Cechy dobrego serwisu do publikowania zdjęć
|
- WYGODNA OBSŁUGA
Każdy serwis powinien być funkcjonalny i przejrzysty, żeby zapewnić wygodną pracę z mechanizmem do obrabiania i publikowania zdjęć.
- PARAMETRY KONTA
Witryna powinna zapewnić użytkownikowi taką ilość miejsca na swoich serwerach, aby mógł w niej zmieścić kilka dużych albumów jednocześnie.
- APLIKACJA DOSTĘPOWA
Ciekawym i przydatnym dodatkiem jest aplikacja przeznaczona do korzystania z serwisu. Dobrze, gdy umożliwia zarządzanie plikami i zapewnia podstawowe funkcje obróbki i retuszu.
- WIELKOŚĆ ZDJĘCIA
Serwis nie powinien drastycznie zmniejszać publikowanych zdjęć. Użytkownik musi decydować, w jakich wymiarach publikuje zdjęcie, a oglądający – w jakich chce je zobaczyć.
- OBRÓBKA ZDJĘĆ
Dobry serwis powinien udostępnić użytkownikowi chociaż podstawowy pakiet funkcji do opracowania i retuszu zdjęć, żeby można było szybko poprawić fotografię.
|
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy 6 popularnych serwisów do publikowania zdjęć w internecie. W teście uwzględniliśmy tylko masowe serwisy, które oferują swoje usługi bezpłatnie. Zarówno aplikacja, jak i przestrzeń dyskowa są udostępniane za darmo. Warunkiem było także wyposażenie serwisu w najprostsze chociaż narzędzie do eksportowania i podstawowej obróbki. Nie testowaliśmy również najprostszych mechanizmów oraz witryn drastycznie ograniczających wysyłanie zdjęć (np. jedna fotografia dziennie czy pięć na tydzień).
Już od samego początku rywalizacji zaczął się wyłaniać zdecydowany lider – serwis Picasa. Prosty i polskojęzyczny interfejs oraz dobra pomoc to plusy witryny Google.
Konta i przestrzeń
W każdym z testowanych serwisów trzeba się zarejestrować i założyć konto. W ramach własnego profilu dostajemy określoną ilość miejsca na publikację fotografii. Najwięcej przestrzeni na serwerach oferują witryny Picasa i Photobucket – równo po 1 GB. Co prawda limitów nie ma w Foto.aol.pl i Onecie, ale te witryny skalują zdjęcia. Wiele serwisów wprowadza też ograniczenia wielkości jednej fotografii, którą chcemy przesłać na serwer. W przypadku serwisu Google jest to aż 20 MB, w serwisie Flickr – 10 MB (większe możliwości dostępne w wersji płatnej), a w Photobucket – 1 MB.
Wysyłanie zdjęć
Istotną sprawą jest sposób publikowania zdjęć. Musimy przesłać fotografię na serwer, aby była widoczna w naszym albumie. Wszystkie testowane serwisy z wyjątkiem Ao.pl umożliwiają eksportowanie plików za pośrednictwem strony WWW. Wystarczy się zalogować na konto, stworzyć album i wybrać zdjęcia, które chcemy wysłać. Dodatkową możliwością jest wysyłanie zdjęć bezpośrednio z wyspecjalizowanej aplikacji. Jest to wygodne, ponieważ możemy zarządzać plikami bezpośrednio z programu i jednym kliknięciem wysłać je na serwer. Takie rozwiązanie pomaga również w organizacji wszystkich galerii. Niektóre serwisy, jak Flickr czy Photobucket, umożliwiają też wysyłanie zdjęć zwykłą pocztą elektroniczną.
Przy doborze serwisu należy zwrócić uwagę na fakt skalowania przez serwis wysyłanych fotografii. Przykładowo, mamy zdjęcie o wymiarach 1024x768 i chcemy, zachowując tę wielkość, zamieścić je w swojej galerii. Taki zabieg nie zawsze jest możliwy, fotografię zamieścimy w serwisach Picasa, Flickr czy Photobucket i w takich wymiarach będą ją mogli oglądać inni internauci. W witrynach Onetu czy Albumu Online nasza fotografia zostanie automatycznie zmniejszona i dopasowana do wielkości akceptowanej przez serwis (około 760x560). Największe zdjęcia możemy publikować i oglądać w serwisie Picasa (1600x1200). Jeżeli fotografia jest większa, zostaje tylko powiększona z wymiarów 1600x1200 przy znacznej utracie jakości obrazu.
Korzystnie jest także, gdy serwis pozwala ściągnąć zdjęcie w oryginalnych wymiarach zamieszczonych przez wysyłającego. Taką możliwość zapewnia Foto.aol.pl
Przeszukiwanie folderów
Ciekawa jest opcja przeszukiwania folderów w Picasie. Już podczas pierwszego uruchomienia aplikacja zaproponuje przeszukanie całego dysku lub tylko folderu Moje dokumenty i zebranie informacji o plikach graficznych. Następnie wszystkie odnalezione pliki zostaną wyświetlone i posortowane według daty założenia folderów.
Funkcje retuszu
Mowa tutaj oczywiście o podstawowych funkcjach, takich jak przycinanie, prostowanie, kontrast, kolory czy funkcja redukcji czerwonych oczu. Dodatkowo może to być także kilka gotowych efektów, takich jak negatyw czy sepia. Testowane serwisy realizują te funkcje na dwa sposoby. Udostępniają specjalizowaną aplikację, z której oprócz wysyłania zdjęć i zarządzania katalogami mamy także dostęp do obróbki.
Drugim przykładem jest instalacja wtyczki czy aplikacji opartej na maszynie Javy i dokonywanie retuszu online. Najlepiej pod tym względem wypada program Picasa oraz narzędzie do edycji w przeglądarce udostępniane przez serwis Photobucket i Flickr. W Picasie użytkownik może m.in. przycinać zdjęcia, korygować czerwone oczy, zmieniać parametry ekspozycji, a także stosować gotowe filtry. Najkorzystniej jest, gdy serwis ma rozbudowany system zarządzania i obróbki online oraz specjalizowaną aplikację. Sam użytkownik decyduje, z którego narzędzia jest mu wygodnie korzystać.
Przeglądanie zawartości serwisu
Oprócz publikowania własnych galerii możemy przeglądać fotografie innych użytkowników. Oczywiście dostępne są tylko te zdjęcia, które są zamieszczone w opcji publicznej, niewidoczne są fotografie publikowane jako prywatne. W przeglądaniu zasobów serwisu pomaga wyszukiwarka, katalogi lub tagi. Dobrze jest, gdy obok opcji wyszukiwania jest także sortowanie wyników. Taką funkcję ma serwis Flickr, brakuje jej w Picasie. Wyjątkiem jest Ao.pl – mamy tylko możliwość publikowania galerii i udostępniania zbioru. Aby zobaczyć galerię, użytkownik musi znać adres naszego albumu, bo na stronie nie ma wyszukiwarki.