Moim zdaniem
|
- Artur Wyrzykowski
szef działu Hardware
Porównując procesory o zbliżonych cenach, można zauważyć, że lepsze osiągi zapewniają układy AMD, jednak pod warunkiem wyższej częstotliwości pracy. Wymagający użytkownicy powinni więc zwracać na to uwagę przy zakupie. Trzeba zarazem pamiętać, że w skład komputera wchodzi także m.in. płyta główna i pamięć, więc kupując płytę z podstawką AM3 do procesora Phenom II, będziesz skazany na trochę droższe pamięci DDR3.
|
Wśród osób orientujących się nieco w dziedzinie komputerów panuje przekonanie, że procesory Intela wykorzystujące architekturę Core niemal w każdych zastosowaniach okazują się lepsze od AMD. Tym bardziej dotyczy to układów z serii Core i7, które praktycznie nie mają konkurentów.
Jednak biorąc pod uwagę cenę zakupu procesorów, okazuje się, że ich ocena może być bardzo różna. Układy AMD pod względem wydajności rzeczywiście nie są tak dobre jak intele, ale za to tańsze. Współczynnik wydajności do ceny może więc być w przypadku AMD taki sam, a może nawet wyższy niż u konkurencji. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Oferta rynkowa
Przeglądając procesory znajdujące się w aktualnej ofercie, można dostrzec kilka prawidłowości. Intel Core i7 to układy poza zasięgiem przeciętnego użytkownika – nawet najwolniejsze modele kosztują ponad 1000 złotych. Nie pasują też do starych płyt głównych, a ceny nowych z podstawką LGA1366 zaczynają się od 750 zł. Dlatego też w każdym z trzech uwzględnionych przedziałów cenowych znalazły się starsze modele – Core 2 Duo albo Core 2 Quad.
Propozycja AMD wygląda ciekawiej. Obecnie na rynek wchodzą zarówno modele ekonomiczne Athlon II X2, jak i bardzo wydajne, jak Phenom II X4 955. Pośrodku tej stawki znajdują się m.in. dwurdzeniowe układy Phenom II X2, a także oczywiście modele trzyrdzeniowe. Wszystkie nowe procesory pasujące do podstawek AM3 mogą współpracować z pamięciami DDR2 albo DDR3 (zależy od zastosowanej płyty głównej). Zatem nowoczesny procesor AMD można znaleźć w każdej grupie cenowej – od układów najsłabszych po najwydajniejsze.
Procesory za 500 zł
W najniższej z wybranych przez nas kategorii cenowej znalazły się procesory dwurdzeniowe. To produkty do codziennego użytku – sprawdzą się w grach i wymagających programach. Jednak w nowoczesnych, profesjonalnych aplikacjach, zoptymalizowanych do pracy na układach wielordzeniowych, będą wolniejsze niż modele czterordzeniowe. Są więc układami mniej przyszłościowymi niż te z czterema rdzeniami.
Do porównania wybraliśmy AMD Phenom II X2 550 Black Edition, a także Intel Core 2 Duo E7300. Ten pierwszy, mimo że jest układem nowym, jest znacznie tańszy niż E7300 – stąd też świetna relacja jakości do ceny. Ponadto Phenom II X2 pracuje z częstotliwością 3,1 GHz, a Core 2 Duo E7300 z częstotliwością 2,66 GHz, dlatego AMD jest wyraźnie szybszy.
Niestety, częstotliwość wpływa negatywnie na temperaturę pracy i pobór mocy – komputer z układem AMD pobiera więcej mocy niż z intelem. Konsekwencją wysokiej częstotliwości pracy są także mniejsze możliwości podkręcania układów AMD – można uzyskać wzrost częstotliwości magistrali na poziomie 20 procent. Jednak należy zwrócić uwagę, że testowany układ jest sprzedawany w wersji BE (Black Edition), czyli z odblokowanym mnożnikiem – można go zwiększyć z nominalnej wartości 15,5 do 18,5. Manipulując tylko tym parametrem, można uzyskać wzrost częstotliwości pracy z 3,1 do 3,7 GHz.