Porządek w albumach
Z programem PhotoDirector zaprowadzisz ład i porządek w twojej kolekcji zdjęć tak szybko i łatwo jak nigdy dotąd. Pozwala on dodawać do zdjęć słowa kluczowe, które potem pomogą bardzo szybko zlokalizować wszystkie zdjęcia, na których np. sfotografowałeś kwiaty. Możesz również oceniać zdjęcia za pomocą systemu gwiazdek, oznaczać je kolorami i przeglądać slajdy w folderach lub tworzyć wirtualne albumy.
Tworzenie wirtualnych albumów
Jeśli zaimportowałeś już zdjęcia według naszych wskazówek z poprzedniej strony, wszystkie zebrane zostały w folderze „All Photos”. Teraz należy podzielić zdjęcia na albumy.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę główną Project, następnie kliknij znak + widoczny przy liście Albums. Z menu, które się rozwinie, wybierz opcję Create Empty Album Set tworzącą nowy pusty zestaw albumów. W menu do wyboru masz jeszcze opcje: Create Empty Album – tworzy nowy pojedynczy pusty album, oraz Create Album Including Selected Photos – tworzy nowy album zawierający zaznaczone fotografie.
Krok 2
Po wybraniu opcji Create Empty Album Set wyświetli się okno New Album Set. Wpisz w nim nazwę zestawu, np. Rok 2012, i kliknij przycisk Create. Nowy zestaw zostaje utworzony na liście Albums.
Krok 3
Teraz utworzony zestaw podzielimy na podzestawy. Każdy będzie zawierał zdjęcia z jednego miesiąca. Kliknij na nazwie zestawu prawym przyciskiem myszki, wybierz z menu opcję Create Empty Album Set i w oknie New Album Set nadaj podzestawowi nazwę, np. 01 Styczeń. W ten sposób twórz podzestawy dla wszystkich miesięcy.
Krok 4
Kolejny krok to utworzenie albumów. Kliknij prawym przyciskiem na wybranym zestawie, np. 08 Sierpień i z menu wybierz opcję Create Empty Album. W oknie New Album nadaj albumowi nazwę, np. Psy na działce, i kliknij przycisk Create. Nowy pusty album zostaje utworzony i dodany do zestawu Psy na działce.
Krok 5
Aby dodać do albumu zdjęcia, przejdź do listy Smart Collection i wybierz katalog Latest Imports. Następnie przejdź do panelu podglądu, wybierz miniatury zdjęć, które chcesz umieścić w albumie, i metodą drag and drop przeciągnij i upuść zdjęcia do albumu. Aby zaznaczyć więcej miniatur, trzymaj wciśnięty klawisz [Shift] lub [Ctrl]. Powtarzając czynności z kroków 4–5, utwórz kolejne albumy i umieść w nich zdjęcia.
Tematyczne oznaczanie zdjęć
System „tagowania” zdjęć stworzono po to, aby móc oznaczyć je i pogrupować np. według tematyki lub miejsca, gdzie zdjęcia były wykonane. Dodawanie znaczników jest wyjątkowo wygodne. Pokazujemy, jak to zrobić.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę główną Project. Następnie kliknij znak + widoczny przy liście Tags i z rozwiniętego menu wybierz opcję Create Tag. W oknie New Tag nadaj znacznikowi nazwę, np. Kwiaty, i kliknij przycisk Create. Utworzony znacznik pojawi się na liście Tags.
Krok 2
Aby oznaczyć wybrane zdjęcia tagiem Kwiaty, po prostu przejdź do panelu podglądu, wybierz miniatury zdjęć z kwiatami i metodą drag and drop przeciągnij je i upuść w obszar znacznika.
Krok 3
W ten sam sposób utwórz kolejne znaczniki tematyczne i dodaj do nich pozostałe zdjęcia. Oprócz tagowania masz jeszcze do wyboru inne sposoby oznaczania fotografii. Wybrane zdjęcia możesz oflagować, zaznaczając na miniaturze fotki ikonę małej flagi lub oznaczyć je kolorową etykietką, klikając na miniaturze prawym przyciskiem myszki i z menu wybierając opcję Label i wybrany kolor, np. Blue – niebieski. Wszystkie opisane metody oznaczania fotografii pozwolą ci wygodnie przeszukiwać albumy i bardzo szybko odnajdywać konkretne zdjęcia lub ich zestawy pogrupowane tematycznie.
Filtrowanie albumów, wyszukiwanie zdjęć
Gdy odpowiednio oznaczysz zdjęcia w albumach, będziesz mógł korzystać z dostępnych w programie filtrów, dzięki którym wyświetlisz tylko te zdjęcia, które zechcesz.
Krok 1
Menu Filter z opcjami filtrowania znajduje się na pasku nad panelem podglądu miniatur zdjęć i jest podzielone na trzy grupy.
Krok 2
Menu pierwszej grupy, Filter photos by flag, pozwala wyświetlić tylko zdjęcia oznaczone flagą lub nieoznaczone. Opcja Rejected wyświetla tylko zdjęcia oznaczone jako „odrzucone”.
Krok 3
Menu drugiej grupy, Filter photos by label, filtruje zdjęcia według kolorów „przyklejonych” do fotografii etykiet.
Krok 4
Menu ostatniej grupy, Filter photos by adjusted, umożliwia odseparowanie zdjęć retuszowanych od oryginalnych.
Krok 5
Pamiętaj: aby powrócić do trybu wyświetlania wszystkich zgromadzonych zdjęć, należy wyłączyć zastosowane filtry opcją Off.
Różne sposoby przeglądania wybranych slajdów
Program Photo Director oferuje kilka sposobów przeglądania slajdów. Możesz wybrać tryb wyświetlania pojedynczego, porównywania zdjęć lub wyświetlania wielu slajdów.
Krok 1
Przyciski zmieniające tryby wyświetlania znajdują się na pasku oraz nad paskiem z opcjami filtrów. Przyciski umieszczone na pasku przełączają tryby wyświetlania. Mogą to być miniatury lub lista.
Krok 2
Przyciski znajdujące się ponad paskiem zmieniają tryb wyświetlania podglądu zdjęcia. Pierwszy tryb, aktywowany domyślnie, to tryb wyświetlania pojedynczego zdjęcia.
Krok 3
Drugi przycisk uaktywnia tryb porównywania. Możesz tu wybrać dwa podobne zdjęcia i używając lupki z funkcją zoom, porównać je, a następnie wybrać lepszą fotografię.
Krok 4
Ostatni z przycisków uruchamia tryb podglądu wielu zdjęć. Trzymając wciśnięty klawisz [Ctrl], wskaż kilka miniatur. Zdjęcia zostaną wyświetlone powyżej.
Krok 5
Okno podglądu możesz skonfigurować według własnych upodobań. Przyciski służące do przełączania trybów są dostępne w lewym rogu nad oknem podglądu. Do wyboru masz tryby wyświetlające jednocześnie miniatury i podgląd (aktywny domyślnie), tylko podgląd, tylko miniatury, oraz podgląd na pełnym ekranie.