Zgodnie z zapewnieniami producenta uzupełnianie brakujących danych o utworach, okładek albumów, informacji o wykonawcach itp. ma następować w pełni automatycznie.
Uzupełnianie danych
Użytkownik decyduje, z którym z wymienionych odtwarzaczy TuneUp Gold ma współpracować, niestety nie jest możliwe jednoczesne używanie TuneUp z dwoma odtwarzaczami. Interfejs programu to boczny panel przyklejony do prawej krawędzi okna iTunes lub WMP. Podstawowymi funkcjami aplikacji są: automatyczne usuwanie błędnych tagów ze znajdujących się w bazie piosenek i uzupełnianie brakujących informacji (także okładek albumów) oraz liczne funkcje społecznościowych. Funkcja uzupełniania danych o zgromadzonych w iTunes albumach działa dobrze, ale trudno mówić o pełnej automatyzacji. Za skutecznością identyfikacji stoi silnik internetowej bazy Gracenote.com.
Program testowaliśmy z bardzo rozbudowaną i nieuporządkowaną bazą kilku tysięcy utworów. Porządkowanie przebiega sprawnie, pod warunkiem że w kolejce do rozpoznania umieścimy nie więcej niż kilkaset utworów. Program daje użytkownikowi możliwość wyboru, czy odnalezione informacje są właściwe. Odnajduje również kilka wersji okładek danego albumu do wyboru.
Społecznościowe dodatki
W trakcie odtwarzania program wyświetla dodatkowe informacje o danym wykonawcy i piosence, np. link do teledysku, informacje o koncertach, rekomendacje z serwisu Amazon powiązane z utworem itp. Oprócz tego program automatycznie może powiadamiać twoich znajomych o tym, czego w danej chwili słuchasz. Obsługiwanymi serwisami społecznościowymi są m.in. Facebook, Twitter, MySpace czy del.icio.us.
PLUSY:
- Wysoka trafność dobieranych danych uzupełniających bazę muzyki
- Możliwość określenia stopnia automatyzacji
MINUSY:
- Brak polskojęzycznego interfejsu
- Współpraca tylko z dwoma programami: WMP i iTunes