SoftwarePoprawki muzyczne

    Poprawki muzyczne

    W cyfrowej biblioteczce fana muzyki mogą znajdować się pliki audio wymagające poprawy. Aby wyciąć niepotrzebny fragment utworu nie musisz sięgać po zaawansowane programy do edycji dźwięku. Doskonale sprawdzi się darmowy mp3DirectCut.

    Poprawki muzyczne

    Ssłaba jakość nagrania to nader częsty problem, z którym borykają się miłośnicy muzyki w formacie MP3. Z większością niedoskonałości pomoże ci uporać się darmowa aplikacja mp3DirectCut zamieszczona na naszej płycie. Dzięki niej nie tylko dostroisz kłopotliwe utwory do odpowiedniego poziomu głośności czy usuniesz z nich zbędne fragmenty, ale i wyeliminujesz zbyt długie przerwy w nagraniu. Co najważniejsze, tego wszystkiego dokonasz bez potrzeby dekompresji plików audio, oszczędzając swój czas i zachowując odpowiednią jakość nagrań.

    Pierwsze kroki w programie

    Interfejs wypełniony dużą liczbą niezbyt przejrzystych ikon w pierwszym momencie może stanowić problem dla mniej zaawansowanych użytkowników. Po kilku minutach obcowania z aplikacją jej opcje okazują się jednak wyjątkowo przystępne.

    Krok 1

    Uruchom program za pomocą ikony mp3DirectCut, po czym w nowo wyświetlonym oknie informującym o obowiązujących cię zasadach licencyjnych kliknij OK. Aktywujesz w ten sposób wstępną konfigurację aplikacji, która sprowadza się do wyboru języka interfejsu i sposobu zapisania jej ustawień. Korzystając z rozwijanego menu wskaż Polski, a następnie naciśnij przycisk Use and restart.

    Krok 2

    Gdy po automatycznym, ponownym uruchomieniu programu ujrzysz jego panel, dostępne w nim podstawowe opcje będą już aktywne. Do rozpoczęcia pracy z wybranym plikiem mp3 konieczne jest już tylko załadowanie go do aplikacji. W tym celu naciśnij ikonkę Otwórz, po czym korzystając z systemowego eksploratora odszukaj pożądany utwór i zatwierdź swój wybór przyciskiem Otwórz. Na ekranie pojawi się jeszcze komunikat dotyczący graficznej reprezentacji wczytywanego pliku. Zaakceptuj go naciskając OK.

    Obraz

    Krok 3

    Równocześnie w głównym oknie programu wyświetlone zostanie widmo dźwięku załadowanego utworu wraz z dużym, czytelnym stoperem (1). Uaktywnią się też ikony w pasku narzędziowym (2), w sekcjach nawigacji (3), edycji (4) i odtwarzania (5). Szczególną uwagę zwróć na pola całkowitego czasu nagrania i wydzielonego obszaru. Pozwolą ci one monitorować edytowane fragmenty utworu.

    Obraz

    Edycja wybranego pliku dźwiękowego

    Choć w polskiej wersji językowej interfejs programu nie został jeszcze całkowicie przetłumaczony, nie musisz obawiać się modyfikowania załadowanego pliku mp3. Do większości operacji z powodzeniem wystarczy podstawowa wiedza i powszechnie znane skróty klawiszowe. Pokazujemy to na przykładzie.

    Krok 1

    Jeśli z wczytanego pliku chcesz usunąć niewielką jego część, czy to z uwagi na znajdujące się tam zakłócenia czy też z innego powodu, odszukaj go z pomocą suwaka umieszczonego pod graficzną prezentacją widma dźwięku. Zwróć przy tym uwagę na stoper i linię dzielącą obszar wykresu oraz ulokowany tuż pod nimi pasek z charakterystycznym żółtym znacznikiem. Pierwsze dwa dokładnie wskażą ci punkt nagrania, w którym aktualnie się znajdujesz, trzeci – jego umiejscowienie w całym utworze.

    Obraz

    Krok 2

    W celu zaznaczenia niepożądanego fragmentu ustaw znacznik w miejscu, w którym ma on się rozpoczynać, po czym kliknij przycisk Ust. Następnie przesuwając obraz widma przejdź do punktu, który ma stanowić koniec problematycznego fragmentu i naciśnij ikonę po prawej stronie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zaznaczyć fragment przy pomocy samej myszki. Wyselekcjonowany obszar zostanie automatycznie podświetlony na obrazie widma dźwięku (niebieskie podświetlenie) i oznaczony na linii czasu.

    Obraz

    Krok 3

    Warto jeszcze sprawdzić, czy zaznaczony fragment zawiera dokładnie to, co chciałbyś usunąć. W tym celu wystarczy go odsłuchać –odpowiednie opcje znajdziesz w dolnym pasku narzędziowym Audio. Co istotne, z ich pomocą przetestujesz nie tylko zaznaczony obszar, ale i ostatnie sekundy przed nim i po nim.

    Krok 4

    Aby usunąć niepotrzebny fragment, wystarczy już tylko kliknięcie przycisku (patrz obrazek) bądź skorzystanie ze znanej kombinacji klawiszy [Ctrl+X]. Rezultatem tej operacji będzie natychmiastowa modyfikacja obrazu widma w oknie programu.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie