Mikroblogi w polskim internecie
|
|
Jak pokazuje badanie Megapanel PBI/Gemius, zasięg serwisów mikroblogowych wśród polskich internautów przekroczył 7 proc. W czerwcu tego typu witryny odwiedziło 1,2 mln użytkowników.
|
Serwisy mikroblogowe to stosunkowo nowy wynalazek, który dotarł do Polski zza oceanu, głównie za sprawą witryny Twitter. Mechanizm skupia w sobie funkcje takich narzędzi, jak komunikator, czat oraz blog. Każdy zarejestrowany użytkownik może dodawać krótkie wiadomości tekstowe, głosowe (także z telefonu komórkowego), zdjęcia oraz wysyłać komunikaty bezpośrednio do innych osób korzystających z witryny. Wymiana treści następuje natychmiastowo, dzięki czemu wszyscy na bieżąco wiedzą, co robią ich znajomi.
Zaletą serwisu mikroblogowego jest wszechstronność jego wykorzystania, bo tak naprawdę przez witrynę można informować znajomych, zdobywać nowych przyjaciół czy prowadzić popularne obecnie dziennikarstwo obywatelskie. Dzięki możliwości wysyłania treści za pomocą telefonu komórkowego nie trzeba mieć dostępu do komputera, aby zdawać relacje z wielu ciekawych zdarzeń w różnych odległych miejscach. Na Blipie użytkownicy mogli na bieżąco śledzić wyprawy znanych podróżników, np. niewidomego alpinisty Pawła Urbańskiego na Spitsbergen.
Gdzie lubią mikroblogować Polacy
Polskim mikroblogiem (zwanym także miniblogiem) jest Blip.pl. Maksymalna długość zamieszczonej w nim notki wynosi 160 znaków (może się zmieścić w jednym SMS-ie). Na łamach witryny swoje mikroblogi prowadzi wiele serwisów internetowych, takich jak chociażby Filmweb.pl, a także popularnych osób, np. Lech Wałęsa. Ciekawą i zdecydowanie najpopularniejszą polską propozycją na krótkie blogi jest serwis Pinger.pl. Witryna przypomina połączenie mikroblogu i serwisu plotkarskiego, ale jak widać po liczbie odwiedzin (patrz ramka Mikroblogi w Polsce), internauci to lubią.
W serwisie Pinger nie ma ograniczenia liczby znaków oraz można dołączyć do wiadomości plik o maksymalnym rozmiarze 200 MB. Czołówkę polskich miniblogów goni Twitter.com, który bije rekordy popularności poza granicami naszego kraju. W Twitterze liczbę znaków ograniczono do 140. Jeżeli znasz język angielski, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dołączył do społeczności tego serwisu. Główną zaletą Twittera jest niezwykła szybkość reagowania na wydarzenia mające miejsce na całym świecie.
Strumień informacji w jednym miejscu
Korzystając z kilku mikroblogów oraz serwisów społecznościowych, fajnie byłoby dodatkowo agregować wszystkie treści w jednym miejscu. Między innymi w tym celu powstał serwis Flaker.pl, który oprócz możliwości zamieszczania własnych treści daje użytkownikowi szansę połączenia konta z innymi serwisami społecznościowymi. Dzięki temu twoją aktywność na łamach kilkudziesięciu witryn twoi znajomi mogą widzieć w jednym miejscu. Jak widać, Flaker pod względem możliwości przypomina popularny Facebook.
W artykule pokazujemy, jak dołączyć do społeczności Blipa i Pingera oraz dodawać swoje wpisy. Dowiesz się także, jak powiązać wiele swoich aktywności internetowych w jednym serwisie Flaker.