Popraw zdjęcie w chmurze
Zanim zaczniesz korzystać z programu, załóż sobie konto w serwisie. W tym celu wejdź na stronę www.pixlr.com i kliknij link Open image editor. Pojawi się ekran powitalny, który musisz zamknąć, klikając X w prawym górnym rogu okienka. Następnie kliknij odnośnik Zapisz się i wypełnij króciutki formularz.
Ponownie pojawi się okno startowe. Otwórz zdjęcie, klikając Otwórz obrazek z komputera. Zdjęcia wczytują się błyskawicznie, bo program na czas edycji przechowuje dane w lokalnej pamięci peceta. Organizacja przestrzeni roboczej jest podobna jak w Photoshopie.
Jeśli chcesz obrócić zdjęcie, tak by wyrównać horyzont, wybierz kombinację klawiszy [Ctrl]+[T], co uruchamia funkcję transformacji. Narzędzie kadrowania, które znajdziesz na palecie, pozwala na określenie wielkości docelowej zdjęcia oraz na dobranie proporcji. Klikając w menu kolejno: Obrazek i Wielkość obrazka, możesz zwiększyć lub zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia.
Narzędzia do poprawiania jasności i kontrastu znajdziesz w menu Przystosowanie. Jeżeli fotografia jest zbyt ciemna, kliknij Przystosowanie, Naświetlenie. W oknie, które się pojawi, dobierz za pomocą suwaka Naświetlenie natężenie efektu. Do korekcji kontrastu służą narzędzia Przystosowanie, Poziomy.
Pixlr jako jeden z nielicznych edytorów online ma przydatne narzędzie o nazwie krzywe. Uruchom je, klikając Przystosowanie, Krzywe. W oknie dialogowym znajdź rozwijaną listę Ustawienia wstępne. Tam znajdziesz wiele predefiniowanych efektów. Wybór opcji Warmer ociepli barwy, a Colder ochłodzi. Każde ustawienie możesz skorygować, manipulując położeniem punktów kontrolnych na krzywej.
Jeśli chcesz usunąć ze zdjęcia zbędne elementy, na przykład pryszcz z twarzy, możesz się posłużyć narzędziem Korygowanie punktowe. Przydatne są także funkcje, które pozwalają zwiększyć kontrast detali. Korzystając z nich, pamiętaj o ustawieniu parametru Naświetlenie na 3–4, co ułatwi kontrolę nad natężeniem efektu.
Funkcja Historia pozwala wrócić kilkadziesiąt kroków wstecz i skasować błędy, które popełniłeś w czasie edycji zdjęcia, albo zobaczyć, jak zmieniało się zdjęcie po nadaniu mu poszczególnych efektów. Działa także standardowy mechanizm cofania ostatniej operacji kombinacją klawiszy [Ctrl]+[Z].
Po zakończonej edycji musisz zapisać zdjęcie. Domyślnie program proponuje zapisanie zdjęcia na lokalnym dysku w formacie JPEG. Jeśli założyłeś konto w serwisie, tak jak radziliśmy w kroku 1, możesz zapisać plik na zdalnym dysku w serwisie Pixlr. W tym celu w oknie Zachowaj obrazek kliknij zakładkę Pixlr library. Jeśli chcesz zapisać zdjęcie w formacie JPEG, nic nie zmieniaj i kliknij OK.
Możesz również zapisać zdjęcie z zachowanymi warstwami i maskami. Wówczas musisz wybrać z listy Format opcję PXD. W związku z tym, że ten typ pliku zajmuje więcej miejsca, przesyłanie danych będzie trwało dłużej. Aby wczytać zapisane zdjęcie, uruchom ponownie edytor i w menu powitalnym kliknij Otwórz obrazek z biblioteki i wskaż plik w oknie Biblioteka obrazów.