Podwodne zdjęcie
W poprzednim odcinku kursu GIMP-a opublikowaliśmy test aparatów o zwiększonej wytrzymałości, które świetnie się nadawały do robienia zdjęć w trudnych warunkach, np. pod wodą. Jest to jednak dość drogi sprzęt. Jeśli nie masz odpowiedniego aparatu, możesz wykonać manipulację w programie graficznym. W warsztacie pokazujemy, jak utworzyć fotografię reklamową podobną do tej, która ilustrowała artykuł z testu aparatów z poprzedniego numeru PC Formatu.
Pamiętaj, że w analogiczny sposób możesz umieszczać pod wodą nie tylko przedmioty, ale z powodzeniem wykonasz też podwodny portret lub dowolny fotomontaż składający się z wielu zdjęć.
Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię podwodną, w naszym przykładzie podwodne.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
W okienku warstw powiel warstwę źródłową, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.
Teraz przygotuj fotografie obiektów, które chcesz umieścić pod wodą, i otwórz je w nowych kartach w programie GIMP. W naszym przykładzie jest to zdjęcie aparatu cyfrowego. W celu wczytania fotografii do programu wybierz z menu Plik opcję Otwórz. Następnie w oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku zdjęcie, np. aparat.jpg, i kliknij Otwórz.
Musisz teraz wyciąć obiekt ze zdjęcia. Najlepszy efekt uzyskasz, wykorzystując z przybornika narzędzie Ścieżki. Starannie obrysuj obiekt aż do uzyskania efektu podobnego jak w naszym przykładzie. Pamiętaj, że w celu zwiększenia wygody pracy najlepiej jest powiększyć obszar roboczy do 200 albo nawet 400 procent.
Po obrysowaniu obiektu, mając wciąż zaznaczone narzędzie Ścieżki, w zakładce Opcje narzędzia kliknij przycisk Zaznaczenie ze ścieżki. Skopiuj teraz do schowka zaznaczony obiekt, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[C] lub wybierając z menu kolejno opcje Edycja oraz Skopiuj.
Przejdź teraz do zakładki z głównym zdjęciem i wklej skopiowany wcześniej obiekt, posługując się skrótem [Ctrl]+[V] lub wybierając z menu Edycja, a potem Wklej. Na ekranie pojawi się wklejony obiekt, a w okienku warstw zobaczysz warstwę o nazwie Oderwane zaznaczenie. Przekonwertuj ją do normalnej postaci, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z kontekstowego menu opcję Do nowej warstwy.