Z czego odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia
Po amplitunerze i głośnikach trzecim elementem niezbędnym w kinie domowym jest odtwarzacz audio-wideo. Nie chodzi jednak wyłącznie o DVD czy blu-ray, bo obecnie możliwości odtwarzania multimediów są znacznie większe. Niektóre amplitunery nie wymagają praktycznie żadnego źródła sygnału, bo same mają wbudowany interfejs do mobilnych urządzeń Apple. Z kolei nowe telewizory mają wbudowane odtwarzacze, pozwalające na oglądanie filmów czy słuchanie muzyki bezpośrednio z pamięci USB. Zatem w najprostszych przypadkach odtwarzacz nie będzie w ogóle potrzebny.
Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, szczególnie gdy telewizor nie ma funkcji sieciowych, jest cyfrowy odtwarzacz multimediów (czy też dysk multimedialny). Urządzeń tego typu są setki. Mają bardzo różną konfigurację: niektóre potrafią odtwarzać tylko z pamięci USB, inne mają port sieciowy i obsługę DLNA , a nawet odtwarzają filmy z internetu. Większe urządzenia mają także miejsce na dysk twardy, na którym można gromadzić pliki (jednocześnie pełnią rolę serwera w domowej sieci), a nawet wbudowany tuner DVB-T. Wybór urządzenia jest zależny tylko od tego, jakich funkcji potrzebuje użytkownik. Proste odtwarzacze oferuje Western Digital (od 240 zł), a najbardziej rozbudowane urządzenia to Dune i Popcorn Hour (najlepsze modele kosztują nawet ok. 1500 zł). Jednak warto wybrać średni przedział, czego najlepszym przykładem może być znany i sprawdzony Asus O!Play HD2 (od 330 zł).
Oczywiście, oprócz nowoczesnych rozwiązań do odtwarzania plików można zdecydować się na odtwarzacz blu-ray. To w zasadzie element niezbędny do oglądania filmów 3D, choć te można odtwarzać również z komputera. Jednak, kupując odtwarzacz stacjonarny, warto wybrać taki, który będzie miał funkcje sieciowe (Smart TV) i odtwarzał 3D (gdybyś jednak miał kiedyś ochotę obejrzeć taki film). Założenia te spełniają urządzenia już za 350 zł, np. LG BP420 czy Samsung BD-E5500. Oczywiście współczesny odtwarzacz blu-ray potrafi znacznie więcej, bardzo rozbudowane pod tym względem są urządzenia Samsunga. Najlepsze z nich mają dwa tunery DVB-T/C i wbudowany dysk. Pozwalają oglądać lub nagrywać dwa programy jednocześnie, a także oglądać programy telewizyjne na sprzęcie mobilnym z dowolnego miejsca internetu.
Pilot uniwersalny
Obsługa kilku urządzeń za pomocą ich pilotów nie jest łatwa, szczególnie dla osób, które nie wiedzą, jak cały sprzęt jest połączony. Uruchomienie nie stanowi problemu, ale już wybór odpowiedniego źródła sygnału na telewizorze i amplitunerze, a tym bardziej ustawienie odpowiedniego trybu pracy głośników, stanowi dla mniej wtajemniczonych osób nie lada problem. Dlatego warto korzystać z programowanych pilotów, które po włączeniu danej funkcji (np. słuchanie muzyki z komputera, oglądanie telewizji, oglądanie filmu z płyty itd.) włączą potrzebny sprzęt i odpowiednio go ustawią. Takie piloty oferuje Logitech, a nowy model Harmony Touch (kosztuje ok. 700 zł) potrafi obsłużyć do 15 urządzeń. Sporo możliwości daje jego ekran dotykowy, na którym wyświetlane są m.in. ikony ulubionych stacji telewizyjnych. Dla wielu osób kwota 700 zł może być za wysoka, ale można kupić inny model, np. Harmony 650 (220 zł), który nie ma ekranu dotykowego i steruje tylko pięcioma urządzeniami.
Cyfrowy odtwarzacz mediów
Asus O!Play HD2
Obsługa formatów AV: AVCHD, MKV, FLV, RMVB, MP3, AC3, JPEG i innych
Obsługa napisów: SRT, SUB, SMI, SSA, TXT i innych
Złącza: 3xUSB, eSATA, LAN, HDMI, S/PDIF i inne
Systemy plików: FAT16/32, NTFS, HFS/HFS+, Ext3
Wymiary: 230x178x60 mm
Cena: od 350 zł
Jeśli nie zależy ci na oglądaniu filmów i słuchaniu muzyki z płyt, doskonale sprawdzi się cyfrowy odtwarzacz (tzw. dysk multimedialny) Asus O!Play HD2. To uniwersalne i zarazem niedrogie urządzenie, obsługujące wiele formatów wideo i audio. Ma miejsce na wewnętrzny dysk twardy, a także bogaty zestaw złączy (USB 3.0, eSATA, czytnik kart pamięci). Ma ładne i płynnie działające menu, oferuje też system poprawy jakości filmów SD.
PLUSY:
- Bogaty zestaw złączy
- Możliwość instalacji dysku
- Zestaw funkcji sieciowych
- Intuicyjne menu
MINUSY:
- Brak wbudowanego portu Wi-Fi