Poznaj lepiej swojego Androida
Przedstawiamy funkcje Androida, które są schowane głębiej w menu ustawień systemu lub niedostępne bezpośrednio ze smartfonu. Warto do nich dotrzeć, bo wszystkie znacznie ułatwią korzystanie z urządzenia.
Kopie zapasowe w Google
Awarie smartfonu, w których wyniku tracisz dostęp do jego pamięci i zgromadzonych w niej plików i danych, nie zdarzają się często, ale zazwyczaj są bardzo przykre. Wykonanie kopii zapasowej kluczowych danych może zminimalizować straty wynikające z awarii. Funkcja przyda się także, jeśli zamieniasz smartfon na nowy, oddajesz do naprawy lub chcesz przywrócić domyślne ustawienia systemu.
Krok 1
Jeśli w smartfonie podałeś dane swojego konta Google, to system automatycznie zsynchronizuje listę kontaktów, skrzynkę Gmail i kalendarz przypisane do tego konta. Wystarczy, że w opcji Konta i synchronizacja włączysz fun kcję autosynchronizacji. Pamiętaj, że włączenie tej funkcji może generować koszty związane z transmisją danych.
Krok 2
Aby utworzyć kopię zapasową danych i ustawień aplikacji zainstalowanych w smartfonie, przejdź do opcji Kopia zapasowa i resetowanie i zaznacz opcje Utwórz kopię zap. danych i Autoprzywracanie. Upewnij się, że w opcji Konto kopii zapasowej jest wybrane twoje konto Google (możesz też użyć innego konta do przechowywania danych aplikacji – kliknij Dodaj konto).
Krok 3
Ostatni typ danych, jakie możesz backupować za pomocą usług Google, to zdjęcia i filmy. Potrzebny ci będzie do tego klient usługi społecznościowej Google+. Nie musisz tworzyć konta w usłudze – skorzystaj ze swojego konta Google. Uruchom aplikację Google+ i gdy już przebrniesz przez ekrany powitalne, kliknij w oknie głównym aplikacji Google+ ikonkę ustawień, a potem Ustawienia i włącz funkcję Autoprzesyłanie.
Krok 4
Możesz tu skonfigurować zasady wysyłania plików do internetu – domyślne ustawienia są sensowne i możesz ich nie zmieniać. Na koniec możesz wymusić zrobienie backupu plików, które aktualnie masz w pamięci smartfonu. Kliknij Prześlij wszystko, a następnie przycisk Tak. Zdjęcia i filmy trafią do wspólnego albumu Google+ i Picasa.
Ile pamięci zjada system?
Kupując nowy smartfon, na pewno zwracasz uwagę na pojemność wbudowanej pamięci. To ważny parametr. Pamięć musi pomieścić wszystkie potrzebne pliki – muzykę, filmy, aplikacje. Tak jak na dysku peceta, tak w pamięci smartfonu lub tabletu musi się zmieścić także system operacyjny. Dlatego ilość pamięci, którą masz do dyspozycji, będzie mniejsza od wartości podanej w specyfikacji. O ile mniejsza, to zależy od konkretnego modelu smartfonu, np. w HTC One X z 32 GB pamięci wbudowanej użytkownik ma do dyspozycji 26 GB – aż 6 GB pochłania system i fabrycznie wgrane aplikacje. Natomiast w smartfonie Sony Xperia tipo podawana przez producenta pojemność to 2,9 GB, z czego możesz wykorzystać 2,5 GB.
Jak to sprawdzić? Niestety nie wszyscy producenci chcą udostępniać tak szczegółowe dane. Aby samodzielnie sprawdzić, ile pamięci udostępnia smartfon, podłącz urządzenie kablem USB do komputera w trybie dysku wymiennego. Ilość dostępnej pamięci wyświetli się pod ikoną dysku. Możesz również wybrać opcję w ustawieniach smartfonu i sprawdzić liczbę wolnych GB.
Pamięć wbudowaną możesz też rozszerzyć za pomocą karty microSD. Niestety producenci smartfonów coraz częściej rezygnują z tego elementu. Dotyczy to szczególnie droższych modeli, np. w Google Nexus 4 zainstalowano 16 GB pamięci bez możliwości jej rozszerzenia.
Google Play z peceta
Pobieranie programów z uruchomionego w smartfonie sklepu Google Play nie jest jedynym sposobem instalacji nowych aplikacji. Jeśli na komputerze w oknie przeglądarki wczytasz witrynę sklepu Google (http://play.google.com/store) i zalogujesz się do niego na tym samym koncie co w smartfonie, będziesz mógł instalować aplikacje bez użycia smartfonu.
Krok 1
Wybierz program, który chcesz zainstalować, a następnie kliknij przycisk ZAINSTALUJ. Potem z listy WYŚLIJ NA wybierz swoje urządzenie (ta opcja pojawi się, jeśli korzystasz lub kiedyś korzystałeś z więcej niż jednego urządzenia z systemem Android). Teraz wybierz ZAINSTALUJ. Jeśli twój smartfon jest włączony, pobieranie programu zacznie się automatycznie.
Krok 2
Strona Google Play to także odpowiednie miejsce do zarządzania biblioteką pobranych aplikacji. Kliknij MOJE APLIKACJE ANDROID. Otworzy się okno podzielone na kilka sekcji. Najwyższa prezentuje listę urządzeń z Androidem przypisanych do twojego konta Google. Poniżej zobaczysz listę aplikacji zainstalowanych w wybranym smartfonie. Możesz tu dokonać aktualizacji programu, klikając przycisk AKTUALIZUJ i ponownie AKTUALIZUJ. Na dole strony wyświetlona jest lista wszystkich aplikacji, które kiedykolwiek pobrałeś ze sklepu Google i obecnie nie używasz.
Fakty z „życia” zielonego systemu
- Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny – według Google codziennie jest aktywowanych 1,3 mln urządzeń, a najnowsze badania rynku dają mu ponad 72 proc. udziałów.
- Android nie został wymyślony przez Google. W 2005 roku, za 50 mln dolarów amerykański gigant kupił system oraz firmę Android Inc., która go stworzyła. O systemie zrobiło się głośno dopiero 3 lata później, gdy na rynek trafił pierwszy smartfon z Androidem – HTC G1.
- Androida spotkasz nie tylko w smartfonach i tabletach – system trafił już m.in. do nawigacji samochodowych, odtwarzaczy MP4 i aparatów fotograficznych.
- Logo systemu jest łudząco podobne do Androida z gry Gauntlet: The Third Encounter, wydanej w 1990 roku.
- Kolejne wersje i aktualizacje systemu noszą nazwy słodyczy, np. aktualna wersja Androida to żelek (JellyBean), a wersja 2.0 nosiła nazwę ekler (Eclair.)
- Około 700 tys. aplikacji jest dostępnych w sklepie Google Play. Google sprzedaje także muzykę, filmy i e-booki (niestety, jeszcze nie w Polsce).
- System Android to 12 mln linijek kodu. Składają się na nie m.in. linuksowe jądro systemu oraz biblioteki napisane w językach Java i C.