A A A

Posprzątaj na pulpicie

PC Format 05/2014
Gdy na pulpicie brakuje miejsca na nowe ikony, skorzystaj z programu ViPad, który pomoże przenieść skróty do specjalnych okien oraz podzielić je wedle kategorii, co ułatwi ich wyszukiwanie. MACIEJ PIOTROWSKI

Coraz bogatsza biblioteka zainstalowanych w systemie aplikacji nie pozostanie bez wpływu na komfort użytkowania komputera, jeśli zawczasu nie zadbasz o właściwą organizację ikon trafiających na pulpit. Przepełniony elementami ekran roboczy może sprawić kłopoty podczas pracy. Darmowa aplikacja ViPad (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) przenosi ikony aplikacji do własnego systemu okien, umożliwiając elastyczne zarządzanie ich zawartością. Dzięki temu możesz nie tylko szybko uporządkować ikony, rozmieszczając je wedle własnych upodobań i potrzeb w zaoferowanym systemie zakładek, ale i szybko wyszukać potrzebny element czy uruchomić go jednym kliknięciem.

Wstępne porządkowanie zawartości pulpitu

Dzięki wyjątkowo przejrzystej konstrukcji obsługa programu nie powinna sprawiać trudności nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Szczególnie przydatna okazuje się tu opcja automatycznego rozmieszczenia ikon w nowym systemie zakładek, pojawiająca się w momencie pierwszego uruchomienia aplikacji. Stanowi ona również doskonałe wprowadzenie do jego dalszej indywidualnej konfiguracji.


Instalacja programu jest błyskawiczna. O jej pomyślnym zakończeniu nie informuje jednak typowe okno instalatora, a dwie ikony: aplikacji i jej aktualizatora, które pojawią się w zasobniku systemowym. Wraz z nimi na ekranie wyświetli się okno zachęcające do przeprowadzenia pierwszego automatycznego przypisania ikon znajdujących się aktualnie na pulpicie do zakładek programu. Przy okazji zapoznawania się z jego funkcjami zalecamy skorzystanie z tej możliwości i kliknięcie przycisku  Yes. Uwaga! ViPad rozpoznaje i porządkuje jedynie skróty aplikacji. Jakiekolwiek pliki umieszczone na pulpicie nie są przez program uwzględniane!


W tym momencie na środku ekranu pojawi się przezroczyste okno, którego obszar roboczy szybko zapełni się znanymi ci ikonami. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń spora ich część trafi jednak na następne podstrony, o czym poinformuje cię stosowny znacznik u dołu okna. Aktualny widok jest podobnie jak w smartfonie sygnalizowany ciemniejszą kropką. Co istotne, również na wzór smartfonu do przełączania ekranów wystarczy przeciągnięcie kursora w obszarze roboczym bądź proste kliknięcie jednej z kropek.


Aby skorzystać z systemu zakładek pozwalającego na samodzielne posegregowanie ikon aplikacji, musisz utworzyć kolejne obszary robocze. Służy do tego przycisk + znajdujący się w górnej części okna. Każdorazowe jego naciśnięcie stworzy nową, pustą zakładkę, do której automatycznie zostaniesz przeniesiony.


Dla ułatwienia nawigacji między utworzonymi zakładkami warto je odpowiednio nazwać. W tym celu prawym przyciskiem myszki kliknij wybraną pozycję i z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego wybierz opcję Rename. Następnie wpisz odpowiednią nazwę w wyświetlone okienko, np. Games, i zatwierdź swój wybór klawiszem [Enter]. Czynność tę powtórz dla każdej nowej zakładki.


Tak przygotowane szablony możesz wypełnić skrótami aplikacji, przenosząc je z pierwszej domyślnie utworzonej zakładki  New Tab. Wystarczy, że w menu kontekstowym danej ikony klikniesz pozycję Move to i wskażesz jej lokalizację docelową, np. Programy do edycji wideo, a chwilę później element ten zostanie umieszczony w odpowiedniej zakładce.


Po rozmieszczeniu wszystkich skrótów w nowym systemie wypada jeszcze na koniec wyczyścić cały pulpit. Nie musisz jednak nic z niego ręcznie usuwać. Znacznie prościej i bezpieczniej skorzystać ze specjalnej opcji ukrycia pulpitu, znajdującej się w ustawieniach programu, które wywołasz dwukrotnym kliknięciem lewego przycisku myszki w dowolnym punkcie jego okna. Do ukrycia wszystkich elementów znajdujących się na ekranie systemowym wystarczy już tylko zaznaczenie pola Hide Desktop. Co istotne, opcja ta w żaden sposób nie ingeruje w zawartość pulpitu. Oznacza to, że w każdej chwili możesz go przywrócić wraz ze wszystkimi znajdującymi się na nim elementami.

Personalizacja rozmiaru ikon

Pośród opcji dostępnych na etapie ustawień programu na szczególną uwagę zasługuje suwak pozwalający na dostosowanie wielkości wyświetlanych ikon do swoich upodobań. Zakres możliwych modyfikacji jest stosunkowo szeroki i obejmuje rozdzielczości od 32x32 px do 256x256 px. Co istotne, ViPad oferuje również wsparcie dla ikon w wysokiej rozdzielczości.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Rincewind
Rincewind
13 lipca 2014, 10:59
Lepiej nie. :) Ja na pulpicie nie mam żadnej ikony poza koszem. Resztę mam przypiętą do paska zadań lub jako skróty w file explorerze. :-)
wojownikhaha
wojownikhaha
13 lipca 2014, 10:51
Więc lepiej nie będę pokazywał Ci mojego pulpitu
Rincewind
Rincewind
13 lipca 2014, 10:36
Nie ma nic gorszego niż pulpit zawalony ikonami.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto