Interfejsy IrDA i Bluetooth działają na nieco innej zasadzie niż popularne łącza bezprzewodowe Wi-Fi. Ten pierwszy wykorzystuje wiązkę światła podczerwonego, dzięki której może przesyłać dane z prędkością do 4 Mb/s. W praktyce większość współczesnych urządzeń wysyła i odbiera dane z prędkością ok. 0,5 oraz 1 Mb/s. Oczywiście światło nie trafi od nadajnika do odbiornika, jeśli nie będzie zapewnione wzajemne „widzenie się” obu urządzeń – powstaje typowe połączenie punkt-punkt. Niewątpliwą zaletą połączenia za pomocą IrDA jest niezwykle prosta konstrukcja interfejsów, dzięki czemu adaptery wpinane do portu USB komputera, pozwalające na przystosowanie go do połączeń bezprzewodowych, można kupić już za kilka złotych.
Bluetooth jest rozwiązaniem bardziej nowoczesnym, transmitującym dane w pasmie radiowym 2,4. Szybkość sięga 3 Mb/s (w przypadku najnowszych rozwiązań), a zasięg to kilka-kilkanaście metrów (bez konieczności „widzenia się” kilku urządzeń). Zaletą jest bardzo mała moc nadajnika, przeważnie do 2,5 miliwata, dzięki czemu Bluetooth jest standardem niezwykle energooszczędnym.
Bluetooth tworzy tzw. pikosieci, złożone z kilkuset urządzeń, choć w jednym czasie tylko kilka może być aktywnych. Jednak to wystarczy, by podłączyć w ten sposób do komputera klawiaturę, myszkę, telefon, palmtop i drukarkę. Popularne adaptery Bluetooth, wpinane do portu USB komputera, można kupić za kilkanaście złotych.
Instalacja sterowników
Sposób instalacji sterowników do różnych urządzeń jest często niemal identyczny z tym, jaki pokazaliśmy w artykule na przykładzie portu IrDA. Użytkownik po prostu podłącza urządzenie, a po wykryciu go przez system wskazuje folder ze sterownikami.
Może się jednak zdarzyć, że do twojego urządzenia nie ma osobnych sterowników, lecz jedynie specjalny instalator (plik wykonywalny), który je instaluje. Musisz więc wykorzystać ten program, odłączyć i ponownie podłączyć interfejs IrDA do portu komputera (nie dotyczy to Bluetooth, bo jego sterowniki są już w systemie), a następnie przeprowadzić jeszcze raz procedurę ich instalacji. Tym razem jednak już nie trzeba wskazywać katalogu ze sterownikami, lecz wybrać automatyczną opcję instalacji. System odnajdzie sterowniki na dysku w swoich katalogach.
Podłączenie i wykorzystanie w pececie portu podczerwieni
Przez pewien czas porty podczerwieni były podłączane do specjalnego złącza na płycie głównej komputera. Obecnie niemal wszystkie mają postać dopasowaną do urządzeń USB, dzięki czemu ich podłączenie do peceta jest niezwykle łatwe.
Instalacja sterowników
Podłącz adapter IrDA do portu USB komputera.
Gdy pojawi się okno Kreator znajdowania nowego sprzętu, zaznacz opcję Nie, nie tym razem i kliknij Dalej.
W kolejnym oknie zaznacz Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji i ponownie kliknij Dalej.
W następnym oknie zaznacz: Uwzględnij tę lokalizację w wyszukiwaniu i kliknij Przeglądaj.
W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż folder, w którym znajdują się sterowniki do twojego urządzenia, i naciśnij OK. Jeżeli nie ma ich na nośniku dostarczonym z urządzeniem, przeczytaj ramkę „Instalacja sterowników”.
Gdy powrócisz do głównego okna kreatora, kliknij Dalej. Sterowniki zostaną zainstalowane.