Zdaniem prawnika
|
Ewa Bartulis
prawnik
Wyraźnie należy powiedzieć, że rozpowszechnianie bez zgody autora treści podlegających ochronie jest przestępstwem z art. 116 prawa autorskiego (ustawa z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
DzU 2006 nr 90 poz. 631 z późn. zm.). Korzystając zatem z technologii P2P (eMule, BiTorrent), która wymusza równoczesne udostępnianie pobieranych treści, popełniamy przestępstwo (gdy pobierane przez nas treści są chronione prawem autorskim). Należy zaznaczyć, że aby sąd wymierzył karę, osoba pokrzywdzona musi złożyć wniosek o ściganie, a następnie zebrać niezbite dowody, że użytkownik rozpowszechnił/udostępnił bez zgody osoby uprawnionej muzykę i/lub film. Natomiast samo pobieranie takich materiałów bez ich udostępniania (sieci P2M czy HTTP) również nie jest zgodne z prawem, ale nie stanowi przestępstwa. Osoba poszkodowana może natomiast dochodzić swoich praw na podstawie powództwa cywilnego, na podstawie art. 79 powyżej powołanej ustawy, ewentualnie na zasadach ogólnych.
|
W artykule znajdziesz:
- Plusy i minusy P2P, P2M i serwisów hostujących
- Wskazówki, jak pobierać pliki za pomocą BitTorrent oraz P2M
Trzy najpopularniejsze sposoby wymiany plików w internecie to pionierskie P2P (peer2peer), stosunkowo innowacyjne P2M (peer2mail) oraz coraz popularniejsza grupa serwisów hostingowych i towarzyszących im forów dyskusyjnych. Każdym z tych sposobów da się osiągnąć podobny cel, jednak metody wysyłania i pobierania danych znacznie się od siebie różnią. W naszym zestawieniu wskazujemy ich mocne i słabe strony.
P2P, czyli wymień się
Najstarsza metoda wymiany plików, czyli P2P, polega na jednoczesnym udostępnianiu i pobieraniu danych przez setki tysięcy internautów. Specjalistyczne programy, takie jak eMule czy BitTorrent, wymuszają na nas jednoczesne pobieranie i wysyłanie ściągniętych już części plików. Każdy użytkownik podłączony do takiej sieci może pobierać kawałki danych z wielu źródeł, a co za tym idzie, zwiększać szybkość transferu. Do wyszukiwania potrzebnych danych można używać globalnych wyszukiwarek.
P2M, czyli pobierz z poczty
P2M, to stosunkowo nowa metoda pozyskiwania plików. Jako nośniki danych wykorzystuje darmowe skrzynki pocztowe. Użytkownicy dzielą dane na części i wysyłają je na swoje skrzynki. Program szyfruje hasło i login lub zapisuje wszystkie dane potrzebne do pobrania w niewielkim ciągu znaków (hashcode). W takiej formie źródło jest przekazywane innym na forach, które agregują i katalogują tysiące hashcodów lub danych dostępowych. Każdy internauta posiadający odpowiedni program oraz ciąg znaków może pobrać cały plik.
HTTP, czyli serwisy hostujące
W ostatniej metodzie, HTTP, uczestniczą potężne serwisy hostingowe typu RapidSahre. Użytkownicy za pomocą dowolnej przeglądarki WWW umieszczają pliki na wspomnianych serwerach, następnie przekazują lub umieszczają na forach odnośniki do zamieszczonych danych. Każdy internauta, który skopiuje link do swojej przeglądarki, może rozpocząć pobieranie pliku. Zarówno technologia P2M, jak i serwisy hostujące nie wymuszają jednoczesnego udostępniania plików.