takie jak choćby OneDrive, Dropbox czy Dysk Google, program zabezpiecza pliki jeszcze przed ich wysłaniem na dysk internetowy. W tym celu tworzone są specjalne chronione hasłem „krypty”, które po umieszczeniu w synchronizowanym folderze można wypełnić plikami i folderami. Przed nieupoważnionym dostępem do danych chroni skuteczny algorytm szyfrowania AES-256 oraz hasło dostępu.
Systemy: Windows Vista, 7, 8, 10
Adres: cryptomator.org
Wzorem innych usług chmurowych Dysk Google również otrzymał specjalną aplikację do zarządzania jego zawartością z poziomu systemowego pulpitu. Łatwa konfiguracja pozwala określić zarówno katalogi, które mają być automatycznie synchronizowane z siecią (gdy tylko coś się w nich zmieni), jak i docelową lokalizację zapisu danych czy też rozmiar przesyłanych zdjęć i filmów. Przy tym ostatnim program daje wybór: albo oryginalna jakość, albo lekka kompresja, za to bez pomniejszania limitu pojemności dysku internetowego, który w normalnych warunkach, w darmowej wersji, wynosi 15 GB.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.google.com/drive
Bazujący na mechanizmach przeglądarki Tor OnionShare gwarantować ma bezpieczną wymianę danych w sieci. Korzystając z trasowania cebulowego, program tworzy na komputerze serwer usług, w ramach którego będą udostępniane pliki. Wystarczy więc wybrać je z dysku komputera, a OnionShare wygeneruje losowo odnośnik, który umożliwi pobranie danych z poziomu innego komputera. Ważne jest, by osoba, która go otrzyma, korzystała z przeglądarki Tor. Dla zwiększenia bezpieczeństwa OnionShare wyposażono w funkcję pozwalającą na wyłączenie udostępniania tuż po zakończeniu pobierania.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: onionshare.org