Pliki w chmurach
Microsoft OneDrive to wieloplatformowa aplikacja do synchronizacji plików przesłanych do usługi chmurowej o tej samej nazwie. Niewątpliwą zaletą programu jest jego intuicyjność. Jako produkt Microsoftu idealnie integruje się z systemowym eksploratorem, przez co obsługa dysku internetowego wygląda niemal identycznie jak przenoszenie danych pomiędzy lokalnymi folderami. Wystarczy przeciągnąć pliki do specjalnie utworzonego katalogu, by chwilę później pojawił się przy nich zielony znaczek informujący o przesłaniu danych do chmury.
Systemy: Windows Vista, 7, 8, 10
Adres: onedrive.live.com
Na tle wirtualnych dysków Mozy wyróżnia się dość nietypowym podejściem do działania aplikacji służących do synchronizacji danych. Mozy Sync nie jest jedynym programem korzystającym z tej chmury. W odróżnieniu jednak od specjalnej aplikacji mającej ułatwiać tworzenie backupów najważniejszych plików i folderów w tym przypadku użytkownik ma dużo większą swobodę w przesyłaniu danych do chmury. Całość działa w oparciu o wydzielony folder, którego zawartość na bieżąco synchronizowana jest z dyskiem internetowym. Oczywiście istnieje też możliwość zarządzania chmurą z poziomu przeglądarki i w tym przypadku da się też uzyskać szybki dostęp do utworzonych wcześniej backupów za pomocą innego darmowego programu – MozyHome Remote Bakcup.
Systemy: Windows Vista, 7, 8, 10
Adres: mozy.ie
Sia-UI to aplikacja obsługująca chmurę o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Całość działa w oparciu o szyfrowanie bazujące na technologii blockchain oraz przechowywania cząstek danych na wielu urządzeniach rozsianych po całym świecie. Użytkownik, który przechowuje swoje pliki na takim zdecentralizowanym wirtualnym dysku, ma do nich dostęp dzięki kluczowi szyfrującemu. Każdy internauta ma możliwość stać się częścią społeczności i może udostępnić wybraną ilość wolnego miejsca na swoim własnym dysku.
Systemy: Windows 7, 8, 10
Adres: sia.tech
Do niedawna największą zaletą dysku internetowego MEGA, do którego obsługi służy program MEGAsync, była niespotykana nigdzie indziej wielkość darmowej przestrzeni dyskowej. Sięgała ona wówczas aż 50 GB. Obecnie każdy nowy użytkownik po rejestracji otrzymuje na start jedynie 15 GB na swoje pliki, ale wykonując kilka prostych czynności, można na pół roku znacząco zwiększyć pojemność wirtualnego dysku. Niezależnie jednak od posiadanego miejsca obsługa programu pozostaje identyczna – kilkoma kliknięciami myszki można błyskawicznie zapisywać pliki w chmurze, pobierać je, a nawet importować linki z innych kont w usłudze MEGA.
Systemy: Windows Vista, 7, 8, 10
Adres: mega.nz/sync
Dzięki integracji z przeglądarkami internetowymi EagleGet przejmuje na siebie ściąganie plików, które za sprawą technologii wielowątkowego pobierania i dzielenia danych na części potrafi trwać sześciokrotnie krócej niż normalnie. Program aktywnie sprawdza też schowek systemowy pod kątem ewentualnych linków, automatycznie przystępując do ściągania w przypadku ich wykrycia. Nie sposób nie docenić również pełnego pakietu opcji dotyczących zarówno samego pobierania, jak i zarządzania aktywnymi i ukończonymi zadaniami.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.eagleget.com
Jak sama nazwa wskazuje, ownCloud pozwala stworzyć prywatną, bezpieczną chmurę na własnym komputerze. Jedynym wymogiem jest w tym przypadku posiadanie lub „postawienie” serwera. Można tu też skorzystać z usług hostingowych. To, co czyni ownCloud tak atrakcyjnym serwisem, to pełen pakiet funkcji znanych z innych dysków sieciowych, z dzieleniem się plikami na czele.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: owncloud.org
Xcelerator to niewielkie narzędzie, którego jedynym zadaniem jest zwiększenie szybkości pobierania plików z sieci P2P. Współpracując z takimi aplikacjami jak uTorrent, BitTorrent, LimeWire czy Shareaza, program ten automatycznie zarządza przepustowością łącza, maksymalizując jego wykorzystanie podczas takiej operacji. Xcelerator nie wymaga przy tym wiele uwagi ze strony użytkownika, obsługa sprowadza się do wybrania konkretnej aplikacji P2P i uruchomienia akceleracji. Instalator zawiera zbędne dodatki w postaci bonusowych aplikacji przeglądarki internetowej Opera oraz antywirusa Avast! Free.
Systemy: Windows XP, Vista, 7, 8, 10
Adres: www.goforsharing.com/xcelerator
Cyberduck to wyjątkowo wszechstronny program do transferu plików. Poza możliwością łączenia się z serwerami FTP zapewnia on także obsługę usług chmurowych pokroju Windows Azure Storage, Amazon S3, Dropbox, Microsoft OneDrive czy Dysk Google. Wystarczy wybrać pożądaną opcję z rozwijanego menu. Albo nawet kilka opcji, bo aplikacja pozwala na połączenie z kilkoma serwerami naraz. Co ciekawe, CyberDuck ma wbudowaną funkcję tworzenia specjalnie zabezpieczonych „krypt”, które szyfrowane jeszcze na lokalnym dysku idealnie nadają się do bezpiecznego przechowywania wrażliwych danych na którymś z używanych dysków sieciowych.
Systemy: Windows Vista, 7, 8, 10
Adres: cyberduck.io
Send Anywhere powstał z myślą o szybkiej wymianie danych. W odróżnieniu od innych służących do tego programów czy usług chmurowych tutaj wszystko jest znacznie prostsze i szybsze. W głównym oknie aplikacji widoczne są zatem tylko główne dwie funkcje, wysyłanie i odbieranie, a obsługa sprowadza się do wskazania na jednym komputerze plików (zdjęć, dokumentów, utworów muzycznych, itp.) do przesłania oraz wpisania specjalnego sześciocyfrowego kodu (bądź zeskanowania kodu QR) na drugiej maszynie. W ten sposób można bezpiecznie udostępniać dane nie tylko między dwoma komputerami, ale i między smartfonem a pecetem. Transfer rozpoczyna się natychmiast po wpisaniu kodu, a on sam ma termin ważności, po upływie którego zdalny dostęp do plików przestaje być możliwy.
Systemy: Windows Vista, 7, 8, 10
Adres: send-anywhere.com