Jakość układów dźwiękowych w różnych komputerach przenośnych
|
|
Notebooki wykorzystują różne układy dźwiękowe o różnych parametrach. Ponadto na ogólną jakość dźwięku wpływa cała konstrukcja notebooka. Dobry układ dźwiękowy powinien zapewniać jak najlepszą wierność dźwięku (równomierność charakterystyki), minimalne zniekształcenia nieliniowe (tysięczne części procenta) oraz jak najmniejsze szumy własne (przynajmniej na poziomie -90, a jeszcze lepiej -100 dB). Jak wynika z przykładów, różnie z tym bywa.
|
Wybór karty dźwiękowej
Jeśli już wiesz, jaki rodzaj złącza ma twój notebook, możesz wybrać i kupić odpowiednią kartę dźwiękową. Jeśli jednak nie chcesz kupować karty przeznaczonej tylko i wyłącznie do notebooków, możesz się zdecydować na model instalowany w złączu USB. Masz do wyboru także dwa rozwiązania: kartę instalowaną w złączu USB albo specjalny moduł podłączany do portu USB. Jedno i drugie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady.
Karta uniwersalna
Ogromną zaletą kart instalowanych w złączu USB jest możliwość ich zastosowania w komputerze stacjonarnym lub w innym notebooku, który nie został wyposażony w urządzenie spełniające twoje wymagania. Dodatkowo są one na tyle małe, że nie stanowią dużego obciążenia przy przenoszeniu. Po zainstalowaniu jednak mocno wystają poza obrys notebooka i przy nieostrożnym obchodzeniu się z taką kartą można ją ławo wyłamać.
Wysoką jakość dźwięku zapewnia Sound Blaster X-Fi Go! Koszt zakupu takiej karty to 195 zł. Technologicznie jest ona odpowiednikiem kart do komputerów stacjonarnych. Oferuje zarówno X-Fi Crystalizer poprawiający dynamikę dźwięku, jak i X-Fi CMSS-3D. Zadaniem tego drugiego rozwiązania jest uprzestrzennienie dźwięku stereofonicznego z filmów, gier i odtwarzacza. Oczywiście dodatkowo karta jest dostosowana do systemu Creative EAX Advanced HD 4.0, zwiększającego realizm dźwięku w grach. Niestety, produkt ten ma tylko jedno wyjście analogowe typu minijack i jedno wejście mikrofonowe.
Oczywiście na rynku są także inne karty na USB, np. Xear 3D 7.1 Virtual. Jednak pod względem jakości dźwięku nie są dużo lepsze od tych stosowanych w nowszych notebookach. Mogą natomiast poprawić dźwięk w komputerach przenośnych starszej daty (produkowanych do lat 2004–2005). Ich zaletą jest niska cena – do 40 złotych.
Moduł zewnętrzny
Ciekawą propozycją są karty w postaci zewnętrznych modułów podłączanych do komputera przenośnego lub stacjonarnego przez port USB. Zaletą takiego rozwiązania jest z reguły bogactwo złączy – wyjść i wejść. Wadą tego rozwiązania z kolei są z reguły duże gabaryty i waga, przez co stają się kłopotliwe w przenoszeniu.
Gama produktów tej klasy jest naprawdę bogata. Najnowszą konstrukcją firmy Creative z tego zakresu jest Sound Blaster X-Fi Surround 5.1, która kosztuje około 300 zł. Zestaw ten ma podobne możliwości jak karta dźwiękowa X-Fi do komputera stacjonarnego. Zatem obsługuje dźwięk systemu EAX Advanced HD 4.0 oraz rozwiązania Crystalizer i CMSS-3D. Dodatkowo ma wyjścia minijack pozwalające na podłączenie zestawu głośnikowego typu 5.1.
Produktów tego typu jest na rynku znacznie więcej. Nieco starszymi konstrukcjami zaliczanymi do grona tych rozwiązań są zestawy USB Sound Blaster 5.1 (za około 290 zł) oraz Sound Blaster Connect (około 130 zł). Niestety, karty te są już bardzo rzadko spotykane w sklepach, choć możliwe jest ich znalezienie w drugim obiegu.
Dość ciekawym rozwiązaniem jest moduł X-Fi Xmod (cena około 280 zł) o mocno zredukowanych wymiarach, a możliwościach podobnych do zestawu Surround 5.1. Ze względu na zmniejszone wymiary samego urządzenia karta ma tylko jedno wejście i jedno wyjście pozwalające na podłączenie co najwyżej stereofonicznego zestawu głośnikowego lub słuchawek.
Karty specjalizowane
Są to karty przeznaczone tylko i wyłącznie do notebooków. Ze względu na różny format kart rozszerzeń do notebooków pojawiły się odpowiednie do nich konstrukcje. Ich niewątpliwą zaletą jest lepsza jakość dźwięku oraz możliwość obsługi zestawów wielogłośnikowych. Poza tym karty tego typu tylko nieznacznie wystają poza obrys komputera przenośnego, co też należy uznać za ich zaletę.
Rozwiązaniem leciwym, ale nadal sprzedawanym, jest Sound Blaster Audigy 2 ZS Notebook (około 250 zł). Karta jest przeznaczona do starszych laptopów wyposażonych w interfejs PCMCIA (PC Card). Jest zgodna z technologią EAX Advanced HD 4.0, Dolby Digital EX i DTS-ES. Bogactwo dostępnych złączy pozwala na podłączenie rozbudowanego zestawu głośnikowego typu 7.1.
Dwie następne karty są przeznaczone do najnowszych komputerów przenośnych. Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio Notebook (około 200 zł) jest kartą przeznaczoną do notebooków wyposażonych w gniazdo ExpressCard 54. Technologicznie jest odpowiednikiem kart z serii
X-Fi do komputerów stacjonarnych. W konfiguracji domyślnej pozwala tylko na podłączenie stereofonicznego zestawu głośnikowego, lecz przy użyciu opcjonalnie dostępnego rozgałęźnika (Speaker Docking Module – 160 zł) możliwe jest podłączanie zestawów typu 7.1.
Kartą do notebooków dysponujących tylko slotem ExpressCard 34 jest konstrukcja Sound Blaster X-Fi Notebook (około 330 zł). Możliwościami odpowiada karcie X-Fi Xtreme Audio, jednak pozwala tylko na podłączenie stereofonicznego zestawu głośnikowego. Karta została wyposażona w moduł nadajnika radiowego, dzięki czemu przy zastosowaniu odbiornika Creative Wireless Receiver (410 zł) możliwe jest przesyłanie dźwięku do głośników oddalonych od komputera nawet o 30 metrów.