W artykule prezentujemy najważniejsze elementy aktualizacji i wskazujemy urządzenia, na których będą dostępne.
Apple iOS 9
System ten jest dostępny na tabletach iPad 2 i nowszych oraz na smartfonach iPhone 4S i nowszych. W nowej wersji skoncentrowano się na rozwoju funkcjonalności, zmiany wizualne są kosmetyczne.
Lepsza Siri
Apple znacznie poprawiło jakość inteligentnego asystenta. Teraz potrafi on proponować używanie konkretnych aplikacji i funkcji zależnie od pory dnia. Z kolei wyszukiwarka rozumie polecenia wyrażane za pomocą języka potocznego, a nie komend. Dodatkowo obecnie różne aplikacje komunikują się ze sobą, dzięki czemu korzystanie ze smartfona jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku poprzednich wersji systemu. Przykładowo dzięki temu rozwiązaniu zaproszenia wysłane na pocztę elektroniczną są dodawane do kalendarza jako wydarzenia, zaś wyszukiwanie informacji na temat potraw przenosi użytkownika do aplikacji kulinarnej.
Wielozadaniowość
Do niedawna iPady pozwalały na używanie wyłącznie jednego programu jednocześnie. Teraz możliwe jest podzielenie ekranu między dwie aplikacje. Niestety funkcję tę obsługują wyłącznie najnowsze tablety Apple, czyli iPad Air 2, iPad mini 4 oraz iPad Pro. Możliwe jest też przypięcie małego okna z wideo i oglądanie go podczas korzystania z innych programów. Ta opcja jest dostępna w modelach iPad mini 2, iPad Air i nowszych.
Oszczędzanie energii
Zmiany w oprogramowaniu wydłużyły czas pracy iPhone’ów oraz iPadów bez ładowania – według Apple wzrósł on aż o godzinę w przypadku smartfonów. W ustawieniach systemu dostępny jest też nowy tryb, który ogranicza funkcjonalność urządzenia, ale wydłuża czas pracy smartfona aż o trzy godziny.