Poznaj lepiej swojego Androida
Jak to sprawdzić? Niestety nie wszyscy producenci chcą udostępniać tak szczegółowe dane. Aby samodzielnie sprawdzić, ile pamięci udostępnia smartfon, podłącz urządzenie kablem USB do komputera w trybie dysku wymiennego. Ilość dostępnej pamięci wyświetli się pod ikoną dysku. Możesz również wybrać opcję w ustawieniach smartfonu i sprawdzić liczbę wolnych GB.
Pamięć wbudowaną możesz też rozszerzyć za pomocą karty microSD. Niestety producenci smartfonów coraz częściej rezygnują z tego elementu. Dotyczy to szczególnie droższych modeli, np. w Google Nexus 4 zainstalowano 16 GB pamięci bez możliwości jej rozszerzenia.
Wybierz program, który chcesz zainstalować, a następnie kliknij przycisk ZAINSTALUJ. Potem z listy WYŚLIJ NA wybierz swoje urządzenie (ta opcja pojawi się, jeśli korzystasz lub kiedyś korzystałeś z więcej niż jednego urządzenia z systemem Android). Teraz wybierz ZAINSTALUJ. Jeśli twój smartfon jest włączony, pobieranie programu zacznie się automatycznie.
Strona Google Play to także odpowiednie miejsce do zarządzania biblioteką pobranych aplikacji. Kliknij MOJE APLIKACJE ANDROID. Otworzy się okno podzielone na kilka sekcji. Najwyższa prezentuje listę urządzeń z Androidem przypisanych do twojego konta Google. Poniżej zobaczysz listę aplikacji zainstalowanych w wybranym smartfonie. Możesz tu dokonać aktualizacji programu, klikając przycisk AKTUALIZUJ i ponownie AKTUALIZUJ. Na dole strony wyświetlona jest lista wszystkich aplikacji, które kiedykolwiek pobrałeś ze sklepu Google
i obecnie nie używasz.
- Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny – według Google codziennie jest aktywowanych 1,3 mln urządzeń, a najnowsze badania rynku dają mu ponad 72 proc. udziałów.
- Android nie został wymyślony przez Google. W 2005 roku, za 50 mln dolarów amerykański gigant kupił system oraz firmę Android Inc., która go stworzyła. O systemie zrobiło się głośno dopiero 3 lata później, gdy na rynek trafił pierwszy smartfon z Androidem – HTC G1.
- Androida spotkasz nie tylko w smartfonach i tabletach – system trafił już m.in. do nawigacji samochodowych, odtwarzaczy MP4 i aparatów fotograficznych.
- Logo systemu jest łudząco podobne do Androida z gry Gauntlet: The Third Encounter, wydanej w 1990 roku.
- Kolejne wersje i aktualizacje systemu noszą nazwy słodyczy, np. aktualna wersja Androida to żelek (JellyBean), a wersja 2.0 nosiła nazwę ekler (Eclair.)
- Około 700 tys. aplikacji jest dostępnych w sklepie Google Play. Google sprzedaje także muzykę, filmy i e-booki (niestety, jeszcze nie w Polsce).
- System Android to 12 mln linijek kodu. Składają się na nie m.in. linuksowe jądro systemu oraz biblioteki napisane w językach Java i C.