Odblokowanie rdzeni
|
W wielu płytach dla procesorów AMD pojawiła się funkcja, która pozwala na programowe odblokowanie nieaktywnych rdzeni w wybranych procesorach AMD. Przykładowo, w płytach Gigabyte nosi nazwę Gigabyte Auto Unlock. Dzięki temu użytkownik, który nabył procesor 2- lub 3-rdzeniowy, może uruchomić zablokowane rdzenie i stać się posiadaczem procesora 4-rdzeniowego.
Na ostudzenie zapału warto jednak uprzedzić, że nie zawsze taka operacja się powiedzie, bo nieaktywny rdzeń może być uszkodzony i komputer będzie działał niestabilnie. Jednak na pewno warto spróbować!
|
Podsumowanie testu
Po teście 12 płyt głównych pojawiło się wiele ciekawych spostrzeżeń i wniosków. Oto niektóre z nich.
Wyścig technologiczny
Jeśli chodzi o procesory, obecnie Intel oferuje bardziej nowoczesne i wydajne konstrukcje. Jednak pod względem płyt głównych znacznie lepiej sytuacja prezentuje się w segmencie rozwiązań firmy AMD.
Obecnie sprzedawane płyty z podstawką AM3 są wyposażone w najnowsze interfejsy, jak SATA 3 oraz USB 3.0 (oba zapewniają teoretyczną przepustowość 600 MB/s). I dotyczy to nawet segmentu tanich konstrukcji, jakie uwzględniliśmy w naszym teście, a nie płyt do zaawansowanych zastosowań.
Wielu osobom może się wydawać, że te nowe interfejsy zbyt szybko zawitały do płyt do układów AMD. Ale nie zapominajmy, że pierwsze urządzenia obsługujące te technologie znajdują się w sprzedaży, a za rok będą powszechne. Płyty z takimi nowoczesnymi interfejsami na pewno się przydadzą. Skoro więc można kupić je już teraz za niewygórowaną cenę, nic nie stoi na przeszkodzie, by się na nie zdecydować.
Płyty do układów Intela
Choć współczesne procesory mają już wiele elementów zintegrowanych w swojej obudowie, a procesory Intela mają zintegrowany nawet układ graficzny, nadal spora część możliwości komputera jest zależna od układu sterowania (chipsetu) ulokowanego na płycie głównej. W przypadku konstrukcji do procesorów Intela najpopularniejszym chipsetem jest Intel H55. Warto zaznaczyć, że w skład tego chipsetu wchodzi tylko jeden układ scalony.
Z ciekawości przetestowaliśmy jedną z najtańszych konstrukcji bazującą na bardziej rozbudowanym układzie Intel H57. Okazało się, że chociaż płyty z tym układem są droższe, mają znacznie większe możliwości. Dlatego płyta z takim właśnie chipsetem bez problemu uplasowała się na początku naszego zestawienia.
Oczywiście nie jest to wynik wyłącznie możliwości samego chipsetu. Firma MSI w dużym stopniu usprawniła konstrukcję, oferując rozbudowane funkcje overclockingu, zmiany zasilania oraz bogatego zestawu złączy.
Spośród płyt z chpisetem H55 najlepsza okazała się płyta firmy Gigabyte. Jest po prostu najbardziej uniwersalna, a przy okazji bardzo dobrze wyposażona. Godną uwagi konstrukcją jest też płyta firmy ASRock. Słabo wypadła ekonomiczna płyta Asusa, która pozbawiona została wielu udogodnień, np. funkcji podkręcania, ma też skromne wyposażenie.
Płyty do układów AMD
W przypadku płyt głównych współpracujących z procesorami AMD chipset ma klasyczną konstrukcję, czyli składa się z dwóch układów (mostka północnego oraz południowego). Obecnie najpopularniejsze są trzy mostki północne (AMD 880G, 890GX i 795G). Mogą być zestawiane z mostkami południowymi SB710 lub SB850. Dopiero ich połączenie decyduje o ogólnym potencjale płyty.
W naszym teście najlepszą notę otrzymała płyta główna zawierająca układy AMD 880G oraz SB850. To płyta Gigabyte GA-880GMA-UD2 H, która ujmuje przede wszystkim bardzo bogatym wyposażeniem oraz bogactwem funkcji. Także pod względem osiągów prezentuje się całkiem nieźle. Na drugie miejsce trafił Asus M4A88T-M/USB3, który ze względu na starszy mostek południowy nieco utracił na funkcjonalności.