Zdjęcia z wakacji publikujemy zazwyczaj w jeden z tradycyjnych sposobów: tworzymy internetową galerię, wysyłamy pliki e-mailem lub pokazujemy je na portalu społecznościowym. Znajomi oczywiście przejrzą szybko kilka fotografii, czasami skomentują obrazek i... zapomną. Większość z nich nawet nie zada sobie trudu, aby zobaczyć, gdzie się wybraliśmy, jaki to rejon Polski czy świata. Jak zatem przedstawić swoją podróż w bardziej interesujący sposób? Wystarczy wykorzystać możliwość geotagowania zdjęć, mapy Google i bezpłatne narzędzia. Pokazujemy, jak to zrobić.
Zdjęcie na mapie
Modne ostatnio słowo „geotagowanie” to dodawanie do pliku ze zdjęciem współrzędnych geograficznych miejsca, w którym dana fotografia została wykonana. Można to zrobić z dokładnością do kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu miniatura zdjęcia (można powiększyć ją kliknięciem) zostanie osadzona na mapie dokładnie w miejscu, w którym zrobiłeś fotografię. Wprowadzenie wielu zdjęć nakreśli na mapie szlak naszej wędrówki, czy też pokaże lokalizacje imprez, spotkań czy cele turystycznych wypraw. Efekt końcowy wraz z opisami poszczególnych fotografii jest naprawdę ciekawy i może zatrzymać oglądającego na dłuższy czas. W dodatku będzie on wiedział dokładnie, gdzie byłeś, co robiłeś i pozna szczegóły podróży.
Publikowanie online
Po otagowaniu zdjęć możesz je opublikować w internecie i rozesłać znajomym link do wirtualnej galerii. W sieci można wykorzystać kilka serwisów, które pozwalają za darmo wgrać zdjęcia oraz oznaczyć je na mapie. W naszym przykładzie wykorzystamy stronę Panoramio.com, jednak swoje fotki możesz także z powodzeniem zamieszczać w takich serwisach, jak Flickr.com czy Panedia.com.
Robimy prezentację krok po kroku
Przegraj zdjęcia z aparatu cyfrowego na dysk twardy w komputerze lub przygotuj folder z fotografiami, które chcesz wykorzystać.
Pobierz i zainstaluj darmowe programy Google Earth (http://earth.google.com/intl/pl/) i Google Picasa (http://picasaweb.google.com) – patrz warsztat „Instalacja programów...”. Jeżeli masz wspomniane aplikacje, przejdź od razu do kroku 3 i zacznij tagować zdjęcia.
Otaguj zdjęcia przed umieszczeniem ich na mapie – patrz warsztat „Geotagowanie zdjęć”. Dzięki takiemu rozwiązaniu fotografie przetrzymywane na dysku będą już zawsze oznaczone współrzędnymi geograficznymi.
Osadź zdjęcia na mapie, dokładnie w miejscach, w których były wykonane – patrz warsztat „Publikowanie fotografii online”. Odwiedzone miejsca będą wskazane na mapie przez miniatury zdjęć. Możesz je także opublikować.
Instalacja programów Google Picasa i Google Earth
W naszym przykładzie wykorzystamy do tagowania zdjęć darmowe programy Google zamiast internetowej galerii online. Dzięki temu zdjęcia oznaczymy informacjami na dysku twardym już na zawsze. Przy następnym osadzaniu plików na mapie nie będziesz już musiał tego robić.
Otwórz stronę http://earth.google.com/intl/pl/. Kliknij przycisk Pobierz Google Earth 5, zaakceptuj licencję, a następnie zapisz aplikację na dysku twardym. Uruchom instalator, klikając ikonę googleupdate. Na ekranie zobaczysz okno programu instalacyjnego Google Earth.
Poczekaj, aż aplikacja pobierze z internetu niezbędne składniki. Może to potrwać kilka minut (zależnie od prędkości połączenia). O zaawansowaniu operacji informuje pasek postępu. Po zakończeniu program Google Earth uruchomi się automatycznie.
Zainstaluj teraz program Google Picasa. Otwórz stronę http://picasaweb.google.com i kliknij odnośnik Pobierz program Picasa. Zapisz plik instalacyjny na dysku twardym. Uruchom instalator, ikona picasa36-setup.exe, kliknij kolejno przycisk Zgadzam się, Zainstaluj i Zakończ. Program uruchomi się automatycznie. Możesz przejść do następnego warsztatu i rozpocząć geotagowanie zdjęć oraz osadzanie ich na mapie.